قطعا شما افراد ثروتمند زیادی را می‌شناسید. افرادی که ثروتشان به میلیون­‌ها و یا حتی میلیاردها دلار می­ رسد. به نظر شما این افراد، ثروت خود را­ چگونه به‌دست آورده‌­اند؟ شاید بگویید که از والدینشان به ارث برده‌اند یا در یک اتفاق و به صورت ناگهانی ثروتمند شده‌­اند! یا حتی ممکن است بگویید که شانس داشته‌­اند!
اما در این مقاله با آموختن یک قانون بسیار مهم یعنی ” سود مرکب “، به معجزه سرمایه‌گذاری و دلیل ثروتمند شدن این افراد پی خواهیم برد…

سود مرکب و جذابیت سرمایه‌گذاری

در ابتدای کار بهتر است این سوال را از خودمان بپرسیم که آیا همه ثروتمندان، ثروت خود را از راه‌هایی که به آن‌ها اشاره شد­ مثل میراث والدین، شانس و … به دست آورده‌اند؟! به نظر من پاسخ این سوال قطعا منفی است!

تعداد بسیار زیادی از ثروتمندان هستند که با تلاش خود و رشد مستمر توانسته‌اند این موفقیت­‌ها را کسب کنند و به استقلال مالی برسند. و در واقع این افراد، ثروتمندان خودساخته نامیده می‌شوند. اما چگونه؟

چگونه ممکن است طی تنها چند سال، میلیون‌ها و یا حتی میلیاردها دلار ثروت به دست آورد؟! اصلا چنین چیزی امکان‌پذیر است؟! پاسخ­‌های متعددی می‌توان برای این سوال یافت. اما یک موضوع تقریبا در میان همه ثروتمندان خودساخته مشترک است:

“سرمایه­ گذاری”

همان­طور که در مقاله سرمایه‌گذاری اشاره کردیم، سرمایه‌گذاری در لغت یعنی “قرار دادن سرمایه در جایی برای کسب منفعت” ! و احتمالا شما هیچ میلیاردری را پیدا نکنید که به نحوی اقدام به سرمایه‌گذاری نکرده باشد!

اهمیت سرمایه‌گذاری

اما اهمیت سرمایه‌گذاری در چیست؟ آیا مفهومی با نام معجزه سرمایه‌گذاری وجود دارد؟ شاید همه ما مقداری از درآمد خود را در بانک، مسکن و املاک، طلا، ارز، بورس و یا جاهای دیگری مثل کسب‌وکار شخصی خودمان، سرمایه­ گذاری کرده باشیم… اما تفاوت ما با میلیاردرها در کجاست؟ اجازه دهید مثالی را مطرح کنیم:

فرض کنید فردی ۲ میلیون تومان پول در یک حساب فرضی دارد و پول خود را در جایی سرمایه‌گذاری می­‌کند. و فرض کنید این فرد توانایی کسب ماهانه ۵٪ سود را دارد. لذا می‌تواند ماهانه ۱۰۰‌ هزار‌ تومان درآمد کسب کند! (توجه کنید که ۵% از ۲ میلیون تومان برابر با ۱۰۰ هزار تومان است!) شاید بگویید که خب ۱۰۰‌ هزار ‌تومان که عدد زیادی نیست. بله کاملا درست است… حق با شماست! در نگاه اول این گونه به نظر می رسد!

اما ببینیم اگر این فرد، “درآمد به‌ دست آمده را دوباره در حساب خود قرار داده و مسیر سرمایه‌گذاری را با سودهای حاصله ادامه دهد“، چه اتفاقی می­‌افتد.

این جدول را با دقت نگاه کنید. این جدول کلید موفقیت مالی و کسب ثروت‌های بی‌نهایت است!

چطور با استفاده از سود مرکب پولدار شویم؟!

