روش‌های خرید و فروش سهام در بورس

گفتیم که گام اول برای ورود به بورس، دریافت کد بورسی است. برای این کار لازم است با در اختیار داشتن مدارک شناسایی خود به یکی از شرکت‌های کارگزاری بورس در سراسر کشور مراجعه کنید. پس از دریافت کد بورسی، سوالی که به وجود می‌آید این است که چگونه سهام بخرم ؟

شما می توانید به چهار روش برای خرید و فروش سهام و یا سایر اوراق بهادار موجود در بورس اقدام کنید. در این مقاله این چهار روش را به شما معرفی خواهیم کرد.

۱- خرید و فروش از طریق مراجعه حضوری به کارگزار

۲- خرید و فروش از طریق ارائه سفارش به صورت تلفنی

۳- خرید و فروش از طریق ارائه سفارش به صورت اینترنتی

۴- خرید و فروش به روش برخط (آنلاین)

(برای مراجعه به هر قسمت، بر روی عبارت مورد نظرتان کلیک کنید.)

معاملات حضوری (In Person Trading)

در این روش، کافی است سرمایه‌گذار به صورت حضوری به شرکت کارگزاری مراجعه کرده و فرم درخواست خرید یا فروش اوراق بهادار را تکمیل کند. این فرم شامل اطلاعاتی مثل مشخصات کامل فرد، نشانی و تلفن تماس، کد بورسی و همچنین مشخصات کامل سهام و یا سایر اوراق بهاداری است که فرد قصد خرید یا فروش آن را دارد.

هنگام پر کردن فرم خرید یا فروش چند روش برای مشخص کردن قیمت پیشنهادی توسط سرمایه‌گذار وجود وجود دارد، که در ادامه به صورت مختصر آن‌ها را توضیح می‌دهیم…

فرم درخواست خرید اوراق بهادار

فرم درخواست خرید اوراق بهادار - چگونه سهام بخرم ؟!

 

فرم درخواست فروش و وکالتنامه فروش اوراق بهادار

فرم درخواست فروش و وکالتنامه فروش اوراق بهادار - چگونه سهام بخرم ؟!

روش‌های تعیین قیمت سهام در فرم درخواست خرید یا فروش

الف. درخواست خرید یا فروش به قیمت بازار:

در این روش، سرمایه‌گذار در فرم درخواست خرید سهام و در ستون حداکثر قیمت، عبارت “قیمت بازار” را ثبت می‌کند. به این معنا که سرمایه‌گذار به کارگزار این اختیار را می‌دهد که به تشخیص خود، سهام و یا سایر اوراق مورد نظر وی را در مناسب‌ترین قیمت روز بازار، برای فرد خریداری کند. توجه کنید که هنگام خرید سهام، هر اندازه قیمت خرید سهام پایین‌تر باشد، بهتر است و در نقطه مقابل، در هنگام فروش، سرمایه‌گذار ترجیح می‌دهد کارگزار سهام و یا سایر اوراق بهادار وی را به بالاترین قیمت ممکن به فروش برساند.

ب. درخواست خرید یا فروش به قیمت معین:

در این نوع درخواست، سرمایه‌گذار قیمت مورد نظر خود برای خرید یا فروش سهام را به طور مشخص در فرم درخواست خرید یا فروش درج می‌کند و کارگزار نیز بر اساس همین قیمت، اقدام به ثبت درخواست در سامانه معاملات می‌نماید. بنابراین، در روش دوم، کارگزار موظف خواهد بود، سهام و یا سایر اوراق بهادار مورد نظر شما را دقیقا براساس قیمتی که برای او تعیین کرده‌اید، خریداری کرده و یا به فروش برساند. طبیعی است که اگر قیمت سهم در بازار به قیمت مورد نظر شما نرسد معامله‌ای انجام نخواهد شد.

ج. درخواست خرید یا فروش محدود:

در این روش نیز سرمایه‌گذار حداکثر و یا حداقل قیمت مورد نظر خود برای خرید یا فروش سهام را در ستون قیمت فرم درخواست وارد می‌کند. برای مثال، فرض کنید شما قصد دارید سهام شرکت الف را خریداری کنید و حداکثر قیمت مورد نظر شما برای خرید این سهم، ۱۵۰ تومان است، اما طبیعتا ترجیح می دهید سهم را به قیمتی کمتر از ۱۵۰ تومان بخرید، پس در فرم سفارش خرید و در قسمت حداکثر قیمت، عدد ۱۵۰ تومان را درج می‌کنید. به این ترتیب، به کارگزار اجازه می‌دهید تا سهام مورد نظر شما را نهایتا با قیمت ۱۵۰ تومان خریداری کند، اگرچه قطعا خرید با قیمت پائین‌تر مطلوب خواهد بود.

