چه کسانی در بورس ضرر می‌کنند؟!

Final for site
۷ دیدگاه

چه کسانی در بورس ضرر می‌کنند؟!

۷ دیدگاه

(ویدئو در شهریور ۱۳۹۸ تهیه شده است)

مشاهده ویدئو از طریق‌:

دوست من سلام
امیدوارم هر جای این کره خاکی که هستی، زندگی بر وفق مرادت باشه!

در ویدیوهای قبلی گفتیم که قدم اول برای ورود به بورس، گرفتن کد بورسی است. بعد از گرفتن کد بورسی از یکی از کارگزاری‌های معتبر کشور، شما می‌توانید به صورت آنلاین و در هر کجا که هستید اقدام به خرید و فروش سهام کنید. در این ویدیو و مقاله در مورد موفقیت در بورس صحبت خواهیم کرد…

بورس فقط خریدن و فروختن سهام نیست!

خیلی‌ از افراد (مخصوصا کسانی که به تازگی وارد بازار شده‌اند!) فکر می‌کنند که اگر کد بورسی دریافت کنند و یاد بگیرند که چطور به خرید و فروش سهام بپردازند، دیگر کار تمام شده است و می‌توانند به موفقیت‌های زیادی در بورس برسند!

معمولا این افراد بعد از مدتی که به خرید و فروش سهام می‌پردازند متحمل ضررهایی می‌شوند. و نهایتا تعداد زیادی از افراد هستند که از طریق ایمیل، تماس و … درخواست کمک دارند و به گفته خودشان نمی‌دانند که به قول خودشان چطور از این ضررها خارج شوند!

دوست من!

ورود به بازار سرمایه یا همان بورس صرفا به معنی خرید و فروش سهام نیست! گرفتن کر بورسی و خرید و فروش سهام یک بخش ابتدایی و مقدماتی است. البته برای کسانی که دوست دارند در این بازار به موفقیت برسند!

بعد از یاد گرفتن نحوه خرید و فروش سهام نیاز است که شما بازار را بشناسید، سهام شرکت‌های مختلف را رصد کنید، از دانش تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال و تکنیک‌های تابلوخوانی و روانشناسی بازار استفاده کنید تا بتوانید از معاملات خود سود کسب کنید! فراموش نکنید که هدف شما از حضور در بورس، خرید و فروش سهام نیست، بلکه رسیدن به سود است!

یک مثال از ضرر در بورس!

در حال حاضر که در میانه شهریور سال ۹۸ هستیم، قوانین جدیدی در مورد بازار پایه در حال اعمال است. قبل‌تر در مورد بازار پایه فرابورس و قوانین جدید آن صحبت کردیم. بازار پایه فرابورس یکی از زیرمجموعه‌های حاضر در بورس است که ضوابط خاص خود را داشته و معمولا سهام شرکت‌هایی که ریسک بالاتری دارند در این بازار طبقه‌بندی می‌شوند.

اخیرا و با افزایش تب و تاب قیمت‌ها در بورس، بسیاری از افراد بدون داشتن اطلاعات کافی در مورد بازار پایه اقدام به سرمایه‌گذاری بر روی شرکت‌های پذیرفته شده در این بازار کردند. با تصویب قوانین جدید و کاهش دامنه نوسان در بازار پایه، بسیاری از سهامداران اقدام به فروش سهام خود کردند. نتیجه این موضوع نیز کاهش قیمت سهام بسیاری از شرکت‌های بازار پایه بود. این کاهش قیمت در بعضی از موارد حتی به ۴۰ یا ۵۰ درصد در کمتر از ۲ هفته هم می‌رسید!

موفقیت در بورس

کمتر غر بزنیم، بیشتر عمل کنیم!

پس از این اتفاق و با کاهش قیمت‌ها، بسیاری از افرادی که بدون اطلاعات کافی وارد این بازار شده بودند شروع به گله و شکایت کردند. “ما ضرر کردیم! اصلا این بازار فایده نداره! همش رانته! همش زیر نظر سازمان بورسه! هر چی اونا بخوان میشه! مقصر اصلی دولته! اونا هستن که دارن سود می‌کنن!”

