در مقاله‌های قبلی خواندیم که سرمایه‌گذاری مردم یک کشور در بورس، می‌تواند منجر به رونق و پویایی اقتصاد شده و باعث رشد و شکوفایی آن کشور شود. رونق بورس یک کشور باعث می‌شود که منابع مالی مورد نیاز بنگاه‌های اقتصادی برای توسعه فعالیت‌هایشان تأمین شود که نتیجه آن، رونق کسب و کار، اشتغال‌زایی و توسعه اقتصادی آن کشور خواهد بود. اما حتما تا الان این سؤال در ذهن شما ایجاد شده که خرید سهام‌ شرکت‌ها و به طورکلی سرمایه‌گذاری در بورس چه نفعی برای سرمایه‌گذاران (از شرکت‌‌های سرمایه‌گذاری تا مردم عادی) دارد؟ اصلا چرا باید یک نفر به جای سپرده‌گذاری در بانک اقدام به خرید سهام کند؟ در این مقاله قصد داریم مهمترین مزایای بورس برای سرمایه‌گذاران را تشریح کنیم.

قطعا مطالعه این مقاله می‌تواند به شما برای درک بهتر مزایای بورس برای سرمایه‌گذاران کمک کند. پس تا پایان همراه ما باشید!

مزایای بورس برای سرمایه‌گذاران

 کسب درآمد

در تعریف سرمایه‌گذاری گفتیم که این واژه به معنای “قراردادن سرمایه در جایی برای کسب منفعت” می‌باشد. سرمایه‌گذاری در بورس نیز از این قائده مستثنی نیست!

در صورتی که سرمایه‌گذاری در بورس به صورت صحیح و آگاهانه انجام گیرد، به دو شکل می‌تواند این هدف را تأمین کند: یکی دریافت سود نقدی و دیگری افزایش قیمت سهام.

در صورتی که شرکتی که سهام آن را خریداری می‌کنید، عملکرد موفق و سودآوری مناسبی داشته باشد، سالانه مقدار قابل توجهی سود از فعالیت‌های اقتصادی خود به دست می‌آورد. براساس قانون، افرادی که سهام یک شرکت را در اختیار دارند، به میزان سهم خود، در سود شرکت نیز سهیم هستند. البته شرکت‌ها لزوما همه سود خود را بین سهام‌دارانشان تقسیم نمی‌کنند و ممکن است قسمتی از سود را برای توسعه فعالیت‌های خود به کار گیرند.

پس اولین روش کسب درآمد توسط سهامداران، دریافت سود نقدی است.

زمانی‌که یک شرکت عملکرد خوب و موفقیت‌آمیزی داشته باشد، تمایل سرمایه‌گذاران برای خرید سهام آن شرکت نیز افزایش می‌یابد، بنابراین حاضر خواهند بود تا سهام شرکت را به مبلغ بیشتری خریداری کنند، در نتیجه قیمت سهام شرکت در بورس افزایش می‌یابد. افزایش قیمت سهام شرکت در بورس نیز باعث افزایش درآمد و دارایی سهامداران آن شرکت می‌شود.

یک مثال از کسب در آمد در بورس

برای مثال، شرکتی را فرض کنید که ارزش سهامش در بورس ۱۰۰۰ تومان است. اگر این شرکت در پایان سال ۱۰۰ تومان سود بین سهام‌دارانش تقسیم کند و قیمت سهام آن نیز به دلیل عملکرد خوب و تقاضای بالای بازار برای آن به ۱۶۰۰ تومان برسد، سهامداران شرکت در مجموع ۷۰۰ تومان معادل ۷۰% در یک سال سود کسب کرده‌اند.

البته توجه داشته باشید که اگرچه شرکت‌هایی که سهام‌شان در بورس خرید و فروش می‌شود، همگی جزء شرکت‌های بزرگ، معتبر و موفق کشور هستند، اما هر شرکتی عملکرد و سودآوری خاص خود را دارد و سرمایه‌گذاران باید در زمان خرید سهام شرکت، اطلاعات شرکت مورد نظر خود را به طور دقیق بررسی کنند تا بتوانند به سودآوری مناسبی برسند.

یک مثال از کسب در آمد در بورس

 امنیت و شفافیت در سرمایه‌گذاری

یکی از مهمترین مزایای بورس برای سرمایه‌گذاران ، امنیت در سرمایه‌گذاری و برخورداری از حمایت قانون و مقررات است. در مقالات قبلی اشاره کردیم که از مهمترین ویژگی‌های بازار بورس، رسمی‌بودن، شفافیت و برخورداری از پشتوانه محکم قانونی است. بورس برخلاف بازارهای سنتی یک بازار کاملا رسمی و نظام‌مند است که خرید و فروش در آن براساس قوانین و ضوابط خاصی انجام می‌شود. این موضوع می‌تواند کاملا امنیت بورس را برای سرمایه‌گذاری تضمین کند.

شرکت‌هایی که سهام‌شان در بورس خرید و فروش می‌شود، موظف هستند اطلاعات مالی و عملکرد خود را به صورت مستمر، منتشر کنند تا سرمایه‌گذاران، با اطلاع و شناخت کافی نسبت به وضعیت یک شرکت، اقدام به خرید یا فروش سهام آن شرکت نمایند. این اطلاعات از طریق اینترنت به صورت همزمان و لحظه‌ای و در شرایط یکسان در اختیار سهامداران و سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد.