 

با توجه به جدول بالا و با محاسباتی کاملا ساده مشاهده می­‌کنیم که به‌ ترتیب با کسب ماهانه ۵٪ و یا ۶٪ سود و سرمایه اولیه ۲ میلیون ‌تومانی، پس از تنها ۱۵ سال، این سرمایه به ترتیب به ۱۳ و ۷۲ میلیارد تومان می‌­رسد. توجه کنید تنها با ۲ میلیون تومان سرمایه، این ارقام به دست آمده‌اند! اگر سرمایه اولیه شما به جای ۲ میلیون تومان، ۲۰ میلیون تومان باشد، اعداد بالا به ترتیب ۱۳۰ و ۷۲۰ میلیارد تومان خواهد بود!

اما اگر ثروتمند شدن به همین سادگی است، چرا باز هم تعداد افراد فقیر انقدر زیاد است ؟!؟!

جلوی پیشرفت سود مرکب را نگیرید!

در مثال قبلی گفته شد که سود به­ دست آمده در سال اول را باید برای سال بعد به مبلغ ابتدایی اضافه کرده و وارد روند سرمایه‌گذاری خود کنیم. یعنی به جای برداشتن سود سرمایه‌گذاری، سود خود را دوباره سرمایه‌گذاری کنیم. در واقع افراد ثروتمند نه تنها سود حاصل از سرمایه­‌گذاری خود را دوباره سرمایه­‌گذاری می­‌کنند، بلکه همواره مبالغی را خارج از این فرایند به آن تزریق می‌نمایند و این عملِ هوشمندانه باعث افزایش سرعتشان در کسب ثروت می­‌شود.

ما چه بلایی بر سر سود مرکب می‌آوریم؟

معمولا افراد وقتی سود خوبی از یک فعالیت اقتصادی کسب می­‌کنند (مثل فروش یک زمین که سال­‌ها پیش خریده‌­اند و یا کسب سود زیاد از یک کار موقت)، درآمد خود را به‌جای سرمایه‌گذاری مجدد در همان کسب و کار، صرف خرید کالاهای غیرضروری (مثل اتومبیل، اثاث منزل و …) می­‌نمایند و به همین دلیل روند رشد سریع خود را کند کرده و هیچ گاه به مبالغ خارق‌العاده‌ای که گفته شد نمی‌رسند.

سود مرکب ، معجزه سرمایه‌گذاری

 • سودهای بزرگ (Big Benefits)
 • سود مرکب (Compound Interest)
 • سود غیر نمایی (Interest – No Compound)
 • اصل سرمایه (Principal)

در سال‌های اول از سود مرکب ناامید نشوید!

در جدول بالا می‌بینیم که در سال­‌های ابتدایی روند افزایش ثروت و دارایی بسیار کند است. مثلا در مثال قبلی ما و در ماه­‌های اول و دوم سود به دست آمده ۱۰۰ هزار ‌تومان و ۲۰۵ هزار تومان هستند (!)، و سودهای بسیار بالا در سال­‌ها و ماه‌­های بعدتر رقم خورده‌­اند. بیایید در اینجا به یک سوال مهم پاسخ دهیم!

به نظرتان چرا تعداد ثروتمندان خیلی‌خیلی کمتر از فقراست؟ و تعداد افرادی که به استقلال مالی رسیده‌اند، بسیار کمتر از افرادی هستند که همواره در حال گرفتاری‌های مالی هستند؟! (طبق آمار کمتر از ۱% کل جمعیت جهان را ثروتمندان تشکیل می دهند.)

پاسخ همین جاست! در سال­‌های ابتدایی که سودهای حاصل از سرمایه‌گذاری ناچیز هستند، افراد زیادی ناامید و مایوس شده و از ادامه دادن این مسیر باز می­‌مانند. تنها کسانی که با ایمان قوی و انگیزه و پشتکار این مسیر را ادامه داده و در این راه صبور باشند می‌توانند به ثروت‌های سرشار دست ­پیدا کنند!