در فروش نیز به به همین صورت عمل می‌شود با این تفاوت که شما برای فروش سهام خود یک حداقل قیمت تعیین می‌کنید. البته قطعا ترجیح شما این خواهد بود که قیمت فروش، بالاتر از حداقل تعیین شده باشد و توانمندی کارگزار در این موضوع می‌تواند در تصمیم شما برای انتخاب کارگزار نیز مؤثر باشد.

 

معاملات تلفنی (Phone Trading)

کارگزاران بورس بر اساس ضوابط و مقررات خاصی که از سوی سازمان بورس تعیین و ابلاغ شده خدماتی را به سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهند تا فرآیند سرمایه‌گذاری را برای آن‌ها تسهیل کنند. یکی از این خدمات، امکان ارائه سفارش خرید و فروش اوراق بهادار به صورت تلفنی است، در این روش سرمایه‌گذار می‌تواند بدون مراجعه حضوری و از طریق استفاده از سامانه مرکز تماس کارگزاری، به صورت تلفنی سفارش خود برای خرید یا فروش سهام و سایر اوراق بهادار ارائه دهد. تنها کافی است سرمایه‌گذار یک بار به کارگزاری مراجعه کرده و قرارداد مربوطه را امضا کند. حداکثر ظرف مدت یک هفته نام کاربری و رمز عبور مخصوص مشتری به صورت محرمانه در اختیار وی قرار می‌گیرد و سرمایه‌گذار می‌تواند به صورت تلفنی و از طریق کارگزار سفارش‌های خود را وارد سامانه معاملات کند.

توجه داشته باشیدکه ارائه سفارش به صورت تلفنی هیچ تفاوتی با ارائه سفارش به صورت حضوری ندارد و کارگزاری، سفارش‌های ارائه شده از طریق مرکز تماس را همانند سفارش‌های حضوری پیگیری خواهد کرد. همچنین سامانه مرکز تماس کارگزاری موظف است به صورت خودکار شماره پیگیری را به سرمایه‌گذار بدهد تا در هر لحظه بتواند از آخرین وضعیت سفارش خود مطلع شود.

فعال سازی امکان سفارش تلفنی برای مشتریان به صورت رایگان است و کارگزاران بورس، به جز کارمزد خرید و فروش اوراق بهادار، وجهی در این خصوص از مشتریان دریافت نخواهند کرد.

 

 معاملات اینترنتی (Internet Trading)

روش اینترنتی از نظر عملکرد شبیه روش تلفنی است. در این روش، سرمایه‌گذار به جای تلفن از طریق اینترنت سفارش خرید یا فروش خود را به کارگزاری ارائه کرده و کارگزاری پس از دریافت سفارش مذکور، آن را وارد سامانه معاملات بورس می‌کند. در روش اینترنتی مشتری پس از دریافت رمز عبور از شرکت کارگزاری می‌بایست به سایت اینترنتی کارگزاری مراجعه کرده و سفارشات خود را از این طریق ثبت نموده و پیگیری کند.

 

معاملات آنلاین (Online Trading)

به طور کلی در هر سه روش مراجعه حضوری، ارائه سفارش به صورت تلفنی و یا ارائه سفارش به صورت اینترنتی، مشتری سفارش خود را به کارگزار ارائه کرده و این کارگزار است که درخواست مشتری را وارد سامانه معاملات می‌کند. بنابراین مشتری خود مستقیما اقدام به خرید یا فروش اوراق بهادار نمی‌کند.

اما روش چهارم یعنی معاملات آنلاین این امکان را برای سرمایه‌گذار فراهم می‌کند که خود مستقیما درخواست‌های خرید یا فروش سهام را بدون واسطه کارگزار، وارد سامانه معاملات بورس نماید. در این روش کارگزار یک رابط کاربری به صورت نرم‌افزار در اختیار سرمایه‌گذار قرار می‌دهد تا وی شخصا بتواند سفارش‌های خرید و فروش خود را وارد سامانه کند. به این ترتیب سرمایه‌گذار کاملا می‌تواند روند معاملات خود را زیر نظر داشته باشد.

