اصول سرمایه‌گذاری موفق

Web Pic
۱۵ دیدگاه

اصول سرمایه‌گذاری موفق

۱۵ دیدگاه

(ویدئو در مهر ۱۳۹۸ تهیه شده است)

مشاهده ویدئو از طریق‌:

همه افراد در بازار سرمایه به دنبال پیدا کردن ابزارهای بهتر برای کسب سود هستند، غافل از این که همیشه اصول سرمایه‌گذاری نسبت به ابزارها از اهمیت بالاتری برخورداند…

دوست پرقدرت و پرتوان من سلام!

در ویدیوی “فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بورس” در مورد یک مثال واقعی صحبت کردم. در روزی که بورس سراسر منفی بود و تقریبا همه سهم‌ها در درصدهای منفی معامله می‌شدن، سهام یکی از شرکت‌ها که از قضا عمده سبدهای من رو هم تشکیل می‌داد، در درصدهای بالایی معامله می‌شد و سود بسیار خوبی رو نصیب من کرده بود!

در اون ویدیو من از این مثال استفاده کردم و به موضوع خیلی مهمی اشاره کردم! این که فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بورس همواره وجود دارند و حتی زمانی که کلیت بازار منفی هست، شما می‌تونید سرمایه‌گذاری‌های مناسبی داشته باشید. البته با داشتن دانش و مهارت کافی!

ولی معنی این حرف این نیست که همیشه این اتفاق برای من میفته و من همیشه دارم سود می‌کنم! خیلی اوقات هم ممکنه دقیقا برعکس باشه و در بازار مثبت سهام من رشد چندانی نکنه! نکته‌ای که مهمه و هدف من از مطرح کردن این مثال بود، این هست که فرصت‌های بازار سرمایه یا همون بورس همواره و در هر شرایطی وجود دارن. اما فقط برای افرادی این فرصت‌ها به وجود میان که اصول سرمایه‌گذاری رو به خوبی درک کرده باشن!

اتفاق جالبی برای من افتاد!

دقیقا زمانی که بازار منفی بود و این اتفاق برای من افتاد، چند نفر که به نظر خیلی از ریزش بازار نگران و ناراحت بودن، پیام‌هایی در اینستاگرام برای من فرستادن با این مضمون که:

“چرا به مردم دروغ میگید؟!”
“چرا مردم رو گمراه می‌کنید؟!”
“مردم رو چی فرض کردین که این کار رو انجام میدین!!!”

جوابی که من دادم خیلی ساده بود :

“من به دنبال این نیستم که خودم رو به کسی ثابت کنم و از زندگی خودم لذت می‌برم. بعضی اوقات فقط دوست دارم که برخی نکات رو با دنبال‌کننده‌های خودم به اشتراک بذارم. به اون‌ها امید بدم و بگم که تحت هر شرایطی می‌تونن عالی زندگی کنن و به خصوص توی بازار سرمایه به خواسته‌هاشون برسن.”

داشتن ابزار همه چیز نیست!

این موضوع رو مطرح کردم که به این جا برسم:

دوستان من !

داشتن ابزار در هر حوزه‌ای مهم هست! اما همه چیز نیست!

در بازار سرمایه هم یاد گرفتن ابزارهای مختلف مثل تحلیل‌های بنیادی و تکنیکال، تابلوخوانی و … و استفاده کردن از اون‌ها مهم هستن! اما مهمتر از اوها، یاد گرفتن اصول سرمایه‌گذاری موفق هست، که کمک اصلی رو به شما خواهد کرد.

اصول سرمایه‌گذاری موفق را یاد بگیرید!

مهمترین اصل در هر کسب و کار و در هر سرمایه‌گذاری، داشتن تفکر و ذهنیت مناسب هست. این که شما بتونید تفکر درستی نسبت به اتفاقات، شرایط، رخدادها و کارهایی که انجام میدید داشته باشید.

مثالی که زدم رو به یاد به یاد بیارید …

اون فرد اگر من رو قبول نداره و حرف‌های من رو نمیتونه به هر دلیلی بپذیره، خب اصلا چرا باید من رو دنبال کنه؟! چرا باید وقت و انرژیش رو صرف دیدن چیزهایی که دوست نداره بکنه؟! میتونه خیلی راحت من رو دیگه دنبال نکنه!

