آشنایی با گواهی سپرده سکه طلا

بسیاری از افراد به اشتباه فکر می‌کنند که بازار بورس صرفا ابزاری برای انجام معاملات و خرید و فروش سهام شرکت‌ها است. البته که در گذشته در این بازار تنها معاملات سهام انجام می‌‌شد و امروزه نیز بیشتر حجم معاملات مربوط به سهام است، اما با گذشت زمان و پیشرفت و توسعه بازارهای مالی در کشور ما، بازار بورس معاملات سایر ابزارهای مالی را نیز شامل می‌شود. در حال حاضر تنوع بسیاری در این بازار وجود دارد که از جمله آن می‌توان به معاملات اوراق مشارکت، اخزا، اوراق اجاره، صکوک، معاملات بورس کالا، ابزار مشتقه و آتی و همچنین گواهی سپرده کالایی اشاره کرد.

یکی از ابزارهایی که در سال‌های اخیر (از سال ۱۳۹۴) برای رفاه حال سرمایه‌گذاران، افزایش امنیت سرمایه‌گذاری، و به منظور شفافیت و کشف قیمت رسمی سکه ایجاد شده، گواهی سپرده سکه طلا است. در این مقاله قصد داریم ضمن معرفی گواهی سپرده سکه طلا، با نحوه انجام معاملات آن نیز آشنا شویم.

تعریف گواهی سپرده سکه طلا

به طور کلی گواهی سپرده کالا ورقه‌ای است که بیانگر مالکیت دارنده آن بر کالای سپرده شده به یک انبار است و پشتوانه آن نیز رسیدی است که توسط انباردار پس از تحویل آن صادر می‌گردد. پس لازم است که مقدار کالا و مکان انبار در گواهی سپرده ذکر شود.

برای گواهی سپرده سکه، کالای مورد نظر یعنی سکه در انبار بورس کالای ایران واقع در خزانه‌داری بانک رفاه نگهداری می‌شود. در این انبار پس از تأیید اصالت سکه، گواهی سپرده سکه طلا صادر خواهد شد. سکه مورد تأیید این انبار می‌بایست تمام بهار آزادی، با وزن ۸/۱۳۳ گرم و عیار ۹۰% باشد.

نحوه انجام معاملات گواهی سپرده سکه

سازمان بورس و اوراق بهادار تهران از سال ۱۳۹۴ و برای افزایش شفافیت و امنیت معاملات سکه، معاملات گواهی سکه در سیستم معاملات را راه‌اندازی کرد. قدم اول برای انجام این معاملات دریافت کد بورسی از یک کارگزار است. پس از اخذ کد بورسی سرمایه‌گذار می‌تواند به صورت حضوری (با مراجعه به کارگزار) و یا به صورت آنلاین با استفاده از سامانه معاملات آنلاین به معامله گواهی سپرده سکه طلا بپردازد.

شما می‌توانید با کلیک بر روی تصویر زیر و یا جستجوی عبارت “سکه” در سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، آخرین اطلاعات مربوط به معاملات گواهی سکه طلا به صورت لحظه‌ای دنبال کنید.

صفحه مربوط به معاملات گواهی سپرده سکه طلا در سایت سازمان بورس

صفحه مربوط به معاملات گواهی سپرده سکه طلا در سایت سازمان بورس

 

 • توجه کنید که در سامانه معاملات هر سکه معادل ۱۰ واحد معاملاتی در نظر گرفته می‌شود. بنابراین قیمتی که در سامانه نمایش داده می‌شود یک دهم قیمت سکه بهار آزادی خواهد بود. پس برای خرید مثلا ۴ سکه به قیمت ۴ میلیون تومان شما باید ۴۰ واحد معاملاتی با قیمت ۴۰۰ هزار تومان را در سفارش خود لحاظ کنید. لازم به ذکر است که دامنه نوسان معاملات گواهی سکه ۱۰٪ می‌باشد.

ساز و کار معاملات گواهی سپرده سکه همانند سهام است. پس از سفارش‌گذاری در سیستم معاملات فرایند خرید و فروش در لحظه انجام شده و تعداد واحدهای معاملاتی در حساب سرمایه‌گذار منظور می‌گردد. زمان معاملات گواهی سکه از ساعت ۱۳ تا ۱۵:۳۰ دقیقه روزهای کاری بوده و از ساعت ۱۲:۳۰ تا ۱۳ نیز مرحله پیش‌گشایش انجام می‌گردد.

