در مقالات گذشته درباره لزوم سرمایه‌گذاری برای دستیابی به موفقیت مالی صحبت کردیم و گفتیم که برای رسیدن به موفقیت مالی کجا باید سرمایه‌گذاری کنیم! دانستیم که یکی از مهمترین و پویاترین بازارهای سرمایه‌گذاری در جهان، بازار سرمایه یا بورس است.

حالا شاید تصمیم گرفته‌اید که اطلاعات بیشتری در مورد بورس کسب کنید! شاید می‌پرسید که آیا واقعا در بورس می‌توان ثروتمند شد؟

اصلا از کجا باید شروع کنم؟ چه آموزش‌هایی لازم است؟ گام اول برای ورود به بورس چیست؟!

اگر به دنبال پاسخ این سوالات هستید، عجله نکنید! تا چند دقیقه دیگر شما هم وارد دنیای بورس خواهید شد!

کد بورسی

منتظر چه چیزی هستی؟! کد بورسی ات را بگیر!

قبل‌تر در مورد ریسک صحبت کردیم و دیدیم که سرمایه‌گذاری فقط مختص افراد متخصص نیست و هر فردی با هر میزان ریسک‌پذیری، دانش، سرمایه اولیه و تخصص می‌‌تواند به نسبت خودش سرمایه‌گذاری کند. روش‌های مختلفی برای سرمایه‌گذاری در بورس وجود دارد، اعم از سرمایه‌گذاری مستقیم یا غیرمستقیم، خرید سهام، سرمایه‌گذاری در اوراق مشارکت، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، اوراق خرانه اسلامی و چندین روش دیگر و یا حتی ترکیبی از آن‌ها !!

اما نگران نباشید، نیازی نیست شما همه چیز را بلد باشید! به قول قانون ۸۰/۲۰، شما تنها با ۲۰ درصد از دانسته‌ها می‌توانید ۸۰ درصد از درآمدتان را بسازید! پس قدم اول را بردارید. فراموش نکنید که مهمترین قدم، قدم اول است. قدم‌های بعدی در راه و آهسته آهسته طی خواهند شد. قدم اول برای شروع سرمایه‌گذاری در بورس، گرفتن کد بورسی است …

شاید منتظرید یک نفر شما را از این که در بورس و یا هر کسب و کار دیگری موفق خواهید شد، مطمئن کند! اما هیچ وقت این اتفاق نخواهد افتاد! نه تنها ما، بلکه هیچ کس دیگری نمی‌تواند شما را از رسیدن به موفقیت مطمئن کند جز اراده‌ی خودتان! پس شروع می‌کنیم …

نحوه دریافت کد بورسی (کد سهام‌داری)

قبل از این که هر کدام از این روش‌های سرمایه‌گذاری مذکور را به طور مفصل تشریح کنیم، لازم است به یک سؤال اساسی پاسخ دهیم و آن این‌که برای سرمایه‌گذاری در بورس و خرید و فروش سهام باید به کجا مراجعه کنیم؟

خب حتما تاکنون اسم کارگزار را شنیده‌اید! خرید و فروش سهام و سایر انواع اوراق بهادار در بورس فقط از طریق کارگزاران رسمی بورس انجام می‌شود. بنابراین برخلاف تصور عمومی، برای سرمایه‌گذاری در بورس هیچ نیازی به مراجعه به تالار بورس نیست و کارگزاران بورس این وظیفه را برعهده دارند.

کارگزاران افرادی آگاه، خبره و مورد اعتماد هستند که پس از کسب مجوزهای لازم از سازمان بورس و اوراق بهادار، اقدام به خرید و فروش سهام و سایر انواع اوراق بهادار کرده و البته، در ازای آن، مبلغ بسیار اندکی کارمزد خدمات دریافت می‌کنند. سازمان بورس به طور مستمر و دقیق بر نحوه فعالیت کارگزاران بورس نظارت دارد و همین امر باعث می‌شود تا سرمایه‌گذاران اطمینان لازم در این خصوص را داشته باشند. بنابراین، سرمایه‌گذاری در بورس، فقط از طریق کارگزاران رسمی بورس که در اغلب شهرهای کشور مستقر هستند، انجام می‌شود.

برای مشاهده اطلاعات کارگزاران بورس، می‌توانید به مقاله “انتخاب کارگزار مناسب” مراجعه کنید.