سرمایه‌گذاری + صبر + انگیزه + پشتکار + سود مرکب  ⇔ موفقیت مالی

پس دریافتیم که سرمایه‌گذاری شاید به خودی خود منجر به ثروتمند شدن افراد نشود! بلکه توجه به این نکات بسیار ساده اما مهم، می‌تواند به نوعی تفاوت‌ها را رقم بزند.

البته موارد و نکات دیگری هم وجود دارد که سعی خواهم کرد در قالب ویدئوهای آموزشی این مطالب را بیان کنم.

چکیده مطلب:

در مطالب قبلی تا حدودی با تعریف و اهمیت موضوع سرمایه‌گذاری آشنا شدیم. (برای مطالعه بیشتر، مقالات سرمایه‌گذاری و راز موفقیت مالی پیشنهاد می‌شود.)

در این مقاله نیز از زاویه‌ای دیگر به اهمیت و معجزه سرمایه‌گذاری پرداخته شد. در نظر گرفتن این اصلِ مهم یعنی افزایشِ نمایی سرمایه با سرمایه‌گذاری مجددِ سود کسب شده (که در دانش مالی به “سود مرکب – در لاتین compound interest” موسوم است) به شما کمک خواهد کرد تا به یک ثروتمند خودساخته تبدیل شوید. همچنین مشخص شد اگر سرمایه‌گذاری، کمی هوشمندانه و با پشتکار و صبر همراه شود، دستیابی به استقلال و موفقیت مالی بسیار ساده خواهد بود. سرمایه‌گذاری نیز مانند تمام علوم دیگر نیاز به مطالعه، تأمل و دانش دارد تا تفکر غالب شما شکل گیرد و به سادگی شما را به سمت ثروت رهنمون کند. در این هنگام همواره پول برای شما کار خواهد کرد و نه شما برای پول!

به قول انیشتین : ” به نظر من سود مرکب هشتمین مورد از عجایب هفتگانه جهان است!

نظرات این مطلب

امیرحسین ادیب نیا

با رویکردی موثر در این فضا حضور دارم.
امیدوارم حال و انرژیِ خوب، در زندگیِ من و تو جریان یابد.

۳۳ دیدگاه. شما هم نظر خود را بنویسید:

 • کجاها سودمرکب میدن

  پاسخ
 • بله سود بهتون تعلق میگیره هرچی تو بلند مدت باشه پولتون بیشتر رشد میکنه

  پاسخ
 • سلام
  ریسک سرمایه گذاری مرکب در بورس بیشتره یا در تجارت های دیگه؟ چون من اطلاعاتم کامل نیست و درصد. ریسکم تو بورس زیاده

  پاسخ
 • سلام من ۱۶ سال پیش سهامی به ارزش ۱ ملیون تومان خریداری کرده ام و با توجه به تحقیقاتم این سهام در تمام سال ها به جز دو سال سود بالای ۳۰۰ درصد داده خواستم بدونم الان طبق اموزش های شما سهام من ارزش ملیاردی پیدا کرده؟؟

  پاسخ
 • سلام من یک سوالی که برام پیش امد این بود که مثلا من ۱میلیون تومن یک سهامی رو میخرم که قیمت هر سهم اون ۵۰۰ تومنه که میشه ۲۰۰۰سهم از اون سهام حالا مثلا بعد ۱ سال قیمت هر سهم اون سهام میشه ۲ هزارتومن .حالا من ۲۰۰۰ تا سهم ۲ هزارتومنی دارم که میشه که میشه پولم ۴ میلیون تومن خوب این اثر مرکب کجاست ..پول ما با توجه به قیمت سهم کم و زیاد میشه و در اخر هم قیمت سهم هرچقدر بالا بره پول ما هم همون قدر بالا میره ..
  حالا این سهم ۴۰۰ درصد رشد قیمتی داشته ایا مانباید بگیم که سهم ۴۰۰ در صد رشد کرده پس اصل پول ذربدر درصد رشد سهام…
  و یا نه ما باید باید بگیم چون نوسان بورس در روز ۵ درصد هست باید ۴۰۰ رو در ۵ تقسیم کنیم که میشه ۸۰ روز و اون سرمایه اولیه رو در ۵ ضرب کنیم ان هم ۸۰ بار مثلا .
  ۱.۰۵۰.۰۰۰=%۵*۱.۰۰۰.۰۰۰ این برای روز اول
  ۱.۱۰۲.۵۰۰=۵%*۱.۰۵۰.۰۰۰ ای روز دوم
  تا روز ۸۰ که هر روز به این روش ۵درصد بهش بخوره میشه ۴۷ میلیون …ایا اینجوری در بورس محاسبه میشه ؟