به نظرتون اینطوری بهتر نیست ؟!

اگر کسی فکر می‌کنه که من شایستگی این رو ندارم که تجربیاتم یا دانشم رو در اختیارش قرار بدم، اصلا لزومی نداره که من رو دنبال کنه! و بهتر هست که تمرکزش رو روی اصول و در واقع اصول سرمایه‌گذاری‌ موفق قرار بده! نه انتقاد کردن از دیگران!

اصول سرمایه‌گذاری موفق

اصل اول : انرژی خود را صرف ناخواسته‌ها نکنید!

اگر تمرکز شما روی این باشه که کسی رو دنبال کنید و همش از اون فرد انتقاد کنید و از کارهایی که می‌کنه ایراد بگیرید، فقط دارید انرژی خودتون رو تلف می‌کنید! با این کار شما دارید انرژی، زمان و عمر خودتون رو صرف چیزهایی می‌کنید که برای شما هیچ عایدی و منفعتی نخواهد داشت. و خیلی بهتر هست که زمان و انرژی خودتون رو صرف یاد گرفتن اصول کنید. اصول سرمایه‌گذاری موفق!

دقیقا زمانی که من تازه وارد بازار شده بودم، هر روز سعی می‌کردم که ابزارهای جدیدی رو یاد بگیرم و ازشون استفاده کنم. اما هر چه که جلوتر رفتم به این نتیجه دسیدم که اصول سرمایه‌گذاری بسیار بسیار مهمتر از اون ابزاری بودن که من همیشه دنبالشون بودم.

و مهمترین اصل این بود که من تمرکزم رو روی تخصص خودم و کار خودم بذارم و کاری به این که سایر افراد دارن چیکار می‌کنن نداشته باشم. و در واقع با این اصل مهم، یعنی تمرکز صرف روی خواسته‌ها، از هدر رفتن انرژی و زمان خودم جلوگیری کردم و خیلی زود نتایجش رو هم دیدم.

اصل دوم : فرصت‌ها همیشه وجود دارند!

اصول دیگه‌ای هم وجود دارن که مثلا در ویدیوهای قبلی در مورد یکی از اون‌ها صحبت کردم. این اصل که :

“همواره فرصت‌ها در بازار سرمایه وجود دارند!”

و در بازه‌های زمانی مختلف، چه زمانی که بازار مثبت باشه و چه زمانی که بازار منفی باشه، میشه از این فرصت‌ها استفاده کرد.

اما اگر این اصل رو قبول نکنی و در واقع در ذهن خودت نهادینه نکنی، پس هیچ وقت هم به دنبال استفاده کردن از ابزاری که قبلتر یاد گرفتی نخواهی رفت. و در واقع اون ابزار به تو هیچ کمکی نخواهند کرد! یکی از این ابزارها در بورس میتونه همین مقالات و ویدیوهای رایگان سایت ما باشه…

اما حتی اگر هزاران ابزار رو هم در اختیارت قرار بدند، ولی تفکر و ذهنیت درست رو نداشته باشی و در واقع اصول سرمایه‌گذاری رو رعایت نکنی، باز هم هیچ اتفاق خاصی برای تو نخواهد افتاد.

اصل سوم : به دنبال لقمه آماده نباشید!

خیلی از دوستان هم از روش‌های مختلف برای ما پیام میفرستن، به ما لطف دارن و بابت آموزش‌ها از ما تشکر می‌کنن. اما نهایتا به این جا می‌رسن که :

“استاد میشه چند تا سهم خوب معرفی کنید؟!”
“به نظرتون الان روی چه سهامی یا صنایعی سرمایه‌گذاری کنیم؟!”
“استاد نظرتون در مورد فلان سهم چیه؟”

قبلا هم در ویدیو “معرفی سهام در بازار سرمایه (بورس)” گفتم و باز هم میگم … یکی از اصول بازار سرمایه این هست که هر کس باید برای خودش، با روحیات و استراتژی‌های خاص خودش، و با اهداف خودش سرمایه‌گذاری کنه! دوستان من دنبال لقمه آماده نباشید! که حتی اگر این لقمه آماده هم در اختیارتون قرار بگیره پایدار نخواهد بود …

و به طور کلی این تفکر که شما برای رسیدن به موفقیت در بورس نیاز به بقیه دارید و خودتون نمی‌تونید این کار رو انجام بدید ناشی از یک ضعف درونی هست!