کد بورسی

کد بورسی: گام اول

همان طور که برای انجام عملیات بانکی مثل واریز وجه به حساب، انتقال وجه از حساب، صدور چک و … نیاز به یک حساب بانکی دارید، برای سرمایه‌‌گذاری در بورس و خرید و فروش اوراق بهادار، باید کد سهامداری یا همان کد بورسی داشته باشد. در واقع کد بورسی همانند حساب بانکی شما است.

کد بورسی یک شناسه‌ی ۸ کاراکتری است که از سه حرف اول نام خانوادگی و یک عدد تصادفی ۵ رقمی تشکیل شده است. مثلا اگر نام خانوادگی فردی محمدی باشد، کد بورسی وی ممکن است “محم ۰۱۴۲۱” باشد. این کد به مانند کد ملی، برای هر شخص منحصر به فرد است و هر سرمایه‌گذار تنها می‌تواند یک کد بورسی داشته باشد.

برای دریافت کد بورسی کافی است به یکی از کارگزاری‌های بورس مراجعه کرده و مدارک شناسایی خود شامل کپی شناسنامه و کارت ملی را به کارگزار ارائه دهید. ظرف مدت دو روز کاری، کد بورسی صادر شده و به شما تحویل داده می‎شود. صدور کد بورسی کاملا رایگان است و لازم نیست از این بابت، هزینه‌ای به کارگزار بپردازید.

با دریافت کد بورسی عملا قدم به دنیای بورس گذاشته‌اید و می‌توانید در این بازار سرمایه‌گذاری کنید. توجه داشته باشید که همه روش‌های سرمایه‌گذاری در بورس اعم از خرید و فروش سهام، اوراق مشارکت، اوراق اجاره، سرمایه‌‌گذاری در صندوق های سرمایه‌گذاری و… نیازمند داشتن کد بورسی است. بنابراین دریافت کد بورسی از طریق مراجعه به کارگزاران رسمی بورس، اولین گام برای ورود به بازار سرمایه است.

فرایند دریافت کد بورسی

چند نکته مهم!

 •  کارگزاری‌ها برای افزایش مشتریان خود معمولا خدماتی را به آن‌ها ارائه می‌کنند. در حال حاضر چیزی حدود ۱۰۰ کارگزار رسمی در کشور ما فعالیت می‌کنند، لذا هنگام انتخاب کارگزاری لازم است که به چند نکته توجه کنید. در مقاله “چگونه یک کارگزاری مناسب انتخاب کنیم؟” به این نکات پرداخته شده است. شما نیز با یک جستجوی ساده اینترنتی می‌توانید کارگزاری مناسب خود را انتخاب کنید. لیست کارگزاران بورس اوراق بهادار نیز در سایت www.seo.ir موجود است. اما باز هم نگران نباشید! اگر از خدمات کارگزاری خود راضی نبودید به راحتی می‌توانید با مراجعه به کارگزاری جدیدتان آن را تغییر دهید!

 

 • هنگام مراجعه به کارگزاری و ارائه مدارک برای اخذ کد بورسی ، فرمی تحت عنوان دریافت “کد معاملاتی آنلاین” در اختیار شما گذاشته می‌شود. توجه کنید این کد با کد بورسی متفاوت است. در صورتی که از بین روش‌های معامله در بورس بخواهید به صورت آنلاین و بدون مراجعه حضوری یا تلفنی معامله کنید، کارگزاری برای شما یک کد معاملات آنلاین نیز صادر می‌کند. برای دریافت این کد علاوه بر مدارک شناسایی، کپی آخرین مدرک تحصیلی شما نیز می‌بایست در اختیار کارگزاری قرار گیرد.

 

 • کد بورسی شما با تغییر کارگزاری تغییر نمی‌کند. اما شما می‌توانید چندین کد معاملات آنلاین در کارگزاری‌های مختلف داشته باشید و در واقع مشتری چند کارگزاری باشید.

 

 • در چند سال اخیر بعضی کارگزاری‌ها برای بهبود کیفیت خدمات خود به صورت غیرحضوری نیز اقدام به صدور کد بورسی برای مشتریان خود می‌کنند.

چکیده مطلب:

به قول قانون ۸۰/۲۰، شما تنها با ۲۰ درصد از دانسته‌ها می‌توانید ۸۰ درصد از درآمدتان را بسازید!  قدم اول را بردارید. فراموش نکنید که مهمترین قدم، قدم اول است. قدم‌های بعدی در راه و آهسته آهسته طی خواهند شد. قدم اول برای ورود به بازار سرمایه دریافت کد بورسی است.

ورود شما رو به بازار سرمایه و بورس اوراق بهادار تهران تبریک میگوییم ... 