اگرچه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس شرکت‌های بزرگ و معتبری هستند و معمولا دچار مشکلات خاصی نمی‌شوند، اما قانون‌گذار تمهیداتی اندیشیده تا در صورتی که شرکتی بر خلاف قوانین این اطلاعات را به موقع منتشر نکند، می‌بایست به مراجع قانونی پاسخ‌گو باشد. لذا می‌توان گفت که سرمایه‌گذاری در بورس کاملا شفاف و عادلانه است.

حفظ سرمایه در برابر تورم

قطعا شنیده‌اید که ارزش پول در گذر زمان کاهش می‌یابد! اما واقعا این موضوع به چه معناست؟

فرض کنیم در سال ۱۳۹۱ شما می‌توانستید با مبلغ ۵۰۰ تومان یک بطری آب معدنی تهیه کنید و قیمت همان بطری آب معدنی در سال ۱۳۹۴ به مبلغ ۱۰۰۰ تومان رسیده باشد. این بدان معناست که در طول ۳ سال ارزش پول شما عملا نصف شده است! لذا نرخ تورم در این ۳ سال به گونه‌ای بوده که مجموعا به حدود ۱۰۰% رسیده است. پس می‌توان نتیجه گرفت که کاهش ارزش پول تقریبا به میزان نرخ تورم است!  مثلا در کشورهایی که نرخ تورم بسیار پایین و در حدود ۱% می‌باشد، عملا ارزش پول ثابت خواهد بود!

 اما برای این که ارزش پولمان کم نشود راه حل چیست؟

قطعا پاسخ این سوال سرمایه‌گذاری است!! در مقاله کجا سرمایه‌گذاری کنیم، بازار سرمایه (بورس) به عنوان یکی از فضاهای پویا برای سرمایه‌گذاری معرفی شد. طبق آمارها متوسط بازدهی کسب شده در بورس طی سال‌های ۱۳۷۰ تا ۱۳۹۸ بسیار بیشتر از نرخ تورم بوده است. (ویدیو مفهوم پس‌انداز را نگاه کنید!) این بازدهی ناشی از دو عامل است:

اول آن که دارایی شرکت‌هایی که در آن‌ها سرمایه‌گذارای می‌کنیم در طول زمان و متناسب با نرخ تورم رشد می‌کند و دوم آن که شرکت با انجام فعالیت‌های اقتصادی خود، سود قابل قبولی را کسب می‌کند. بنابراین با خرید سهام مناسب می‌توان ار ارزش دارایی خود در برابر تورم محافظت کرد. لذا شما هم می‌توانید از این مزایای بورس برای سرمایه‌گذاران بیشترین بهره را ببرید.

 

 قابلیت نقدشوندگی

 یکی از ویژگی‌های یک دارایی خوب این است که بتوان سریع آن را به پول نقد تبدیل کرد. در طول زندگی برای هر کسی ممکن است شرایطی پیش بیاید که نیاز به نقد کردن دارایی‌های خود نظیر خانه، اتومبیل،… و سهام? داشته باشد. مثلا برای فروش یک آپارتمان، از زمان تصمیم به فروش تا دریافت پول ممکن است به دلایل فرآیندهایی مثل پیدا شدن مشتری، انجام معامله و انتقال سند، ماه‌ها زمان ببرد!

اما افرادی که در بورس سرمایه‌گذاری می‌کنند به محض تصمیم برای فروش سهام، در کسری از ثانیه و تنها با چند کلیک (در روش معاملات برخط) می‌توانند سهام خود را به پول نقد تبدیل کنند. لذا به جرات می‌توان گفت که اوراق بهادار از نقدشوندگی بالاتری نسبت به سایر بازارهای سرمایه‌گذاری‌ برخوردارند.

مشارکت در اداره شرکت‌ها

 فردی که سهام یک شرکت را می‌خرد می‌تواند با حضور در مجامع سالیانه شرکت و دادن رأی خود در تصمیم‌گیری‌ها و نحوه اداره شرکت، هر چند به میزان اندک (به نسبت تعداد سهامی که دارد) مشارکت کند. این مشارکت با دادن رأی برای انتخاب هیات مدیره، اظهار نظر درباره طرح‌های پیشنهادی هیات مدیره و رأی‌گیری جهت تعیین میزان سود تقسیمی تحقق می‌یابد. لذا سهامداران علاقه‌مند به صنایع خاص می‌توانند با مشارکت در شرکت موردنظر خود نقش‌آفرین باشند.

پس یکی ار مهم‌ترین مزایای بورس برای سرمایه‌گذاران ، مشارکت در اداره شرکت‌هایی است که سهامدار آن‌ها هستند.

مزایای بورس برای سرمایه‌گذاران

چکیده مطلب:

پس از آشنایی با انواع بازار و مطالعه بازارهای سرمایه‌گذاری، دانستیم که یکی از بازارهای پویا برای سرمایه‌گذاری، بورس و اوراق بهادار است. در این مقاله تعدادی از مزایای سرمایه‌گذاری در بورس نظیر کسب درآمد، امنیت و شفافیت، حفظ سرمایه در برابر تورم و … را نام برده و توضیحات جامعی ارائه شد. در مقالات دیگر می‌توانید در مورد مزایای بورس برای سرمایه‌پذیران(شرکت‌ها)، نحوه خرید و فروش سهام و طرز تهیه سهام مناسب!!?? اطلاعات کاملی را کسب نمایید.

نظرات این مطلب

امیرحسین ادیب نیا

با رویکردی موثر در این فضا حضور دارم.
امیدوارم حال و انرژیِ خوب، در زندگیِ من و تو جریان یابد.

۲ دیدگاه. شما هم نظر خود را بنویسید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

امیرحسین ادیب نیا

با رویکردی موثر در این فضا حضور دارم.
امیدوارم حال و انرژیِ خوب، در زندگیِ من و تو جریان یابد.