(ویدئو در مهر ۱۳۹۷ تهیه شده است)

مشاهده ویدئو از طریق‌:

ارزش واقعی و ذاتی سهام  چیست و از چه روشی به‌ دست آورد ؟

در مقالات گذشته گفتیم که ارزش‌های مختلفی برای سهام یک شرکت بورسی در نظر گرفته می‌شود. تعاریف ساده‌ای ارزش اسمی، ارزش دفتری، ارزش بازار و ارزش ذاتی را می‌توانید در این مقاله مطالعه کنید. همچنین اشاره کردیم که اگر ارزش ذاتی یک سهام (که با تحلیل سرمایه‌گذار به دست می‌آید) از ارزش بازار آن (که با آن قیمت در حال معامله است) بیشتر باشد، این سهام برای سرمایه‌گذاری مناسب ارزیابی می‌شود و بالعکس اگر ارزش ذاتی یک سهام از ارزش بازار آن کمتر باشد، این سهام برای سرمایه‌گذاری مناسب نیست، چرا که دیر یا زود به قیمت ذاتی خود خواهد رسید.

اما ارزش ذاتی یک سهم چگونه به دست می‌آید؟!

ارزش ذاتی پارامتری است که با استفاده از علم تحلیل، خواه تحلیل تکنیکال باشد یا بنیادی، و یا روانشاسی بازار و تابلوخوانی به دست می‌آید. در واقع به دست آوردن ارزش ذاتی یک سهم اولا نیازمند دانش تحلیلی بوده، پس از آن به صرف زمان و کسب تجربه توسط شما بستگی دارد.

در مقاله “چگونه یک سهام خوب انتخاب کنیم؟” دور روش اصلی تحلیل سهام یعنی تحلیل تکنیکال (فنی) و تحلیل فاندامنتال (بنیادی) را معرفی کردیم.

۱- تحلیل بنیادی:  بررسی صورت‌های مالی شرکت‌ها، اتفاقات داخل شرکت، وضعیت سودآوری، تولید و فروش، طرح‌های توسعه و …

۲- تحلیل تکنیکال: بررسی نمودارهای قیمت – زمان – حجم و استفاده از ابزارهایی برای پیدا کردن نقاط مناسب خرید و فروش.

برای دست‌یابی به دانش تحلیلی شما نیاز دارید در وهله اول آموزش بورس را شروع کنید. برای شروع معاملات عجله نکنید. همیشه فرصت‌ها در این بازار وجود خواهند داشت. چه بسیار افرادی که بدون داشتن اطلاعات و دانش کافی وارد این حوزه شده‌ و نه تنها ضرر می‌کنند، بلکه تا آخر عمر ذهنیت منفی نسبت به این بازار سودده خواهند داشت.

ارزش واقعی و ذاتی سهام  چیست و از چه روشی به‌ دست آورد؟

چکیده مطلب:

تحلیل کردن سهام یک شرکت نیاز به طی کردن یک فرآیند دارد. گام اول آموزش بورس است. پس از آن شما نسبت به انواع تحلیل شناخت پیدا خواهید کرد. سپس با تحلیل سهام مورد نظر و پیدا کردن نقاط ورود و خروج، شما می‌توانید نسبت به معاملات سهام اقدام کنید. البته توصیه ما این است که در ابتدای امر با سرمایه‌های کم شروع کرده و با تمرین و کسب تجربه و مشورت با افراد خبره به مرور زمان میزان سرمایه‌گذاری خود را افزایش دهید.

نظرات این مطلب

امیرحسین ادیب نیا

با رویکردی موثر در این فضا حضور دارم.
امیدوارم حال و انرژیِ خوب، در زندگیِ من و تو جریان یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

امیرحسین ادیب نیا

با رویکردی موثر در این فضا حضور دارم.
امیدوارم حال و انرژیِ خوب، در زندگیِ من و تو جریان یابد.