دیوید کوک، فرزند یک خانواده تاثیرگذار!

دیوید همیلتون کوک (David Koch)، تاجر، نیکوکار و یکی از چهره‌های سیاسی ایالات متحده است. وی به عنوان یکی از بزرگترین حامیان حزب جمهوری‌خواه آمریکا و همچنین از منتقدین اصلی دونالد ترامپ رئیس‌جمهور این کشور شناخته می‌شود. او در سال ۱۹۷۰ وارد شرکت صنایع کوک، دومین شرکت بزرگ خصوصی در آمریکا شد و ۹ سال بعد به عنوان معاون اجرایی و یکی از دو سهامدار اصلی این شرکت رسید. ثروت او در حال حاضر چیزی در حدود ۵۰ میلیارد دلار برآورد شده است. کوک در سال ۲۰۱۴ در بین ثروتمندترین افراد جهان رتبه نهم را در اختیار داشت. در حاضر او و برادرش چالز کوک در این فهرست جایگاه ۱۶ و ۱۵ را به خود اختصاص داده‌اند. وبسایت معروف حوزه تجارت یعنی پورتفولیو او را یکی از “بخشنده‌ترین و متواضع‌ترین” ثروتمندان آمریکایی معرفی کرده است.

شروع یک ماجراجویی

دیوید کوک در سوم می ۱۹۴۰ در ایالت کانزاس متولد شد. پدرش فرد کوک یک مهندس شیمی بود. پدربزرگ او هری، در سال ۱۸۸۸ به همراه خوانواده‌اش از هلند به آمریکا مهاجرت کرده بودند. از همان ابتدای مهاجرت پدر و پدربزرگ دیوید کسب و کار خود را آغاز کردند، به طوری که پس از چند سال یک روزنامه و یک شرکت سهامی  را تاسیس نمودند.

دوران کودکی برادران کوک در یک قاب!

دوران کودکی برادران کوک در یک قاب!

دیوید فرزند سوم از چهار فرزند خانواده‌اش بود. او دو برادر بزرگتر به نام‌های فردریک و چارلز و یک برادر دوقلو به نام بیل دارد. پس از طی تحصیلات دبیرستان در آکادمی معروف Deerfield در ماساچوست گذراند بود که برای سپری کردن تحصیلات دانشگاهی وارد دانشگاه MIT شد و در رشته مهندسی شیمی، رشته‌ای که پدرش نیز در آن تخصص داشت، شروع به تحصیل نمود. دیوید در سال‌های ۱۹۶۲ و ۱۹۶۳ به سرعت از مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد فارق‌التحصیل شد.

جالب است بدانید که دیوید عضو تیم حرفه‌ای بسکتبال دانشگاه MIT بود و با میانگین ۲۱ امتیاز در هر بازی همچنان رکورددار است! او همچنین در حد فاصل بین سال‌های ۱۹۶۲ تا ۲۰۰۹ با ۴۱ امتیاز رکورددار کسب بیشترین امتیاز در یک مسابقه بود! در سال ۲۰۰۹ این رکورد توسط جیمی بارتولوتا شکسته شد!

دیوید و بیل ... برادران دوقلوی کوک در تیم بسکتبال دانشگاه MIT

دیوید و بیل … برادران دوقلوی کوک در تیم بسکتبال دانشگاه MIT

مدیر خدمات و تعمیرات در شرکت کوک!

در سال ۱۹۲۷ فرد کوک، پدر دیوید و بنیانگذار شرکت صنایع کوک توانسته بود روشی را ابداع کند که به استفاده از یک سری فعالیت‌های حرارتی نفت خام سنگین را به گازوئیل تبدیل می‌نمود. این نوآوری توانست طی سال‌های بعد شرکت کوک را در رقابت با بزرگترین شرکت‌های نفتی آمریکا قرار دهد. فرد کوک در سال ۱۹۴۰ شرکت صنایع کوک را بنیان‌گذاری کرد.

دیوید، فرزند سوم فرد کوک، در ۳۰ سالگی و پس از کسب تجربه در کارهای مختلف، به تازگی وارد شرکت خانوادگی صنایع کوک شده بود. او که خود یکی از اعضای این خانواده به شمار می‌رفت، در ابتدا تحت نظارت برادر بزرگترش چارلز شروع به کار کرده و پس از مدتی تنها به عنوان مدیر بخش کوچک خدمات و تعمیرات شرکت انتخاب شد! در سال ۱۹۷۹ و پس از ۹ سال کار در این عنوان، دیوید موفق شد دفتر جدیدی را برای این شرکت در نیویورک راه‌اندازی کند. او سپس به ریاست بخش تحت نظارت خود رسید و نام آن را به گروه تکنولوژی شیمی تغییر داد.