کافیه فقط یکم با خودتون راحت باشید و بهش فکر کنید!

که البته من هم خیلی در مورد این مسائل فکر می‌کنم و سعی می‌کنم روی خودم و ذهنیتم کار کنم.

اصل چهارم : عملگرا باشید!

بسیاری از افراد هم هستند که آموزش‌های ما و یا در واقع همون ابزار لازم برای موفقیت رو به صورت یک فیلم سینمایی فقط نگاه می‌کنن، و به اون عمل نمی‌کنند.

برای موفقیت پایدار در بورس نه تنها نیاز هست که به صورت عملی از این آموزش‌ها استفاده کنید و اون‌ها رو به کار بگیرید، بلکه باید به دنبال اصول سرمایه‌گذاری موفق باشید و از حتی از اصول هم به صورت عملی استفاده کنید!

و این جاست که تفاوت افراد موفق و افراد عادی مشخص میشه!

اصول سرمایه‌گذاری موفق

چکیده مطلب:

توی این ویدیو سعی کردم در مورد اصول سرمایه‌گذاری موفق صحبت کنم. اصولی که خود من تا زمانی که اون‌ها رو به خوبی درک نکرده بودم، هنوز پیشرفت چندانی در وضعیت شغلی خودم نمی‌دیدم! در مورد این صحبت کردم که ابزارها برای موفقیت وجود دارند و تعداد اون‌ها هم خیلی زیاد هست. اما تا زمانی که ما اصول رو رعایت نکنیم هیچ اتفاق چشمگیری در وضعیت ما رخ نخواهد داد …

چهار مورد از این اصول این‌ها هستند : انرژی خود را صرف ناخواسته‌ها نکنید، فرصت‌ها همیشه وجود دارند، دنبال لقمه آماده نباشید و عملگرا باشید !

در ویدیوهای بعدی بیشتر در مورد اصول سرمایه‌گذاری موفق توضیح خواهم داد…?

نظرات این مطلب

امیرحسین ادیب نیا

با رویکردی موثر در این فضا حضور دارم.
امیدوارم حال و انرژیِ خوب، در زندگیِ من و تو جریان یابد.

۱۵ دیدگاه. شما هم نظر خود را بنویسید:

 • با سلام و عرض احترام .. استاد من ۳۷سال دارم و متاسفانه نتوانستم در هیچ زمینه ای به طور مطلق موفق باشم و اینبار میخواهم در بورس شانس خودمو امتحان کنم و فعالیتمو شروع کنم هیچ وقت ناامید نیستم و همیشه به خودم میگم آخرش موفق میشم و سن برام فقط یه عدد هست به نظر شما از کجا شروع کنم و تقریبا با درک کامل از بورس و کسب تجربه چه مدت زمانی برای موفقیت لازم هست .. با تشکر از سایت خوبتون

  پاسخ
  • امیرحسین ادیب نیا
   ۲۰ خرداد ۱۳۹۹ ۱۶:۵۰

   سلام عزیزم
   سعی کنید از مسیر لذت ببرید و دنبال رسیدن به مقصد نباشید.
   هر چقدر که طول میکشه مهم نیست مهم اینه که با انگیزه در مسیر باقی بمونید و از فضای ایجاد شده لذت ببرید.
   موفقیت هم خواهد آمد

   پاسخ
 • درود آقای ادیب نیا

  من مالزی هستم. برای گرفتن کد بورسی حتما نیاز هست بیام ایران (من می خوام هم کد بورسی و حساب بانکی به نام خودم باشد). یا از مالزی هم از طریق وکیل در ایران امکانپذیر است. لطفا راهنمایی بفرمایید.
  سپاس فراوان