امروزه با گسترش معاملات آنلاین تقریبا تمام روش‌های قبلی منسوخ شده و کمتر کسی است که از آن‌ها استفاده کند. البته کارگزاری‌ها موظف‌اند همچنان این خدمات را ارائه دهند. پیشنهاد ما به شما نیز این است که از روش معاملات آنلاین استفاده کنید. در مقاله “آشنایی با سامانه معملات آنلاین” می‌توانید بیشتر در مورد این روش بدانید.

چکیده مطلب:

یکی از سوالاتی که اکثر افراد از ما می‌پرسند این است که اصلا چگونه سهام بخرم ؟! کجا باید بروم ؟! از کجا باید شروع کنم ؟! در این مقاله و مقاله گام اول برای ورود به بورس در مورد نحوه ورود به بازار سرمابه و روش‌های خرید و فروش سهام مطالبی را برای شما عزیزان ارائه کردیم. با انواع روش‌های خرید و و فروش سهام و اوراق بهادار شامل مراجعه حضوری به کارگزار، ثبت سفارش تلفنی و اینترنتی، و همچنین روش معاملات آنلاین آشنا شدید.

قطعا هنوز هم سوالات زیادی در ذهن شما هست! مثلا این که چگونه یک سهام خوب انتخاب کنبم؟ از کجا بفهمم چه سهمی قرار است رشد کند؟! در این مقاله پاسخ سوال ” چگونه سهام بخرم ؟! ” را پیدا کردیم. در مقالات دیگر به دیگر سوالات هم پاسخ داده خواهد شد…

چگونه سهام بخرم ؟!

در صورتی که تمایل دارید برای دریافت کد بورسی به صورت آنلاین اقدام نمایید، بر روی این متن کلیک کنید.

نظرات این مطلب

امیرحسین ادیب نیا

با رویکردی موثر در این فضا حضور دارم.
امیدوارم حال و انرژیِ خوب، در زندگیِ من و تو جریان یابد.

۴۴ دیدگاه. شما هم نظر خود را بنویسید:

 • با درود به شما، من هربار اقدام به خرید کردم موفق نشدم ، همیشه تعداد زیادی در صف جلوی من هستند در صورتیکه من صبح اول وقت بعد از تهیه پیش نویس در ساعت ۸.۴۵ ارسال میکنم ولی هیچگاه موفق نشدم آیا خرید سهام قلق خاصی دارد لطفا راهنمایی فرمایید

  پاسخ
  • امیرحسین ادیب نیا
   ۲ خرداد ۱۴۰۲ ۰۱:۲۹

   اگر سهمی صف خرید باشد ممکن است موفق به خرید نشوید ولی اگر صف خرید نیست و موفق به خرید نمی‌شوید احتمالا قیمت پیشنهادی شما با مظنه بازار مغایرت دارد یا مبلغ مورد نظر شما مجاز نیست.
   مجدد با تغییراتی در قیمت یا مقدار خریدتان امتحان کنید قطعا موفق خواهید شد.

   پاسخ
 • جمال مهرنیا
  ۱۲ دی ۱۳۹۹ ۱۸:۲۷

  خرید از صفر تابلو یعنی چه؟ممنون

  پاسخ
  • امیرحسین ادیب نیا
   ۱۳ دی ۱۳۹۹ ۱۳:۲۲

   یعنی خرید سهم به قیمت پایانی روز قبل

   روی تابلو معاملات یک جا نوشته قیمت دیروز (خرید سهم به این قیمت میشه خرید از صفر تابلو)

   پاسخ
  • کد بورسی دارم از کجا اقدام ب خرید کنم؟!