 •  تحویل سکه به خزانه

همان‌طور که گفته شد گواهی سپرده سندی است که مالکیت یک فرد بر تعداد مشخصی سکه را نشان می‌دهد. دارندگان سکه فیزیکی می‌توانند با همراه داشتن مدارک شناسایی به خزانه بانک رفاه مراجعه کرده و ضمن تحویل سکه‌های خود، گواهی سپرده را دریافت نمایند. پس از یک روز و با اعتبارسنجی سکه‌ها قبض انبار صادر می‌شود. دارنده این قبض می‌تواند با مراجعه حضوری به کارگزار و یا به صورت آنلاین اقدام به فروش این گواهی نماید.

مبلغ مورد نظر پس از یک روز قابل برداشت از حساب خواهد بود.

 • دریافت سکه به صورت فیزیکی

دارندگان گواهی سپرده سکه نیز می‌توانند با در دست داشتن مدارک شناسائی خود، پس از یک روز از خرید گواهی به خزانه بانک رفاه واقع در میدان ونک – خیابان ملاصدرا – خیابان شیراز شمالی – شماره ۱۸۶ مراجعه کرده و با ارائه گواهی سکه‌های خود را دریافت نمایند.

 همچنین ساعت مراجعه به خزانه جهت دریافت و یا تحویل سکه به انبار از ساعت ۸ تا ۱۶ روزهای کاری است. توجه کنید که اگر سکه‌ها پس از ساعت ۱۲ به انبار تحویل داده شود، صدور قبض به جای یک روز، پس از دو روز کاری انجام می‌گردد.

کارمزد و هزینه‌ها

توجه کنید که هنگام تحویل، به ازای هر سکه مبلغ ۲۰۰۰۰ ریال جهت کارشناسی سکه دریافت می‌شود.

همچنین هزینه انبارداری به ازای هر روز برای هر سکه ۷۰۰ ریال است.

کارمزد معاملات نیز ۰/۰۰۱۲۵ معادل ۰/۱۲۵% ارزش معامله خواهد بود.

بر خلاف معاملات سهام که هنگام فروش ۰/۵٪ از ارزش معامله به عنوان مالیات کسر می‌شود، هیچ‌گونه مالیاتی برای معاملات سکه در نظر گرفته نشده است.

معاملات آنلاین گواهی سپرده سکه طلا

معاملات آنلاین گواهی سپرده سکه طلا

 

چرا به جای سکه گواهی سپرده بخریم؟!

همان‌طور که گفتیم گواهی سکه ورقه‌ای است که نشان‌دهنده مالکیت فرد بر تعداد مشخصی سکه است. لذا هیچ تفاوتی با سکه فیزیکی نداشته و حتی از نظر ضریب امنیت در نگهداری و حمل و نقل مزایای بسیاری نسبت به سکه فیزیکی دارد. به جز این موارد خرید و فروش گواهی سکه مزایای بسیار دیگری دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است :

 • کارمزد بسیار پایین نسبت به معامله در صرافی‌ها
 • معافیت مالیاتی
 • قابلیت وثیقه‌گذاری برای دریافت تسهیلات
 • عدم نیاز به مراجعه حضوری و حمل فیزیکی
 • انتقال نقدینگی به بازار قابل رصد و قانونی
 • از بین رفتن ریسک سرقت با توجه به با نام بودن گواهی

چکیده مطلب:

در بازار بورس اوراق بهادار ابزارهای متنوعی با توجه به نیاز سرمایه‌گذاران ایجاد شده است. یکی از این ابزارها که روز به روز بیشتر مورد استقبال سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد، گواهی سپرده سکه طلا است. استفاده از این ابزار امکان بهره‌مندی از نوسانات قیمت سکه در یک فضای امن و آنلاین را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند.

همان‌طور که اشاره شد لازم است که برای خرید یا فروش “هر گواهی سکه” در سیستم معاملات به میزان “۱۰ واحد” سفارش‌گذاری انجام شود. معاملات گواهی سکه در واقع حکم معاملات نقدی در یک بستر امن، قانونی و برای آسایش حال سرمایه‌گذاران را دارد.

نظرات این مطلب

امیرحسین ادیب نیا

با رویکردی موثر در این فضا حضور دارم.
امیدوارم حال و انرژیِ خوب، در زندگیِ من و تو جریان یابد.