  پاسخ
  • امیرحسین ادیب نیا
   ۲۲ مهر ۱۳۹۸ ۱۳:۲۹

   سلام دوست عزیز
   اگر ایران وکیل دارید مشکلی وجود ندارد.
   کافی است از طریق لینک زیر ثبت نام خود را به صورت اینترنتی انجام دهید و سایر کارها رو به وکیلتون بسپارید.
   https://goo.gl/a2pdkP

   پاسخ
 • باعرض سلام وادب
  ببخشید منظورتون از سهام تحت مدیرتتون چیه؟

  پاسخ
  • امیرحسین ادیب نیا
   ۲۱ مهر ۱۳۹۸ ۱۳:۰۳

   سلام
   منظور سبدهای غیرشخصی است

   ما در بورس واژه‌ای رو داریم تحت عنوان سبدگردانی که در دسته روش‌های غیرمستفیم سرمایه گذاری قرار می‌گیرند
   مشاهده این ویدئو خالی از لطف نیست

   پاسخ
 • عرض ادب آقای ادیب نیا. من همیشه از روزی که با ویدیو ها وشخص شما آشنا شدم بهتون ایمان آوردم و قبولتون دارم.
  و از بابت اینکه به منتقدهاتون هم توجه میکنید خیلی خوشحالم که چقدر انسانی با دید بزرگ هستید. بله همانطور که شما می فرمایید هست و باید به اصول بازار و مسائل جزئی و شخص شما نپردازیم.

  پاسخ
 • سلام
  استاد هر وقت ویدئو های شما رو میبینم انرژی خیلی مثبتی میگیرم
  آرزو میکنم همیشه موفق وسربلند باشید

  پاسخ
  • سلام آقا ادیب واقعا شخصیت پر انرژی دارید و اطلاعات و ویدئو آموزشی شما هم بسیار بجا و کاربردی هستند شاد و موفق باشید. علیپور

   پاسخ
 • کاظم شاهملکی
  ۱۸ مهر ۱۳۹۸ ۱۵:۲۱

  استاد ادیب نیای عزیز. درود بر شما
  مثل همیشه از ویدیوهاتون استفاده کردم. امیدوارم خداوند به اندازه قلب مهربونتون به شما سلامتی و برکت بده.

  پاسخ
  • امیرحسین ادیب نیا
   ۱۸ مهر ۱۳۹۸ ۱۵:۴۱

   سلام
   ممنون از همراهی و انرژی فوق العاده‌ای که منتقل می‌کنید.
   من هم آرزوی سلامتی و برکت براتون دارم و از اخبار خوب و پیشرفتتون در بازار سرمایه خوشحال میشم.

   پاسخ
 • سلام.جناب ادیب نیا،ازنکات ارزنده ای که فرمودید بی نهایت ازحضرتعالی تشکروسپاسگزاری می نمایم.
  متاسفانه اکثر دوستان درسرمایه گذاری های خود دیدبلندمدت ندارند وباچندروز منفی شدن بازار زبان به شکوه می گشایند.

  پاسخ
  • امیرحسین ادیب نیا
   ۱۸ مهر ۱۳۹۸ ۱۴:۳۲

   سلام دوست عزیز
   با گوشزد کردن این نکات و اصول مهم و اساسی، سعی میکنم تفکر صحیح سرمایه‌کذاری کردن رو منتقل کنم.
   امیدوارم در این مسیر بتونم مفید باشم

   پاسخ
 • سلام لطفا مطالب آموزشی را بیشتر موردنظر قرار بدهید ممنون

  پاسخ
  • ابوالفضل عرفانیان
   ۱۸ مهر ۱۳۹۸ ۱۱:۳۴

   سلام
   مطالب مهم و بسیار اساسی در ویدیوها و فایل‌های رایگان سایت آموزش داده شده است که در جلسات خصوصی مشاوره بابت همین موارد باید هزینه پرداخت کنید.
   اما اگر منظورتون از مطالب آموزشی موارد تکنیکی مرتبط با بورس و سرمایه‌گذاری هست،
   می‌تونید در مقالات و آموزش‌های رایگان سایت اون‌ها رو پیدا کنید …

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

امیرحسین ادیب نیا

با رویکردی موثر در این فضا حضور دارم.
امیدوارم حال و انرژیِ خوب، در زندگیِ من و تو جریان یابد.