   پاسخ
 • جمال مهرنیا
  ۱۲ دی ۱۳۹۹ ۱۸:۲۵

  معنی خرید از صف فروش یعنی چه و یک مثال بزنید؟ ممنون

  پاسخ
  • امیرحسین ادیب نیا
   ۱۳ دی ۱۳۹۹ ۱۳:۲۰

   یعنی وقتی سهمی صف فروش شده ما بریم از فروشنده‌ها سهم بخریم.
   یعنی خرید سهام به کمترین قیمت ممکن در اون روز معاملاتی

   پاسخ
 • کد معاملاتی بازار سرمایه برای من اومده چ کاربردی داره دقیقا توضیح بدین ممنون

  پاسخ
 • علی سالاری
  ۲ تیر ۱۳۹۹ ۱۸:۳۴

  سلام و خدا قوت میشه بگید چجوری میشه وارد فرا بورس شد من تازه واردم و از طریق کارگزاری وارد بورس شده ام ولی چگونگی وارد فرا بورس شدن و عرضه اولیه و خریدن را بلد نیستم

  پاسخ

  پاسخ
  • ابوالفضل عرفانیان
   ۳ تیر ۱۳۹۹ ۰۸:۲۴

   سلام
   با گرفتن کد بورسی شما میتونید هم در بورس و هم در فرابورس معامله کنید
   توصیه می‌کنم برای آشنایی بیشتر با بورس حتما آموزش‌های رایگان سایت رو دنبال کنید

   پاسخ
 • طیبه سلیمانی
  ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ ۱۲:۱۲

  سلام لطفاویدیو۲و۳رابرام ارسال کنیدمتشکرم

  پاسخ
 • محمدرضاقناد
  ۸ خرداد ۱۳۹۹ ۲۲:۰۳

  باسلام وخداقوت خیلی ممنون ازاموزشهای خوبتون لطفا تمام اموزشهاتون رویکجا بگزارید اگرامکان دارد چون من اموزش۶ای شمارو پراکنده دریافت کردم باتشکرازشما ومدیرتون

  پاسخ
 • سلام من از طریق چه برنامه ای میتوانم بورس خرید فروش کنم

  پاسخ
 • سلام خدمت آقای ادیب نیا با تشکر بابت راهنماییهاتون ببخشید آموزش شما شامل چه سرفصل هایی هست میشه لطفا راهنمایی کنید چون میخوام تهیه کنم

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید اقای ادیب نیا میشه ی توضیح مختصر در مورد عرضه اولیه بدید ی لینکی ویدیو اموزشی چیزی معرفی کنید

  پاسخ
 • سلام
  سهام عرضه اولیه را چگونه خریداری کنم ؟؟

  پاسخ
 • نام نویسی کردم ولی اموزش نیومد

  پاسخ
  • امیرحسین ادیب نیا
   ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ ۰۰:۲۶

   ایمیلتون رو چک کنید
   براتون ارسال شد

   پاسخ
   • هاشم یزدی نژاد
    ۱۰ شهریور ۱۳۹۹ ۲۰:۱۶

    درود مهندس ادیب عزیز
    ببخشید مهندس میخواستم بپرسم حداقل سرمایه گذاری یا خرید از طریق درخواست تلفنی یا اینترنتی به کارگزاری ،چقدر میباشد؟منظورم مبلغ پولی ست.۵۰هزار تومان یا ۵۰۰هزار تومان؟
    اگه امکانش هست، دراین باره راهنماییم بفرمایید.

    باسپاس
    هاشم یزدی نژاد

    پاسخ
 • ارسلان الماسی
  ۲۵ بهمن ۱۳۹۸ ۱۵:۱۵

  سلام خسته نباشید میخواستم ببینم چگونه میتونم در بورس سرمایه گذاری کنم و در این کار موفق باشم؟ با تشکر از راهنمایی خوب شما.

  پاسخ
 • سلام. من یه مبلغی پول دارم که نمیشه با این اوضاع بازار به کار بزنم. میخوام برم تو کار بورس ولی هیچی بلد نیستم. آموزش حضوری هم دارید؟ شرایط، محل برگزاری کلاس و مدت زمان و هزینه رو اگر میشه بگید

  پاسخ
  • امیرحسین ادیب نیا
   ۱۱ دی ۱۳۹۸ ۰۰:۳۲

   سلام دوست عزیز
   در حال حاضر کلاس حضوری نداریم.
   پیشنهاد میکنم از آموزش‌های رایگان سایت شروع کنید

   پاسخ
 • با سلام و احترام
  جهت آموزش غیرحضوری موارد به صورت فیلم و تصویر هست یا اینکه جزوه و PDF ؟ در صورتی که به صورت فیلم و تصویر می باشد راهنمایی بفرمایید تا اقدام گردد. ممنون

