بسیاری از افرادی که علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در بازار طلا هستند، تصور می‌کنند که هیچ تفاوتی بین سکه و طلا وجود ندارد و اگر در سرمایه‌گذاری روی طلا موفق بوده‌اند، می‌توانند این موفقیت را در بازار سکه نیز تکرار کنند، در حالی که ممکن است این تصور اشتباه باشد. به بیانی دیگر، بازار سکه و بازار طلا تفاوت‌هایی با هم دارند که لازم است یک سرمایه‌گذار نسبت به آن‌ها آگاه باشد.

در این مقاله سعی می‌کنیم ابتدا تعریف مشخصی از بازار سکه و تفاوت‌های آن با بازار طلا ارائه دهیم و سپس فراز و فرودهای سرمایه‌گذاری در آن را بررسی کنیم.

آشنایی با بازار سکه طلا

شاید بهتر باشد که ابتدا کمی بیشتر با سکه طلا آشنا شویم. همانطور که در مقاله بازار طلا توضیح دادیم، عیار طلا می‌تواند مقادیر مختلفی داشته باشد. (مثل طلای ۲۴ عیار و طلای ۱۸ عیار) اما لازم است بدانید طلای به کار رفته در سکه خالص و ۲۴ عیار نیست و برای ساخت آن از ۹۰ درصد طلای خالص و ۱۰ درصد فلزات دیگر استفاده شده است (این کار به دلیل افزایش مقاومت و استحکام ‌بخشی به سکه است). پس بر این اساس می‌توان گفت که عیار به کار رفته در سکه طلا برابر با ۲۱.۶ معادل خلوص ۹۰% می‌باشد که آن را به عنوان عیار ۲۲ نیز می‌شناسند.

از نظر شکل، سکه‌ها در دو نوع طرح “قدیم” (۱۳۵۸ تا ۱۳۷۰) و طرح “جدید” (امامی) (۱۳۷۰ تاکنون) در بازار وجود دارند، ولی در حال حاضر سکه‌های طرح قدیم به ندرت معامله می‌شوند.

وزن این سکه‌ها برابر است با حدود ۸/۱۳۶ گرم (در برخی منابع ۸/۱۳۳ گرم) و از نظر قطع نیز، سکه‌ها در انواع “ربع”، “نیم” و “یک” (تمام سکه) موجود هستند. بر همین اساس وزن نیم سکه ۴.۰۶۶۵ گرم و وزن ربع سکه ۲.۰۳۳۲۵ گرم خواهد بود.

  • تمام سکه :  ۸/۱۳۵۹۸ گرم
  • نیم سکه :  ۴/۰۶۶۵ گرم
  • ربع سکه :  ۲/۰۳۳۲۵ گرم

بازار سکه - سکه طرح جدید (امامی)

فرمول محاسبه قیمت سکه

در مقاله بازار طلا توضیحاتی در مورد اونس جهانی و نحوه تبدیل آن به گرم و مشاهده قیمت لحظه‌ای طلا در بازارهای جهانی ارائه شد. حال بر اساس اعداد و ارقام بالا و قیمت طلای جهانی می‌توان ارزش واقعی سکه بهار آزادی را محاسبه کرد.

برای این کار کافی ‌است وزن طلای موجود در سکه مورد نظر را بر عدد ۳۱.۱ (هر اونس از فلزات گران‌بها برابر با ۳۱.۱ گرم است) تقسیم کنید و در قیمت جهانی طلا ضرب نمایید. به عبارت ساده‌تر “فرمول محاسبه قیمت سکه” به این صورت خواهد بود:

قیمت دلار به تومان × قیمت جهانی طلا به دلار × ( ۳۱/۱ ÷ ۰.۹ × ۸/۱۳۶ ) = قیمت تمام سکه

  • ۸/۱۳۶  ⇐ وزن سکه

  • ۰/۹ ⇐ درصد طلای به کار رفته در سکه (عیار سکه)

  • ۳۱/۱ ⇐ عدد تبدیل اونس به گرم

البته بعد از محاسبات بالا لازم است مبلغ هزینه ضرب سکه توسط بانک مرکزی، که عددی حدود هفت هزار تومان می‌باشد را به کل عدد بدست آمده اضافه کنید. عدد محاسبه شده ارزش واقعی سکه است و اگر در بازار عددی غیر از این معامله می‌شود شما شاهد حباب سکه (فاصله قیمت ذاتی سکه و قیمت بازاری آن) هستید. برای مثال اگر قیمت سکه بر اساس فرمولی که در بالا گفته شد ۶,۰۰۰,۰۰۰ تومان محاسبه شود، اما در بازار ۶,۶۰۰,۰۰۰ تومان معامله شود، به این معنی است که قیمت سکه در حال حاضر ۱۰ درصد حباب دارد و اگر قیمت آن ۵,۷۵۰۰,۰۰۰ تومان باشد، به معنی حباب منفی پنج درصدی است.

ارتباط بازار سکه و بازار طلا

بازار سکه یکی از مهمترین بازارهای جذب سرمایه‌های خرد در ایران است. از سکه و البته طلا معمولا به عنوان کالاهایی که قابلیت نقدشوندگی نسبتا خوبی دارند، یاد می‌شود. بازار طلا و بازار سکه هر چند از نظر نقدشوندگی شبیه بازار ارز هستند، اما در نظر سرمایه‌گذاران تا حدودی از امنیت بیشتری برخوردارند. این فلز گران‌بها نسبت به پول‌های کاغذی (مثل دلار آمریکا) ارزش بیشتری میان سرمایه‌گذاران خرد دارد؛ چون خریداران سکه و طلا به ارزش ذاتی کالایی که می‌خرند اطمینان بیشتری دارند و می‌دانند که این ارزش ذاتی به ‌سادگی و با تغییر سیاست‌ دولت‌ها، تغییر نمی‌کند.