۴۲ دیدگاه. شما هم نظر خود را بنویسید:

 • سلام. ممنون از اطلاعات خوبی که ارایه دادید. عدد ۰۳۱۲ و پ۰۱ که مثلا در نام قرارداد سکه رفاه اومده به چه معنیه؟ هر قرارداد چه مدت اعتبار داره؟

  پاسخ
 • سلام.
  اصولا سکه ها تا چه زمانی میتوانند در بانک نگه داری شوند؟یعنی زمان سررسید که پایان سال میباشد چه اتفاقی می افتد فرد می تواند ۱۰ سال بعد برای گرفتن سکه مراجعه کند؟

  پاسخ
 • سلام، لطفا راهنمایی بفرمایید، برای خرید گواهی سکه حتما باید کد بورس کالا داشت یا کد بورسی کفایت میکنه از کارگزاری آرمان تدبیر پرسیدم گفتند مجوز ندارند

  پاسخ
 • سلام جواب ندادین؟؟؟؟؟

  پاسخ
 • سلام
  اگه بخوایم از طریق بورس خرید و فروش انجام بدیم باز هم نیاز به مراجعه به بانک هست یعنی سکه فیزیکی نخوایم

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر من چند تا سکه دارم اما کد بورسی ندارم میتونم تبدیل به گواهی کنم و بفروشم؟

  پاسخ
 • سلام ممنون از مطلبتون
  اختلاف حدود ۶۰۰ هزارتومانی گواهی یک روزه و بازار چی هست من اینو متوجه نمیشم و ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  پاسخ
 • سلام امروز سکه بهار آزادی در بازار ۶۳۵۰ تومن بود …الان سکه رفاه بورسی ۶۷۰۰ این اختلاف قیمت بخاطر چی هست ؟

  پاسخ
  • سلام، لطفا راهنمایی بفرمایید، برای فروش گواهی سکه حتما باید کد بورس کالا داشت یا کد بورسی کفایت میکنه و چطور میشه این گواهی رو وارد سیستم کرد، از کارگزاری پرسیدم اطلاعی نداشتند

   پاسخ
  • سلام حتما باید سکه کامل خریداری کرد؟میشه ذره ذره خرید زد تا به قیمت سکه کامل برسه؟

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  ببخشید برای تحویل سکه باید صرفا در سامانه نوبت دهی ثبت نام کرد؟؟
  معمولا مدت زمانی که برای تحویل سکه نوبت می دهند چقدر است؟؟

  پاسخ
 • سلام و تشکر
  بانکهای ملت و سامان و صادرات نیز خزانه تحویل سکه دارند.چه تفاوتی بین انها و خزانه بانک رفاه هست؟

  پاسخ
  • ابوالفضل عرفانیان
   ۲۲ فروردین ۱۳۹۹ ۱۱:۰۵

   سلام
   این حا بحث این هست که آیا گواهی سپرده سکه که از بانک دریافت می‌کنید
   قابلیت معامله در بورس را دارند یا خیر؟!

   پاسخ
 • سلام
  آقا من یک سوال دارم که نتونسمتم جوابمو تو اینترنت پیدا کنم
  کارمزد معامله در سکه رفاه همانطور که فرمودید ۰/۰۰۱۲۵ میباشد و قیمت امروز سکه رفاه تفریبآ ۶۹,۰۰۰,۰۰۰ ریال میباشد پس کارمزد معامله هر سکه ۸۶,۲۵۰ ریال میباشد
  چون هر سکه رفاه ۱۰ واحد معاملاتی محسوب میشود کارمزد آن هم ۱۰ برابر میشود ؟ یعنی کارمزد آن ۸۶۲,۵۰۰ میشود ؟

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  سوالم ای هست که اگر آنلاین سکه رفاه بگیرم برگه گواهی چی میشه باید بازم حضوری برم برای تحویل برگه گواهی سپرده؟

  پاسخ
 • درود بر شما.تحویل سکه فیزیکی به بانک رفاه جهت دریافت گواهی سپرده تنها در تهران انجام میشه ؟ چون ما شیراز هستیم .