بعد از مرگ پدر خانواده یعنی فرد کوک، سهام اصلی شرکت به چهار فرزند خانواده می‌رسید. پس از بحث‌های حقوقی بسیار در نهایت دیوید و چارلز توانستند سهام دو برادر دیگرشان بخرند و هر یک مالکیت ۴۲% از سهام شرکت صنایع کوک را در اختیار داشته باشند. هولدینگ صنایع کوک در حال حاضر در بسیاری از صنایع از جمله نفت، انرژی، پتروشیمی و پالایشگاه‌، صنایع شیمیایی، پلیمر، معادن‌، کاغذسازی و … فعالیت داشته و سرمایه‌گذاری می‌کند. این شرکت برای حدود ۱۲۰ هزار نفر در کشورهای مختلف اشتغال ایجاد کرده و سالانه بیش از ۱۱۵ میلیارد دلار درآمد دارد.

دیوید کوک در کنار همسرش جولیا

دیوید کوک در کنار همسرش جولیا

یکی از ویژگی‌های شخصیتی کوک علاقه او به خانواده‌اش است. وی در سال ۱۹۹۶ با جولیا ازدواج کرد و در حال حاضر ۳ فرزند دارد.

تاثیرگذاری سیاسی

درس سال‌های اخیر قدرت دیوید کوک، سرمایه‌دار آمریکایی به قدری زیاد شده که در اخیرا فعالیت‌های سیاسی بخش عمده‌ای از فعالیت‌های او را به خود اختصاص می‌دهد. به طور کلی وی را یکی از حامیان اصول آزادی و بازار آزاد اقتصادی می‌دانند. او همچنین یکی از فعالین حوزه حقوق بشر در بخش حمایت از حقوق زنان و یکی از مخالفان جنگ عراق بوده است. گفته می‌شود پیش از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶، برادران کوک صدها میلیون دلار برای خارج کردن دونالد ترامپ از گردونه رقابت جمهوری‌خوهان هزینه کرده‌اند.

دیوید کوک، یکی از تاثیرگذارترین چهره‌های سیاسی ایالات متحده ...

دیوید کوک، یکی از تاثیرگذارترین چهره‌های سیاسی ایالات متحده…

میلیاردر نیکوکار!

همان‌طور که قبلا اشاره کردیم دیوید کوک به عنوان یکی از ثروتمندان نیکوکار اما متواضع شناخته می‌شود. او بخش قابل توجهی از ثروت خود را صرف امور خیریه، احداث بیمارستان‌ها و فعالیت‌های فرهنگی کرده است. در سال ۲۰۰۸ و پس از آن که کوک مبلغ ۱۰۰ میلیون دلار به سالن تئاتر شهر نیویورک برای بازسازی سالن اصلی کمک کرد، نام این سالن برای قدردانی از او به سالن دیوید همیلتون کوک تغییر یافت.

بنیاد خیریه دیوید کوک از سال ۲۰۰۰ تا کنون حدود ۱ میلیارد دلار را برای احداث بیمارستان‌ها، مراکز پزشکی، تحقیقات در مورد سرطان و همچنین ساخت مراکز آموزشی، فرهنگی، هنرها و مطالعات سیاسی اختصاص داده است. از این جمله می‌توان به کمک ۱۰۰ میلیون دلاری کوکب رای ساخت مرکز تحقیقات سرطان به موسسه فناوری ماساچوست اشاره کرد. اخیرا یکی از مجلات معروف آمریکایی نام او را در زمره ۵۰ انسان‌دوست برتر دنیا از سال ۲۰۰۶ قرار داده است.

 

مراسم کلنگ‌زنی احداث یک بیمارستان توسط دیوید کوک

مراسم کلنگ‌زنی احداث یک بیمارستان توسط دیوید کوک

چکیده مطلب:

هر چند که دیوید کوک خود در یک خوانواده موفق به دنیا آمده، اما به جرأت می‌توان گفت که او تمامی مراحل رشد و پیشرفت را مانند سایرین ثروتمندان خودساخته طی نموده است. حتی او برای ورود به شرکت پدری‌اش پس ۹ سال کسب تجربه در کارهای مختلف، ابتدا به عنوان مدیر یک بخش کوچک منصوب شده بود. دیوید که سال‌ها در کنار برادرش به عنوان قائم‌مقام مدیر عامل و معاون اجرایی مدیریت امور را بر عهده داشت، به تازگی و در سن ۷۸ سالگی اعلام بازنشستگی نمود. وی همواره در سخنرانی‌هایش هدف خود را به جا ماندن یک نام ماندگار از خودش در تاریخ عنوان کرده است.

“اظهار نظر در مورد چیزی که قبلا کسی در مورد آن نظری نداده، بسیار ساده است!” – دیوید کوک

نظرات این مطلب

امیرحسین ادیب نیا

با رویکردی موثر در این فضا حضور دارم.
امیدوارم حال و انرژیِ خوب، در زندگیِ من و تو جریان یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

امیرحسین ادیب نیا

با رویکردی موثر در این فضا حضور دارم.
امیدوارم حال و انرژیِ خوب، در زندگیِ من و تو جریان یابد.