درست است که طلا و سکه، هر دو، قدرت نقدشوندگی مناسبی دارند، اما باید گفت که سکه در این زمینه کمی قدرتمندتر از طلاست. برای فروش سکه کافی‌ است که یک مغازه طلا فروشی پیدا کنید و سکه‌تان را با قیمت روز در آنجا بفروشید. مغازه‌های طلافروشی تقریبا همیشه خریدار سکه هستند، مگر در مواردی بسیار نادر. اما ممکن است برای خرید طلا از شما فاکتور خرید بخواهند و یا به دلیل دست ‌دوم بودن طلا، آن را کمی پایین‌تر از قیمت روز از شما خریداری کنند.

قیمت سکه تابع عرضه و تقاضا است، اما با توضیحات و فرمول‌هایی که در بالا اشاره شد، در اصل قیمتی جهانی دارد و تا حدود زیادی نیز کنترل این عرضه و تقاضا در اختیار دولت است. چرا که فروش و واگذاری سکه در انحصار یک نهاد دولتی، یعنی بانک مرکزی است و به نوعی بانک مرکزی می‌تواند عرضه و تقاضای موجود در بازار را کنترل کند. توجه به این موارد و همچنین بحث حباب قیمتی که پیش‌تر اشاره شد، می‌تواند شما را برای تصمیم گیری درست در هنگام سرمایه‌گذاری در این بازار راهنمایی کند.

بازار سکه بهار آزادی

بهترین زمان برای ورود به بازار سکه

با این که خیلی‌ها معتقدند به‌طور کلی سرمایه‌گذاری در بازار طلا و سکه در طول زمان، فرایند سودآوری به حساب می‌آید، اما به نظر من شما باید به این جمله که “در زمان مناسب در مکان مناسب حاضر شوید” نیز معتقد باشید. چون وضعیت این بازارها همیشه تحت تأثیر قیمت طلای جهانی و قیمت ارز بوده است، نباید از نوسان قیمت‌های آن غافل بود. به نوعی می‌توان گفت که بهترین زمان برای ورود به بازار سکه، زمان شروع تلاطم‌های اقتصادی و افزایش نرخ ارز است. مثل اتفاقی که در سال ۹۷ افتاد و قیمت سکه طلا به چیزی حدود ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید، درحالی که در سال ۹۶ همان سکه با قیمت ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان نیز فروخته می‌شد.

کسانی که می خواهند از نوسانات بازار سکه به‌عنوان منبع درآمد استفاده کنند، باید قدرت تحمل ریسک را در خود ایجاد نمایند تا بدون ترس و دلهره معاملات خوبی داشته باشند. در پایان به این نکته توجه کنید که سرمایه‌گذاری روی طلا یا سکه، به معنی خریدن و انبار کردن آن‌ها در خانه یا گاو صندوق نیست. شما باید بتوانید این سرمایه را وارد جریان اقتصادی کشور کنید و برای این کار به مهارت، دقت و تخصص نیز نیاز دارید. در ادامه بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت…

بازارهای نوین مبتنی بر طلا و سکه

در این مقاله توضیحات مفیدی در مورد بازار سکه ارائه شد. اما بیشتر این توضیحات مربوط به بازار سنتی بوده و برای سرمایه‌گذاری‌های کوچک می‌تواند کارا باشد. ولی اگر تصمیم جدی در مورد سرمایه‌گذاری بازار سکه یا طلا را دارید، می‌توانید از روش‌‌های مرسوم دنیا که چند سالی است در ایران نیز رایج شده استفاده نمایید.

این روش‌های جدید که مبتنی بر بازارهای مالی و پیشرفته سامان‌دهی می‌شوند، گواهی سپرده سکه طلا و بازار آتی سکه نام دارند. فرآیند معاملات در این بازارها شبیه به خرید و فروش سهام از طریق معاملات آنلاین است. برای آشنایی بیشتر با این بازارها حتما مقالات بازار آتی سکه و گواهی سپرده سکه طلا را مطالعه نمایید.

چکیده مطلب:

بازار سکه یکی از بازارهای مناسب سرمایه‌گذاری است که هم به روش سنتی یعنی خرید و فروش فیزیکی سکه و هم به روش‌های مدرن و در قالب بازار آتی سکه و گواهی سپرده سکه طلا، می‌توان اقدام به سرمایه‌گذاری مناسب در آن نمود. سکه و طلا همواره به عنوان یکی از سرمایه‌گذاری‌های امن در دنیا مورد توجه بوده‌اند و به لحاظ حفظ ارزش واحد پولی در برابر تورم نیز عملکرد خوبی دارند. اما توجه کنید که برای داشتن یک سرمایه‌گذاری مناسب و موفق باید “در زمان مناسب و در مکان مناسب” حاضر شوید، و برای این کار هم حتما به دانش و مهارت کافی نیاز خواهید داشت…

نظرات این مطلب

امیرحسین ادیب نیا

با رویکردی موثر در این فضا حضور دارم.
امیدوارم حال و انرژیِ خوب، در زندگیِ من و تو جریان یابد.

۶ دیدگاه. شما هم نظر خود را بنویسید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

امیرحسین ادیب نیا

با رویکردی موثر در این فضا حضور دارم.
امیدوارم حال و انرژیِ خوب، در زندگیِ من و تو جریان یابد.