  پاسخ
  • ابوالفضل عرفانیان
   ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ ۱۲:۴۴

   سلام دوست من
   به احتمال زیاد این امکان برای شهرهای بزرگ و مراکز استان‌ها هم فراهم هست
   اما این که دقیقا چه شعبه یا انباری این کار رو انجام میده رو بهتره از بانک شهر خودتون سوال کنید
   قطعا اون‌ها بهتر شما رو راهنمایی می‌کنن

   پاسخ
  • سلام اگر کسی گواهی یک عدد سکه یا ده سهم سکه تحویل یکروزه را از بورس انلاین خریداری کند ، ایا روز بعد همان را میتواند در بورس بصورت انلاین بفروشد ؟

   پاسخ
 • سلام. در رابطه با مالیات معاملات گواهی سکه سؤال داشتم. میخوام بدونم اگه فردی مثلا تعدادی سکه رو تحویل خزانه بده و گواهی کنه و روز بعد اون رو توی بورس بفروشه و درخواست وجه کنه، بعد دوباره بره سکه بخره و همینکارو هی تکرار کنه، با توجه به اینکه گردش حسابش خیلی بالاتر از ۵ میلیارد تومن در سال میشه، آیا مالیات بهش تعلق میگیره؟

  پاسخ
 • سلام
  میشه توضیح بدید کجا و چه جوری باید سکه فیزیکی را تحویل بدم و روالش به چه شکله؟؟

  پاسخ
  • ابوالفضل عرفانیان
   ۶ دی ۱۳۹۸ ۱۰:۱۶

   سلام
   توی مقاله توضیح داده شده
   میتونید به خزانه بانک رفاه مراجعه کنید
   آدرسش هم در مقاله هست

   پاسخ
 • سلام
  آیا هزینه انبار داری سکه افزایش پیدا کرده؟
  چقدر شده؟

  پاسخ
  • ابوالفضل عرفانیان
   ۲ دی ۱۳۹۸ ۰۹:۱۰

   سلام
   بله هزینه انبارداری به ۷۰ تومن به ازای هر سکه در روز افزایش پیدا کرده است
   در متن هم اصلاح شد

   پاسخ
   • سلام. سکه های پیش فروشی تحویل اردیبهشت ۹۹ بانک ملی را چگونه میتوان در بورس معامله کرد. آیا بانک ملی بجای سکه، گواهی صادر میکنه؟ با کد بورسی میتوان معامله کرد یا کد بورس کالا فرق داره؟ تشکر

    پاسخ
    • ابوالفضل عرفانیان
     ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ ۰۹:۴۰

     سلام
     این سوال رو از شعبه بانک مورد نظر بپرسید
     اما فکر نمی‌کنم که در بورس قابل معامله باشند
     گواهی‌های قابل معامله در بورس روی تابلو معاملات مشخش شده‌اند

     پاسخ
 • سلام و ارادت
  افرادی هم که خرید و فروش انلاین دارند و بدون فرایند تحویل و دریافت معامله میکنند باید مبلغ ۵۰۰۰ ریال کارشناسی و روزی ۵۰ ریال انبار داری رو پرداخت کنند؟
  سپاس از شما

  پاسخ
 • با سلام و احترام
  پیشنهاد شما چیست ؟ اول پیشنهاد رو ارائه بدهید اگر به هم نزدیک بودیم انشااله جلسه هم تو دفتر شما میزاریم البته من کارم ساخت وساز هست ، ملکهام رو با بدختی توی این بازار خراب و بعد از حدود ۷ ماه فروختم تا تونستم پولم رو تا حدودی زنده کنم و فعلا مجبورم دست نگه دارم و به خاطر اینکه ارزش ریالم پایین نیاد
  این کار رو میکنم البته بانک هم به من پیشنهاد افتتاح حساب ارزی داده ولی دارم بررسی میکنم ببینم چطوره

  پاسخ
  • امیرحسین ادیب نیا
   ۷ مرداد ۱۳۹۸ ۲۱:۴۸

   در بازار سهام خیلی بیشتر از سکه میتوان سود گرفت و پیشنهاد من هم در همین راستا خواهد بود.
   برای اینکه در ابتدا ریسک کمتری را متحمل شوید میتوانید با بخشی از پولتان کار را شروع کنید.
   برای جلسه حضوری هم میتونید در قسمت مشاوره یا تماس در سایت قرار ملاقات رزرو کنید.
   (در ضمن انتهای هفته عازم سفر هستم و این جلسه میتونه قبل از سفر انجام بشه و اگر این اتفاق رخ نداد انشاالله بعد از بازگشت به ایران در خدمتتون خواهم بود)