  پاسخ
 • سلام یه موضوعی مبهم برام شکل گرفته تو دوسه سال سرمایه گزاری کسی رو ندارم جوابشو بهم بده
  لطفا اگر امکانش هست کمکم کنید

  ببینید مثلا من ۱۰۰تومن دارم یه سهم میخرم به ارزش ۱۰۰تومن

  بعد از مدتها قیمت سهم میشه ۲۰۰تومن

  سوال :
  برای استفاده از سود مرکب چه باید انجام بدم؟

  اگر من سهم و همون لحظه بفروشم صد تومن سود میکنم و پولم ۲۰۰میشه و همون موقع مجدد خرید بزنم باز هم یک سهم نصیبم میشه به ارزش ۲۰۰

  پس تغییری در تعداد سهم من بوجود نمیاد
  از اول یکی داشتم الانم فقط یکی میتونم بخرم

  چیزی من متوجه شدم که مبهم است این است که
  در واقع سرمایه گزار سود رو روی تعداد سهم است که میبره نه قیمت سهم

  لذا اگر من با صد تومن یک سهم خریدم
  و فردا شد دویست تومن
  بازهم فقط یک سهم دارم

  حالا من فکر میکنم روی اون صد تومنی که سبز شده بهنوان سود بهره تعلق میکیره این درسته یا نه

  پاسخ
  • سلام
   عزیز من شما با تعداد سهام چیکار دارید؟ شما ۱۰۰۰ سهم از شرکت ایکس با قیمت ۱۰۰ تومن خریدید، الان شده ۲۰۰؛ کل سرمایتونم شده ۲۰۰۰۰۰. یعنی سرمایتون ۱۰۰% رشد کرده. حالا اگه همینو بذارید باشه یا اصلا بفروشید و ۲۰۰۰ سهم ۱۰۰ تومنی دیگه بخرید و اون دوباره بشه ۲۰۰ تومن، یعنی ۱۰۰% دوباره سرمایت رشد کرده و جمعا میشه ۴۰۰۰۰۰ تومن ولی نسبت به سرمایه اولیه شما که ۱۰۰۰۰۰ تومن بوده، ۳۰۰% رشد کرده یا ۴ برابر شده. حالا اگه یه ۱۰۰% دیگه رشد کنه، میشه ۸۰۰۰۰۰ که نسبت به ۱۰۰۰۰۰ میشه ۷۰۰% و همینطور ادامه داره…

   پاسخ
 • ببخشید این یعنی چی اصلا منظورم اینکه بعضیا مین که اصلا سود در بهره مرکب همیشه مثبت نیست چیکار کنم الان

  پاسخ
 • با عرض سلام و خسته نباشید عذرمیخوام اگه با مبلغ ده میلیون تومان سهام یک شرکت رو بخریم و بهش دست نزنیم تا ده سال بعد آیا ما سود مرکب رو بدست آوردیم ؟

  پاسخ
  • ابوالفضل عرفانیان
   ۲۰ خرداد ۱۳۹۹ ۱۵:۱۴

   سلام
   اگر شرکت خوبی باشه و از نظر بنیادی شرایط خوبی داشته و شما هم با دانش و اطلاعات کافی روی اون سرمایه‌گذاری کنید بله
   منتها معمولا افراد بدون اطلاعات کافی سرمایه‌گذاری می‌کنند و نتیجه خوبی هم نمی‌گیرند
   سرمایه‌گذاری و کسب سود در هر کسب و کاری نیاز به دانش، مهادت و تجربه داره!

