قواعد و استراتژی‌های بازار سرمایه

Stock strategies
۷ دیدگاه

قواعد و استراتژی‌های بازار سرمایه

۷ دیدگاه

(ویدئو در مهر ۱۳۹۷ تهیه شده است)

مشاهده ویدئو از طریق‌:

اگر کسی قواعد بازی شطرنج را نداند برنده است یا بازنده؟

قطعا بورس هم قواعد و استراتژی‌های خاص خود را دارد که اگر آن را ندانی…

بسیاری از افراد در صحبت‌هایشان به ما می‌گویند که “بورس فقط در زمان‌های خاصی بازدهی دارد.” یا “بورس برای همه افراد خوب نیست و فقط بعضی از افراد می‌توانند در آن به سود برسند.”، “اتفاقات بورس تنها بر اساس شانس است و حساب و کتاب خاصی ندارد.” یا برخی دیگر می‌گویند که “برای سود کردن در این بازار حتما باید رانت داشت!”

اما واقعیت چیست ؟!

بگذارید همین ابتدا نظر خود را بگوییم. ما مخالف این جملات و طرز فکر هستیم و بر همین اساس هم عمل می‌کنیم.

سرمایه‌گذاری در بورس را می‌توان به یک بازی شطرنج تشبیه کرد. همان‌طور که بازی شطرنج قواعد و قوانین خود را دارد، بازار سرمایه نیز از قواعدی برخوردار است. برای شروع بازی شطرنج ابتدا شما باید قواعد آن را آموزش ببینید. مثلا نوع حرکت مهره‌ها و یا بیرون رفتن آن‌ها! پس از آموزش قواعد و هنگامی که شما قصد دارید با یک نفر شروع به بازی کنید، نیاز دارید استراتژی‌هایی را برای خودتان در نظر بگیرید. این استراتژی‌ها می‌توانند بر اساس نوع بازی و قدرت حریف و همچنین حرکات و اتفاقات بازی تغییر کنند. در حالت بهتر شما اگر بتوانید حرکات حریف را پیش‌بینی کنید، احتمالا دست بالاتر را برای بردن او خواهید داشت.

در بازار بورس نیز دقیقا همین اتفاقات رخ می‌دهد. در ابتدای امر شما باید از طریق آموزش بورس، با قواعد آن آشنا شود. این قواعد شامل ساز و کار معاملات، ساعت شروع و پایان بازار، نحوه باز شدن و بسته شدن نماد شرکت‌ها و … است. آگاهی از این قوانین که بسیار ساده نیز طراحی شده‌اند، به راحتی امکان‌پذیر است.

استراتژِی‌ها و قواعد بورس

اما نکته مهم این است که شما می‌بایست برای معاملات خود استراتژی‌هایی را تعریف کنید. طبیعی است که در ابتدای کار استراتژی‌های شما ساده و مقدماتی باشد. همان‌طور که یک شطرنج‌باز هنگام شروع نمی‌تواند مهارت زیادی داشته باشد. اما با گذشت زمان، تمرین بیشتر و کسب تجربه و مهارت قطعا کار شما راحت‌تر شده و بسیاری از حرکات را به صورت ناخودآگاه به بهترین شکل انجام خواهید داد. پس از مدتی شما حتی توانایی پیش‌بینی اتفاقات و حرکات بازار را نیز به دست خواهید آورد و می‌توانید بر اساس آن‌ها تصمیم‌گیری کنید. پس در صورت لزوم می‌توانید استراتژی‌های خود را تغییر داده و نهایتا بیشترین  بازدهی و کسب سود را داشته باشید.

این بازی بر اساس شانس نیست!

احتمالا شما هم با من موافقید که بازی شطرنج بر اساس شانس بنا نشده است! بازار سرمایه نیز دقیقا همین گونه است. اگر شما قاعده بازی را به خوبی بدانید و درک کنید و استراتژی‌های مناسبی را بر اساس تحلیل‌هایتان اتخاذ نمایید، قطعا به موفقیت خواهید رسید و برنده این بازی خواهید بود. در مقاله “چگونه یک سهام خوب انتخاب کنیم؟” در مورد انواع روش‌های تحلیل سهام اعم از تحلیل تکنیکال و بنیادی توضیح دادیم. توصیه ما به شما این است که در شروع کار با سرمایه‌های اندک تجارب و مهارت لازم را به دست آورید و آموزش بورس را ببینید تا بدون دغدغه خاطر با سرمایه‌گذاری در بورس در بلند مدت از سودهای آن منتفع شوید.

“کاسپاروف” هم از روز اول قهرمان نبوده!

وقتی یک شطرنج‌باز کار خود را تازه شروع می‌کند، احتمالا حتی قوانین بازی را هم به خوبی بلد نیست! پس از آموزش‌های مقدماتی و سپس یادگرفتن استراتژی‌های مختلف و تمرین کردن و استفاده از آن‌ها، مهارت وی نیز افزایش خواهد یافت. تاکید می‌کنم که صرف آموزش دیدن در این جا کافی نیست و باید کسب تجربه و تمرین در شرایط مختلف بازی نیز در کنار آموزش صورت گیرد. این امر نیازمند یک بازه زمانی معقول برای آموزش و آزمون و خطا و یادگیری است. همان‌طور که یک شطرنج‌باز از همان ابتدا مهارت کاسپاروف رو نخواهد داشت. بلکه باید در گذر زمان و با رشد و تکامل مهارتش، به درجه‌های بالا و موفقیت برسد.

 بازی شطرنج بر اساس شانس بنا نشده است!

چکیده مطلب:

در بازار سرمایه نیز کسی که دانش و مهارت لازم را به دست آورده باشد، تحت هر شرایطی چه در دوران رکود و چه در رونق اقتصادی، چه هنگام افزایش قیمت ارز و چه هنگام ثابت بودن قیمت‌ها، با توجه به تنوع صنایع و شرکت‌های پذیرفته شده در بورس، می‌تواند از دانش و مهارت خود استفاده کرده و سودهای خوبی را به دست آورد. پس برای شروع کار در ابتدا و بدون این که دنبال رو افراد دیگر باشید، قواعد بورس را آموزش ببینید و تحلیل‌ها و استراتژی‌های مناسب “خودتان” اقدام به سرمایه‌گذاری کنید. ? ?

نظرات این مطلب

امیرحسین ادیب نیا

با رویکردی موثر در این فضا حضور دارم.
امیدوارم حال و انرژیِ خوب، در زندگیِ من و تو جریان یابد.

۷ دیدگاه. شما هم نظر خود را بنویسید:

  • سلام آقای ادیب نیا
    ممنون و خدا قوت بابت زحماتی که می کشید، میخوام وارد دنیای بورس بشم و حجم مطلب تو اینترنت درباره ی بورس خیلی زیاده به حدی که گیج شدم و نمی دونم از کجا باید شروع کنم. یه آموزش درست و اساسی که از صفر تا صد رو بهم یاد بده رو چطور میتونم پیدا کنم؟؟؟

    پاسخ
  • چشم اول یاد می گیریم بعد بیشتر یاد می گیریم بعد پولدار می شیم 🙂

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

امیرحسین ادیب نیا

با رویکردی موثر در این فضا حضور دارم.
امیدوارم حال و انرژیِ خوب، در زندگیِ من و تو جریان یابد.