  پاسخ
 • سلام و خسته نباشید،ببخشید آموزش غیر حضوری همدارید؟

  پاسخ
 • سلام من کد بورسی رو دریافت کردم اما نمیدونم چطور باید سهم بخرم لطفا راهنماییم کنید ممنون

  پاسخ
  • امیرحسین ادیب نیا
   ۴ خرداد ۱۳۹۸ ۰۰:۰۵

   سلام
   دوست عزیز خرید و فروش سهم کار خاصی نداره
   از هرجایی که کد گرفته باشید نحوه خرید و فروش از طریق پنل خودشون رو بهتون آموزش میدن
   چیزی که مهمه اینه که چی بخرید، کِی بخرید و کِی بفروشید که این مستلزم ساعت ها آموزش هست که در دوره آموزشیمون مفصل توضیح دادیم

   پاسخ
 • علیرضا فرهادی
  ۳ خرداد ۱۳۹۸ ۱۸:۳۴

  سلام خسته +نباشید من میخام در بورس سرمایه گذاری کنم وحرفه ای یاد بگیرم .کد بورسی گرفته ام اما نمیدونم چطوری معاملات را شروع کنم.متشکرم.

  پاسخ
 • دوست دارم در این کار خودم را محکی بزنم.

  پاسخ
 • سلام،من یکم پول واسه دخترم گذاشتم بانک ولی با اینکه طرح آتیه هست سودی بهش نمیدن تو شهرستان هستم چطوری واسش سرمایه گذاری کنم،از بورس هیچی نمیفهمم،بهترین سرمایگذاری پیشنهاد بدید کجا باید برم؟ باتشکر

  پاسخ
  • ابوالفضل عرفانیان
   ۷ بهمن ۱۳۹۷ ۱۰:۵۰

   سلام
   قطعا بهترین سرمایه‌گذاری، سرمایه‌گذاری روی خودتون، آموزش دیدن و کسب مهارت هست تا بتونید ازش ثروت تولید کنید!
   در مورد پس انداز کردن برای دختر خانمتون هم من توصیه می کنم ویدیوی “اشتباه رایج افراد در مورد پس‌انداز کردن” رو ببینید.
   ضمن این که سرمایه‌گذاری در وراق مشارکت و یا اوراق اجاره هم میتونه گزینه خوبی براتون باشه. توصیه می کنم حتما مقالات مرتبط با اون رو مطالعه کنید.

   پاسخ
  • سلام خداقوت ،بنده در سجام ثبت نام کردم و توسط بانک مهر احراز هویت انجام دادم و کد معاملاتی شرکت در بازار سرمایه هم برام اومد حالا کجا و توی کدوم سایت بورس یا سهام بخرم آیا میشه در سمات سهام بخرم یا باید به صندوق ها ی دیگه مراجعه کنم

   پاسخ
   • امیرحسین ادیب نیا
    ۲۵ تیر ۱۳۹۹ ۱۷:۳۳

    سلام از طریق لینک زیر ثبت نام انجام بدید تا بتونید از یک کارگزاری برای معاملاتتون پنل معاملاتی دریافت کنید.
    https://www.adibnia.com/get-bourse-code/

    پاسخ
   • سلام متاسفانه واضح جواب ندادین ،من الان میتونم توی سایت سمات بورس یا سهام و… بخرم یا نه منظورم اینه که کد معاملاتی که برام اومده از طرف شرکت سپرده گذاری مرکزی هست آیا این شرکت برای خرید وفروش سهام و بورس هست یا اینمه باید به کارگزازی های دیگه مثل مفید و … مراجعه کنم ،من هرچه نگاه کردم توی سایت سمات گزینه ای برلی خرید وجود نداشت

    پاسخ
    • امیرحسین ادیب نیا
     ۲۶ تیر ۱۳۹۹ ۰۲:۰۷

     سلام
     عزیزم پاسخ شما واضح داده شد.
     کد بورسی مثل کد ملی میمونه. شما اونو گرفتید ولی برای خرید و فروش سهام باید در یک کارگزاری ثبت نام کنید که من بهتون لینک دادم

     پاسخ
 • با عرض سلام ودرود :مطالب گذارده شده برای آگاهی از چگونگی خرید و فروش کامل.متشکرم اگر ممکن هست درابطه

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

امیرحسین ادیب نیا

با رویکردی موثر در این فضا حضور دارم.
امیدوارم حال و انرژیِ خوب، در زندگیِ من و تو جریان یابد.