   پاسخ
 • با سلام و احترام
  مقاله شما را خواندم سوالی که دارم این است امروز ششم مرداد ۹۸ قیمت سکه امامی چهار میلیون و صد و نود هزار تومان است ، میخواهم با مبلغ قابل توجهی که در بانک دارم ( ۵۰ میلیارد تومان ) سکه بخرم که حدود ۱۱۹۳۲ سکه میشود ، یعنی این مقدار پول را در اختیار بانک رفاه قراردهم به من گواهی ۱۱۹۳۲ سکه را میدهند؟ و این که فعلا نمیخواهم سکه ها را رو بفروشم چون به ماه محرم نزدیک میشیم و قیمت سکه کاهش قابل توجهی میکنه ، مثلا میخواهم اسفندماه و نزدیکهای عید این سکه رو بفروشم آیا تا اون موقع باید به ازاری هر روز ۵ تومان برای هر سکه به عنوان کارمزد انبارداری پرداخت کنم ؟!! یعنی حدودا روزی ۶۰ هزار تومان فقط باید کارمزد انبارداری بدم؟!!!! اگر این جوری باشه که همون روش سنتی که بهتره ؟ ، خواهش میکنم کامل توضیح دهید .

  پاسخ
  • امیرحسین ادیب نیا
   ۶ مرداد ۱۳۹۸ ۲۱:۱۴

   سلام دوست عزیز
   ۱. گواهی سکه ای که در بورس خرید و فروش می‌شود شبیه به سهام بر اساس عرضه و تقاضاست یعنی اصلا باید ببینید میتونید این تعداد رو خرید بکنید یا خیر
   مثلا امروز کل حجم معاملات سکه بانک رفاه ۶۷۳۰ عدد بوده است یا کل حجم معاملات سکه بانک سامان ۸۸۰ عدد بوده است
   البته میتونید این تعداد رو بخرید اما به خاطر تقاضایی که ایجاد می‌کنید قطعا با قیمت بیشتری باید هر سکه را خریداری کنید یا اینکه کمی صبر و حوصله به خرج دهید و طی چند روز این خرید را روی قیمت مد نظرتان انجام دهید.

   ۲. شما فرض کن این تعداد را خریداری کنید و حدود ۶ ماه نگه دارید. تقریبا کارمزدی که بابت نگه داری خواهید داد حدود ۱۰ میلیون تومان خواهد بود که در مقابل رقمی که سرمایه گذاری می‌کنید ناچیز است چون احتمالا اگر این تعداد را در گاوصندوق نگهداری کنید هزینه بیشتری را باید برای امنیت فضا بپردازید و البته که استرس خاص خودش را نیز خواهد داشت. البته کارمزد خرید و فروش رو هم باید در نظر داشته باشید.

   در کل باید معایب و مزایای روش سنتی و این روش را با هم در نظر داشته باشید و تصمیم بگیرید.

   در ضمن اگر واقعا این مبلغ در حساب بانکیتون نقد هست من پیشنهادات بهتری براتون دارم. در صورت تمایل یک جلسه رو براتون در نظر میگیرم تشریف بیاورید دفتر مفصل‌تر صحبت کنیم.

   پاسخ
 • محسن ثقفی
  ۸ تیر ۱۳۹۸ ۱۱:۱۷

  سلام وقت بخیر
  منظور از ایجاددارایی درانبار در سربرگ سهامداران گواهی سپرده سکه در سامانه شرکت مدیریت فناوری بورس تهران چیه؟

  پاسخ
  • امیرحسین ادیب نیا
   ۸ تیر ۱۳۹۸ ۱۳:۲۱

   سلام
   ایجاد دارایی در انبار در واقع میزان ظرفیت انبار است که برای محاسبات حسابداری استفاده می‌شود

   پاسخ
  • سلام.در تاریخ ۱۷دی سکه بانک ملت دریازده میلیون ششصد هزارتومان از طریق کارگزاری فارابی خریدم مبلغ۵۶۳۷۶تومان کارمزد برداشت کردند .آیا کارمزد اضافه شده یااشتباهی رخ داده ؟

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

امیرحسین ادیب نیا

با رویکردی موثر در این فضا حضور دارم.
امیدوارم حال و انرژیِ خوب، در زندگیِ من و تو جریان یابد.