این افراد به هر شکلی که ممکن است به دنبال افراد و عوامل بیرونی هستند تا ضررهای خود را به گردن آن‌ها هم بیندازد. به نظر هم این کار راحت‌ترین کار ممکن است نه؟!  نسبت به این که جسارت پذیرفتن اشتباهات خودمان را داشته باشیم! قطعا خیلی راحت‌تر است!

این افراد نمی‌خواهند مسؤولیت اقدامات قبلی خود را بپذیرند. نمی‌خواهند قبول کنند که علت اصلی خودشان بوده‌اند. و چون قبل از سرمایه‌گذاری در بورس اطلاعات و دانش کافی را به دست نیاورده‌اند، متضرر شده‌اند. و این را نمی‌پذیرند که مقصر اصلی خودشان بوده‌اند.

قدم اول برای موفقیت در بورس

به نظر من یکی از اصول کلی موفقیت این است که بپذیریم “ما به وسیله افکار و نوع نگاهمان، خالق همه اتفاقات و شرایط زندگی خودمان هستیم.”

خیلی از افراد نمی‌خواهند و یا نمی‌توانند این اصل را قبول کنند. آن‌ها همیشه به دنبال یک سری عوامل بیرونی هستند تا آن‌ها را مقصر ناکامی‌های خود بدانند. در صورتی که اگر بپذیریم که ما خودمان شرایط خودمان را رقم می‌زنیم و مقصر اتفاقات بد زندگیمان خود ما هستیم، نیمی از مسیر را طی کرده‌ایم. تنها کسی شروع به تغییر می‌کند که پذیرفته باشد نیاز به تغییر دارد!

این موضوع در بورس هم دقیقا به همین شکل عمل می‌کند. در مورد مثالی که زدیم خیلی از افراد از طریق ایمیل و … به ما پیام می‌دادند و می‌گفتند که شدیدا متضرر شده‌اند. اما نکته این جاست که زمانی که با آن‌ها صحبت می‌کردیم اذعان داشتند که به تازگی وارد بازار شده‌اند و چند هفته و یا چند ماه بیشتر تجربه ندارند. آموزش خاصی هم ندیده‌اند! خب طبیعی است که سرمایه‌گذاری در بازار پایه که خود ما نیز بارها به پر ریسک بودن آن اشاره کرده‌ایم، برای این افراد ریسک بالایی دارد! حتیخود ما که سال‌هاست در بازار سرمایه فعالیت‌های مختلف سرمایه‌گذاری، سبدگردانی، مشاوره و آموزشی داشته‌ایم به ندرت در بازار پایه فعالیت می‌کنیم!

چکیده مطلب:

توجه کنید که موفقیت در بورس صرفا با گرفتن کد بورسی و یاد گرفتن این که چطور به صورت آنلاین خرید و فروش کنیم میسر نیست! برای موفقیت در این بازار نیاز به گسب دانش مرتبط است. آن هم نه دانش تئوری و دانشگاهی، بلکه موارد کاملا عملی و کاربردی کع خود ما نیز همواره از آن استفاده می‌کنیم. توجه کنید که قدم اول برای موفقیت را باید در خودمان جستجو کنیم! تا زمانی که عوامل بیرونی را مقصر اصلی و دلیل ناکامی‌های خود بدانی، دلیلی برای تغییر کردن نخواهیم داشت. و تا زمانی که خود ما تغییر نکنیم، نتایجی که به دست می‌آوریم هم تغییری نخواهد کرد!

نظرات این مطلب

امیرحسین ادیب نیا

با رویکردی موثر در این فضا حضور دارم.
امیدوارم حال و انرژیِ خوب، در زندگیِ من و تو جریان یابد.

۷ دیدگاه. شما هم نظر خود را بنویسید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

امیرحسین ادیب نیا

با رویکردی موثر در این فضا حضور دارم.
امیدوارم حال و انرژیِ خوب، در زندگیِ من و تو جریان یابد.