   پاسخ
 • سلام جناب عرفانیان . این یعنی اینکه مثلا ما ی سهمی رو بخریم و برای ۱۰ سال نگهداریم سودش مرکبه یا ن طی ۱۰ سال باید با اصل پول و سودش خرید و فروش کرد با سود ماهانه ؟

  پاسخ
 • سلام جناب ادیب نیا ممنون از اطلاعات خوبتون.
  فقط یه مسئله‌ای که برای من درکش سنگین اونم اینه که به عنوان مثال من یه سهمی که الان قیمتش ۲۰۰ تومن میخرم و بعد از یکسال قیمتش میرسه به ۱۰۰۰ تومن یعنی قیمت آن ۴۰۰% افزایش یافته. حال برای من سوال که من اگه بخوام ۴۰۰ درصد رو تقسیم کنم به ۱۲ ماه میشه هر ماهی ۳۳درصد و من بخوام طبق گفته شما محاسبه کنم اون مبلغی که من سود میکنم خیلی بیشتر از ۴۰۰درصد میشه. در کل میخوام بدونم باید مثل سهمی که گفتم با سهم بمونم تا سود مرکب بگیرم یا اینکه باید مدام خرید و فروش کنم تا سود مرکب کسب کنم! در کل شما به من بگید اگه با ۲۰۰ میلیون تعداد ۱میلیون سهم ۲۰۰تومنی خرید کنم و بعد از یکسال قیمت هر سهم بشه ۱۰۰۰تومن , اون عددی که توی پرتفوی من میشینه
  یعنی دارایی من چقدر میشه?!
  با تشکر.

  پاسخ
  • ابوالفضل عرفانیان
   ۴ خرداد ۱۳۹۹ ۱۰:۲۹

   سلام
   محاسبات شما درست هست و همون ۴۰۰% که گفتید سود خواهید کرد
   سود مرکب رو میتونید روزانه، هفتگی، ماهیانه و حتی سالانه محاسبه کنید

   پاسخ
 • سلام .ممنون بابت از مطالب مفیدتون.فقط یه سوال داشتم اونم اینکه مثلا پنج میلیون یه سهم رو میخریم،دقیقا باید چیکار کنیم مشمول سود مرکب بشیم؟به سودمون به مدت چند سال دست نزنیم؟یا اینکه برداشت کنیم هر ماه و دوباره سرمایه گذاری کنیم؟

  پاسخ
 • سلام و عرض ادب :
  مقاله جالبی بود و اینکه نکته خیلی جالب تری داشت من کتاب اثر مرکب دارن هاردی رو خوندم ولی برام سوال بود که چرا ؟
  الان متوجه شدم عدم صبوری ما باعث شکست ماست . خیلی ممنون از مقاله مفیدتون

  پاسخ
  • ابوالفضل عرفانیان
   ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۶:۳۹

   سلام
   خوشحالم که از این مقاله استفاده کردید
   کتاب اثر مرکب دارن هاردی هم دقیقا به همین موضوع اشاره میکنه و کتاب فوق‌العاده‌ای هست

   پاسخ
 • سلام، مقاله هایی از اول تا اینجاش که نیاز داشتم خوندم، واقعا عالی و توپ انگیزه هستن، خداقوت، موفق باشید جناب ادیب نیای عزیز و تیم حرفه ای

