مشاهده ویدئو از طریق‌:

موفقیت مساوی است با برتری خفیف در کارهای روزانه به نظر کوچک …

موفقیت مساوی است با برتری خفیف!

تا حالا شده بخواین بین یک لیوان نوشابه و یک لیوان آب انتخاب کنید، و در نهایت نوشابه رو انتخاب کنید؟ چون لابد ‌می‌گین اگه امروز یک لیوان نوشابه بخوری، قرار نیست فردا چاق و مریض از خواب بیدار شی!

اساسا همه‌ی ما دوست داریم این طوری فکر کنیم که “موفقیت فقط از طریق درست انجام دادن کارهای بزرگ و مهم به‌ وجود میاد!”

شما بالاخره یک روز میرید و فقط کلم می‌خرید و حسابی سالم می‌شید، ولی تا اون‌ موقع قرار نیست خوردن نوشابه در عرض یک روز شما رو ناسالم کنه! پس یک تناقض بزرگ داریم!

از یک طرف حق داریم! تصمیم‌های کوچک واقعا مسئله‌ای نیستن و این یک تصمیم کوچک روی سلامتی شما خیلی اثر نمی‌گذاره! ولی از طرف دیگه، این واقعا تنها چیزی هست که مهمه! چون در یک سال شما می‌شین نتیجه مجموع تمام تصمیم‌های کوچکتون! پس در اصل همه‌ی تصمیم‌های کوچک مهم هستن!

انجام این کارهای کوچک سادست! فردا موقع ناهار می‌تونید تصمیم بگیرید به‌جای نوشابه آب بخورید! هر کسی می‌تونه این کار رو بکنه! اما چون انجام دادنش راحته، انجام ندادنش هم راحته و نوشابه سفارش میدین!

اما اگر تصمیم بگیرید این چیزهای کوچک رو درست انجام بدید چی؟ روز بعد سالم‌تر نمی‌شین! اما بعد از این که یک سال هر روز موقع ناهار به جای نوشابه آب بخورید، فواید زیاد سلامتی حاصل از اون رو می‌بینید.

استفاده از برتری خفیف

می‌شه این موضوع رو در هر چیزی به کار برد. اگر هر شب قبل از خواب ده صفحه از یک کتاب خیلی خوب رو بخونید چی می‌شه؟ هرکسی می‌تونه این کار رو بکنه، واقعا کار ساده‌ای هست! اما چون کار خیلی ساده‌‌ای هست، نادیده گرفتن و انجام ندادنش هم ساده هست!

اگر امشب ده صفحه بخونیم قرار نیست فردا یک آدم باهوش و روشنفکر بشیم، اما یک سال بعد چی؟ میشه ۱۵ تا کتاب! ۱۵ تا کتاب خوب می‌تونه شما رو به یک آدم کاملا متفاوت تبدیل کنه!

اگر ۴ سال دانشگاه این کار رو بکنید چی؟ در حالی که اطرافیانتون ده صفحه رو نمی‌خونن، چون قرار نیست هر روز  بهتر از دیروز بشن! می‌شه ۶۰ تا کتاب! ۶۰ تا کتاب خوب می‌تونه شما رو از همه‌ی دوستانتون جلو بندازه! حالا چه در ارتباط با مسائل مالی باشه، روابط یا حتی در مورد شادی! پس باز هم یک تناقض داریم!

می‌تونیم این طرز فکر ناموفق رو باور کنیم که خب این تصمیم کوچک که مهم نیست! اما در واقعیت، این تصمیم‌های کوچک ما همگی مهمن! هر تصمیم کوچکی که می‌گیرید آخر سال جمع می‌شه و این که شما کی هستید، می‌شه نتیجه همه‌ی اون‌ها!

خودآگاه باشیم

موضوع این هست که به نظر من انسان یعنی همین که از هر چیزی لذت ببره! خود منم همیشه این کار رو می‌کنم. قرار نیست من یک ربات باشم که هر چیزی رو درست انجام می‌ده، اما حداقل این طوری از این که چطور به چیزهای کوچک فکر می‌کنم بیشتر آگاهم!

کتاب برتری خفیف نوشته جف اولسون

کتاب برتری خفیف نوشته جف اولسون

من یک تصوری از کسی که قرار هست تو یک سال آینده بشم دارم و با هر تصمیم کوچکی که می‌گیرم از خودم می‌پرسم: “آیا این من رو به اون شخص نزدیک‌تر می‌کنه یا نه؟”

جوابم همیشه آره نیست! اما حداقل من ازش آگاهم و سعی می‌کنم بیشتر تصمیماتم رو با اون هدف هماهنگ کنم. و هر چی جواب آره بیشتر باشه، می‌دونم که بیشتر به اون آدم در پایان سال نزدیک شدم. اما چیزی که من رو متعجب می‌کنه این هست که چند مرتبه جواب نه بوده! پس این من رو به جایی که می‌خوام در یک سال برسم نزدیک‌تر نمی‌کنه!

این احتمالا مهم‌ترین درس کتاب ” برتری خفیف ” نوشته جف اولسون هست. درس بزرگی از مسئولیت‌پذیر بودن برای جایگاهتون در زندگی! وقتی به پایان سال می‎رسید و ناسالم هستید، آگاه بودن از همه‌ی تصمیمات کوچکتون، حداقل باعث می‌شه بدونین چرا ناسالم هستید! دیگه عدم سلامتی خودتون رو گردن این که درآمدتون کم بوده و نتونستید سالم غذا بخورید نمی‌اندازید، باعث می‌شه بدونید خودتون تصمیم گرفتید هر روز موقع ناهار به جای آب، نوشابه بخورید و این که هر دفعه که می‌رفتید خرید تصمیم گرفتید به جای موز ارزون‌تر، بسته‌ی کلوچه‌ی گرون‌تر و ناسالم رو بخرید!!

چکیده مطلب:

کتاب ” برتری خفیف ” نوشته جف اولسون در مورد تاثیر تصمیم‌های کوچک روزمره و تاثیر اون‌ها بر زندگی صحبت می‌کنه. تناقضی که همه‌ی ما قطعا تو زندگی بهش برخورد کردیم، که بالاخره تصمیم‌های کوچک مهم هستن یا نه!! برتری خفیف بیان می‌کنه که شخصیت و زندگی افراد رو همین تصمیم‌های کوچک هستن که می‌سازن! درسته که هیچ‌کس نمی‌تونه همیشه بهترین تصمیم‌ها رو بگیره، اما این که با تمام وجود این مساله رو درک کنیم خیلی مهم هست: “کوچک‌ترین تصمیمی که در طول روز می‌گیریم می‌تونه در بلند مدت تاثیر فوق‌العاده‌ای تو زندگی ما داشته باشه!”  پس بهتره همیشه سعی کنیم تصمیماتمون در جهت رسیدن به اون چیزی باشه که واقعا می‌خوایم! ??

کتاب برتری خفیف نوشته جف اولسون

نظرات این مطلب

امیرحسین ادیب نیا

با رویکردی موثر در این فضا حضور دارم.
امیدوارم حال و انرژیِ خوب، در زندگیِ من و تو جریان یابد.

۱ دیدگاه. شما هم نظر خود را بنویسید:

  • سلام
    بسیار عالی بود، از تعهد شما به آموزش و بهتر ساختن دیگران سپاسگزارم.
    خلاصه ای بسیار عالی از کتاب

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

امیرحسین ادیب نیا

با رویکردی موثر در این فضا حضور دارم.
امیدوارم حال و انرژیِ خوب، در زندگیِ من و تو جریان یابد.