ورود شما رو به بازار سرمایه و بورس اوراق بهادار تهران تبریک میگوییم

در صورتی که تمایل دارید برای دریافت کد بورسی به صورت آنلاین اقدام نمایید، بر روی این متن کلیک کنید.

نظرات این مطلب

امیرحسین ادیب نیا

با رویکردی موثر در این فضا حضور دارم.
امیدوارم حال و انرژیِ خوب، در زندگیِ من و تو جریان یابد.

۲۴ دیدگاه. شما هم نظر خود را بنویسید:

 • سلام.کد بورسی دریافت کردم ولی به هنگام ورودبه سایت کارگزاری میگه شماکاربرمیهمان هستید؟

  پاسخ
  • باسلام من کدبورسی گرفتم ولی به کارگزاری مفید که میرم همون ایزی تریدر میگه مهمان هستی حالا من چکارکنم، درضمن کدبورسی خود رو از طریق سیگنال گرفتم

   پاسخ
 • سلام من تو سایت سجام ثبت نام کردم کد بورسی گرفتم الان باید چیکار کنم؟

  پاسخ
 • سلام ببخشید کد بورسی که برام اومده ۳رقم اول فامیلیم نیست..

  پاسخ
  • ابوالفضل عرفانیان
   ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ ۱۴:۱۷

   سلام
   اگر سهام عدالت داشته باشید کد بورسیتون کمی متفاوت میشه
   مشکلی نداره و مهم نیست

   پاسخ
 • شهناز غلامی
  ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ ۰۱:۳۵

  سلام من کد بورسی میخام بزنم فقط دوتا حروف تایید میکنه ع اد را می‌زنم .فقط ع با آ میاد

  پاسخ
 • سلام با تشکر

  پاسخ
 • سلام خیلی ممنون بابت مطلب قابل استفادتون
  من سال۷۶ باخرید سهم از یک شرکت کد بورسی دریافت کردم و الان مدارکش رو پیدا کردم و یادم اومد که کد بورسی دارم آیا با همون کد میتونم وارد معاملات آنلاین بشم یا باید در کارگزاری ای ثبت نام کنم؟ (فقط کد بورسی دارم و نمی دونم آیا شناسه و رمز عبور هم دارم یا نه)
  سپاس بینهایت…

  پاسخ
 • محبوبه طلایی
  ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ ۱۹:۰۴

  سلام کد فعال سازی ارسال نمیشه میشه چیکار کنم

  پاسخ
 • ابراهیم طهماسبی
  ۲ اسفند ۱۳۹۸ ۱۹:۱۹

  سوال من این بود ایا بعد از گرفتن کد بورسی حتما باید سهام خرید یا هر زمان که بخواهیم میتوانیم سهام بخریم یعنی زمان خاصی که نداره ممنون

  پاسخ
 • سلام .ببخشید برای ثبت نام انلاین کارگزاری ک معرفی کردید ب مشکل بر میخورم فقط صفحه اول ثبت نام باز میشه .ادامه ثبت نام انجام نمیشه وروی همین صفحه اول ثبت نام قفل میشه .میشه راهنمای کنید.
  از توضیحات فوق العادتون تشکر میکنم

  پاسخ
  • ابوالفضل عرفانیان
   ۲ دی ۱۳۹۸ ۱۳:۳۲

   سلام
   مشکلی توی ثبت نام وجود نداره دوست من
   میتونید به راحتی ثبت نام کنید و کد بورسی خودتون رو دریافت کنید
   شاید اینترنت مشکل داشته یا در اون لحظه مشکل فنی وجود داشته. مجدد امتحان کنید.
   اگر هم مشکلی بود با کارگزاری تماس بگیرید حتما راهنماییتون میکنن

   پاسخ
   • بعداز گرفتن کد بورسی چطور نام کاربردی و رمز عبور باید بگیریم ک وارد بشیم؟؟

    پاسخ
    • ابوالفضل عرفانیان
     ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ ۰۹:۵۲

     با مراجعه به سایت کارگزار باید ثبت‌نامتون رو تکمیل کنید

     پاسخ
     • سلام
      من کد بورسی رو غیر حضوری از سیگنال گرفتم، حالا چطور وارد بورس بشم؟
      باید مراجعه ی حضوری به کارگزاری داشته باشم؟

 • عالی بود و ممنون

  پاسخ
 • ممنون از مطالب عالیتون

  پاسخ
 • فائزه سقایی
  ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ ۲۰:۱۳

  خوشمان امد

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

امیرحسین ادیب نیا

با رویکردی موثر در این فضا حضور دارم.
امیدوارم حال و انرژیِ خوب، در زندگیِ من و تو جریان یابد.