آیا موفقیت مالی راز دارد؟

در مقاله‌ی ″موفقیت چیست؟” به این نتیجه رسیدیم که موفقیت یک مسیر مستمر است و همواره افراد با انتخاب‌های جدید، به دنبال فتح قله‌های متناظر با آن هستند. در بین انتخاب‌های متفاوت و سلایق موجود، عده زیادی از افراد، رسیدن به پول، ثروت، استقلال و موفقیت مالی را یکی از قله‌های مهم موفقیت می‌دانند. اگر استقلال و موفقیت مالی همه چیز نباشد، قطعا یکی از مهمترین فاکتورهای موفقیت خواهد بود و بدون شک افراد زیادی به دنبال راهکارهایی برای رسیدن به استقلال و موفقیت مالی هستند.

موفقیت مالی

اما برای رسیدن به  استقلال و موفقیت مالی، آیا باید رازی را دانست؟

آیا باید کسی برای ما نسخه بپیچد؟

یا همه چیز خیلی ساده است؟

در پاسخ به این سوالات قصد دارم با طرح یک سوال اساسی، شما را به درون خودتان هدایت کنم.

چون معتقدم همه چیز، به خود ما برمی‌گردد و زمانی که انسان به خود رجوع می‌کند و از خود سوالات هوشمندانه‌ای می‌پرسد قطعا پاسخ‌های مناسبی را دریافت خواهد کرد. (توصیه می‌کنم در این مورد مقاله “پاسخ تمام سوالاتتان اینجاست” را مطالعه کنید.)

 

اما سوال اساسی: موفقیت مالی چیست؟

(پیشنهاد می‌کنم قبل از خواندن ادامه مطلب، چند دقیقه‌ای را صرف تفکر و تأمل روی این سوال کنید و به جواب‌های درونی خودتان گوش دهید.)

قطعا پاسخ افراد به این سوال متفاوت خواهد بود. چرا هر کس شرایط و موقعیت خاصی را به عنوان موفقیت برای خودش در نظر دارد. از این ‌رو با یک نسخه‌ی واحد، نمی‌توان مشخص کرد که موفقیت مالی دقیقا چه چیزی است! لذا راهکارهای رسیدن به استقلال مالی برای هر فرد متفاوت است.

ممکن است از نظر فردی موفقیت مالی به معنای درآمد ماهیانه ده میلیون تومان و از نظر فردی دیگر به معنای درآمد ماهیانه پانصد میلیون تومان، از نظر فردی داشتن یک خانه صد متری و از نظر دیگری یک خانه هزار متری، از نظر فردی داشتن یک اتومبیل گران قیمت، از نظر یک کودک داشتن یک دوچرخه زیبا، از نظر فردی داشتن یک کسب و کار شخصی با درآمد بالا، از نظر یک کشاورز داشتن زمینی بزرگ برای کاشت محصول، و از نظر فردی دیگر داشتن هواپیمای شخصی باشد.

اما به شخصه همواره در همه پرسش و پاسخ‌های درونی به دنبال اشتراکاتی هستم تا از دل آن‌ها به رازهای این مسائل دست پیدا کنم.

معمولا در همه این موارد، این اشتراکات بسیار بدیهی‌ و ساده‌ بوده و اغلب به دست فراموشی سپرده می‌شوند، به این دلیل که فکر می‌کنیم همه‌ی رازها، اسرار پیچیده‌ای دارند.

اولین قدم برای رسیدن به موفقیت مالی

حال با کمی بررسی در پرسش و پاسخ ارائه شده، متوجه خواهیم شد که اولین قدم و وجه مشترک موجود در بین تمامی افراد گفته شده، مشخص کردن اهداف مالی است:

موفقیت مالی  مشخص کردن اهداف مالی نظیر خانه، ماشین، دوچرخه، حقوق دریافتی بالا و …

موفقیت مالی

 

پس اگر به دنبال راهکاری برای رسیدن به اهداف مالی و در نتیجه موفقیت مالی هستیم، کافی است اشتراکات همین پرسش و پاسخ‌ها را بیابیم. اما وجه مشترک افرادی که به موفقیت و استقلال مالی رسیده‌اند در چیست؟!

با کمی تحقیق و جستجو می‌توان دریافت که تمامی افرادی که دارای موفقیتی (اعم از مالی، شغلی، تحصیلی و …) هستند، در گذشته حتما زمانی را صرف سرمایه‌گذاری کرده‌اند. سرمایه‌گذاری روی شغلشان، سرمایه‌گذاری روی خودشان، سرمایه‌گذاری روی کسب و کارشان، سرمایه‌گذاری روی وقتشان، سرمایه‌گذاری روی ….

همانطور که در مقاله موفقیت بیان شد اگر مثال فردی که در کنکور رتبه مناسبی را کسب کرده در نظر بگیریم (ممکن است این امر از منظر عده‌ای موفقیت محسوب شود و بالعکس) کافی است بررسی کنید و ببینید او در چه زمینه‌ای سرمایه‌گذاری کرده است. و احتمالا متوجه می‌شوید که این فرد بر روی معلومات علمی و حافظه‌ای خود سرمایه‌گذاری کرده است.

پس سرمایه‌گذاری وجه اشتراک تمام موفقیت‌هاست و مشخصا برای رسیدن به موفقیت مالی نیاز به سرمایه‌گذاری در زمینه‌هایی خواهیم داشت که نتایج مالی برایمان به همراه داشته باشد. این که چه سرمایه‌گذاری مناسب است و آیا تمام سرمایه‌گذاری‌ها منجر به موفقیت می‌شوند یا خیر مباحثی است که در این سایت و در بخش‌های مختلف به آن پرداخته شده است.

پس تا این جا به این نتیجه رسیدیم که:

راهکار رسیدن به موفقیت و البته موفقیت مالی  سرمایه‌گذاری است. (سرمایه‌گذاری روی شغلتان، سرمایه‌گذاری روی خودتان، سرمایه‌گذاری روی کسب و کارتان، سرمایه‌گذاری روی وقتتان، سرمایه‌گذاری روی …. )

چکیده مطلب:

موفقیت مالی همانند تعریف کلی موفقیت، یک سفر مستمر خواهد بود که ممکن است هر لحظه در حال تغییر باشد. اما راهکار رسیدن به این موفقیت یک چیز بیشتر نیست، و آن هم سرمایه‌گذاری است. سرمایه‌گذاری روی خودتان و خواسته‌هایی که به دنبال آن هستید.

موفقیت مالی ⇔ سرمایه‌گذاری

سرمایه‌گذاری تنها راه رسیدن به موفقیت مالی است!

نظرات این مطلب

امیرحسین ادیب نیا

با رویکردی موثر در این فضا حضور دارم.
امیدوارم حال و انرژیِ خوب، در زندگیِ من و تو جریان یابد.

۲ دیدگاه. شما هم نظر خود را بنویسید:

 • عالی بود خسته نباشید

  پاسخ
  • سلام با تشکر از مطالب جالبتون
   به نظرم سرمایه گذاری درست مهمترین مساله ست ولی هر کس نسبت به سنش یا شهرش متفاوت و مهمترین مساله ترس از سرمایه گذاری
   در جایی که خیالت راحت باشه

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

امیرحسین ادیب نیا

با رویکردی موثر در این فضا حضور دارم.
امیدوارم حال و انرژیِ خوب، در زندگیِ من و تو جریان یابد.