  پاسخ
 • سلام ۱۰۰% همین طور سود مرکب خیلی لذت بخش است خیلی خلاصه می گم تنها مشکل این است که اگر ما بخواهیم در بانک که سود سالیانه می دهد و نه ماهیانه سرمایه گذاری کنیم میانسال می شویم تا رشد فوق العاده سودهی مشاهیده کنیم داشتم می گفتم تنها مشکل این است که اگر بستر مناسبی وجود داشت که سود ماهیانه ۱۰ الی ۲۰% می داد فقط با یکی دو تا چهار تا کردن متوجه می شویم که تنها در چند سال ما میلیارد ها تومان به دست می آوریم که واقعا باورش مشکل هست
  این بستر ها وجود دارد اما دانش و علم کافی نیاز دارد
  ۱- تجارت – ترید کردن منظور از ترید خود را روانی نکنید برا دریافت سود ۵۰% در یک روز !
  ما روزانه کلی فرست برای گرفتن سود ۰.۵۰% هر ۲۴ ساعت داریم و در ۳۰ روز ۱۵% سود خواهیم داشت ! به همین سادگی البته ترید دانش بخصوصی می خواد و صبر و اشتیاق .
  ۲- شرکت هایی که در ارزهای دیجیتالی فعال هستن مثل صندوق های بلاک چینی که ما نمی توانیم استفاده کنیم چون تحریم هستیم
  ۳- اعتماد به یک فرد حرفه ای در ترید کردن
  ۴- و راه زیادی وجود دارد ………..
  ۵- .

  پاسخ
  • ابوالفضل عرفانیان
   ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۹:۳۷

   سلام
   ممنون از نظر شما
   دقیقا برای کسانی که به دنبال موفقیت هستند همیشه راه‌هایی وجود خواهد داشت
   و یکی از این راه‌ها هم سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی مثل بازار سرمایه هست

   پاسخ
  • یک‌سوالی که برای من در سود مرکب پیش اومده اینه که وقتی پول ما از یه حدی بیشتر شد ، چه بازار های غیر بازار بورس وجود داره که حجم بازار اون جوابگوی سرمایه گذاری های کلان باشه ؟ منظورم برای استفاده از بهره مرکب غیر بورس و ترید در فارکس چه بازارهایی پیشنهاد میشود ؟

   پاسخ
   • ابوالفضل عرفانیان
    ۴ تیر ۱۳۹۹ ۱۷:۴۴

    سلام
    شما هر چقدر هم که سرمایتون زیاد بشه بازار سرمایه میتونه گزینه مناسبی باشه
    اما بعد از اون بازارهایی مثل طلا و مسکن در داخل و بازارهای مالی سایر کشورها میتونه جذابیت‌هایی برای سرمایه‌گذاران داشته باشه
    در مقاله “کجا سرمایه‌گذاری کنیم؟” بیشتر در مورد این موارد توضیح ادیم

    پاسخ
 • عالی هستی

  پاسخ
 • سلام واقعا سپاسگزارم بخاطر این مقاله ی فوق العاده تون هیج جا ندیده بودم خیلی انگیزه گرفتم

  پاسخ
 • بسیار عالی

  پاسخ
 • سلام جناب ادیب نیا ممنون از اطلاعات مفیدتون امیدوارم در زندگی موفق باشید.

  پاسخ
  • دوستان الکی خودتون رو با فرمولها درگیر نکنید. شما فرض رو بر سود ماهیانه ۵ درصد بزارید و هر ماه در یک یا چند سهام شرکت سرمایه گذاری کنید و وقتی ۵ درصد و یا بیشتر ازش نوسان یا سود گرفتید بفروشید.مثلا سایپا رو در ۲۰۰ تومان بخرید و در ۲۱۱ بفروشید. اگه سابقه معاملات شرکتها رو نگاه کنید به راحتی میتونید حتی در بازار منفی هفته ای ۵ درصد سود کنید ولی ما فرض رو یک ماه میزاریم.به شرطی که سهم رو در کف قیمتی بخرید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

امیرحسین ادیب نیا

با رویکردی موثر در این فضا حضور دارم.
امیدوارم حال و انرژیِ خوب، در زندگیِ من و تو جریان یابد.