معرفی سهم در بازار سرمایه (بورس)

moarefi sahm bourse
۱۸ دیدگاه

معرفی سهم در بازار سرمایه (بورس)

۱۸ دیدگاه

(ویدئو در خرداد ۱۳۹۸ تهیه شده است)

مشاهده ویدئو از طریق‌:

معرفی سهم در بازار سرمایه (بورس)

دوست من سلام!
سوالات بسیار زیادی در کلاس‌ها، سمینارها، و یا از طریق سایت، ایمیل و شبکه‌های اجتماعی در مورد معرفی سهم از ما پرسیده می‌شود…

سوالاتی نظیر “به نظر شما برای شروع سرمایه‌گذاری خود چه سهمی بخریم؟!”، یا “چه سهامی را برای خرید معرفی می‌کنید؟!”، یا مثلا “من ۲ میلیون تومان پول دارم چه سهمی بخرم؟!، بعضی از افراد هم برای مثال می‌گویند که “من پول زیادی دارم (مثلا یک میلیارد تومان) به نظر شما چه سهامی بخرم؟!”

یا حتی بعضی مواقع این ماجرا خیلی جالب‌تر هم می‌شود و افراد شرایط خاصی را هم برای خرید سهام تعیین می‌کنند… 😁 😁 

“من یک میلیارد تومان پول دارم، می‌خواهم شنبه سهمی را بخرم که بعد از یک ماه فلان قدر سود کنم، چه سهامی را معرفی می‌کنید؟!”

در این ویدیو قصد دارم توضیحاتی را در مورد این نوع سوالات در اختیار شما عزیزان قرار دهم…

معرفی سهم به همین سادگی‌ها نیست!

نکته‌ای که در بسیاری از این سوالات دیده می‌شود این است که فرد سوال کننده فکر می‌کند که معرفی سهم کار ساده‌ای است! توجه کنید که نه تنها من بلکه هر تحلیلگر و یا فعال دیگری در این حوزه به همین سادگی‌ها نمی‌تواند به شما سهم معرفی کند.

در بازار بورس سهامداران و سرمایه‌گذاران با شرایط مختلف، با استراتژی‌های مختلف، با توجه به میزان سرمایه، درجه ریسک‌پذیری، نگاه بلندمدت یا کوتاه مدت و بسیاری دیگر از عوامل مهم و این چنینی، به خرید و فروش سهام می‌پردازند. لذا با توجه به این گستردگی و تعدد سهامداران، ممکن است معرفی سهم مشخصی برای یک فرد مناسب و برای فردی دیگر زیان‌بار باشد!

مثلا فکر کنید یک نفر کارمند و یا دبیر باشد. زمانی که این فرد وارد بازار بورس شده قصد داشته است که بر روی سهامی با دید بلندمدت سرمایه‌گذاری کند. (سرمایه این فرد نیز می‌تواند متفاوت باشد.) قطعا نگاه این فرد با فردی که قصد دارد با دید یک یا دو ماهه سرمایه‌گذاری کند متفاوت است.

مورد بعدی بحث درجه ریسک‌پذیری افراد است. فرض کنید فردی ۱۰ میلیارد تومان سرمایه دارد و از این میزان قصد دارد یک میلیارد تومان آن را در بورس سرمایه‌گذاری کند. قطعا این فرد با کسی که کلا ۱ میلیارد تومان سرمایه دارد و تمام سرمایه او در بازار بورس است، درجه ریسک‌پذیری و میزان ریسک تحمیلی متفاوتی خواهد داشت.

نه تنها از من…

بلکه از سایر تحلیلگران و فعالان سرشناس بازار هم نباید توقع داشته باشید که سهمی را به شما معرفی کنند!

در سال‌های گذشته اتفاق افتاده که ما سهامی را با دید بلندمدت خریده‌ایم و به افرادی که به دنبال سهام مناسب بوده‌اند نیز معرفی کرده‌ایم. اما از آن جا که بسیاری از این افراد قصد داشتند پس از مدت کوتاهی سهام خود را با بازدهی مورد نظر خود بفروشند، حتی از نظر مالی متضرر هم شده‌اند! لذا این نوع معرفی سهام یا اصطلاحا سیگنال‌دهی از نظر ما به هیچ وجه کار صحیحی نیست.

حد سود و حد ضرر

فرض کنید من سهامی را به شما معرفی کرده باشم اما قیمت این سهم بر خلاف تحلیل من افت کند! زمانی که قیمت سهم به حد ضرر من برسد (بر اساس تحلیل‌ها) قطعا با یک ضرر محدود از سهم خارج خواهم شد. اما اگر کسی که این سهم به او معرفی شده است از میزان حد ضرر و حد سود و سایر پارامترهای مهم اطلاع نداشته باشد، احتمالا با ضررهای بسیار بیشتری مواجه خواهد شد! چرا که نه می‌داند باید تا چه زمانی سهم را نگه دارد و نه از قیمت فروش مناسب آن مطلع است.

به ما هم حق بدهید!

مشاهده کردیم که با توجه به نگاه مختلف افراد، شرایط مختلف و حتی انتظارات آن‌ها نمی‌توان به صورت خاص به معرفی سهم پرداخت. نگاه و سلیقه سهامدارن و سرمایه‌گذاران در این بازار بسیار گسترده است. پس نباید این انتظار را از یک تحلیلگر داشته باشید که به همین سادگی سهامی را به شما معرفی کند، چرا که اصلا این کار حرفه‌ای نخواهد بود!

پس اگر قرار است که کسی به شما سهامی معرفی کند، این کار باید حتما با توجه به ویژگی‌‌ها و نگاه سرمایه‌گذاری شما باشد و تمام جزئیات در آن لحاظ شود. البته بهتر است بدانید که اگر کسی با این توانایی و دانش قرار باشد چنین کاری برای شما انجام دهد احتمالا به عنوان مشاور از شما مبالغی را دریافت خواهد نمود. توجه کنید که تحلیل درست و دقیق از سهام یک شرکت چه از نظر بنیادی و چه تکنیکال نیاز به صرف زمان زیادی داشته و دانش، تجربه و مهارت بالایی را طلب می‌کند. لذا پرداختن حق مشاوره به این افراد مطابق عرف بوده و کاملا طبیعی است.

حواستان را جمع کنید!

اگر کسی در جایی به صورت رایگان سهامی را به شما معرفی کرد، اولین چیزی که باید به ذهن شما بیاید این است که احتمالا او یک فرد متخصص و حرفه‌ای نیست! به سادگی به این افراد اعتماد نکنید و سرمایه زندگی خود را به بازی نگیرید!

لطفا فلان سهم را برای ما تحلیل کنید!

بسیاری از افراد هم درخواست دارند که سهم مشخصی را برایشان تحلیل کنیم! یا برخی دیگر سهم را از نگاه خودشان تحلیل کرده‌اند و قصد دارند نظر ما را در مورد تحلیل خودشان بدانند.

برای توضیح این مورد لازم است بدانید که در بازار سهام ما که شامل بازار بورس و فرابورس می‌شود، سهام بیشتر از ۱۰۰۰ شرکت پذیرفته شده و معامله می‌شود. طبیعی است که یک تحلیلگر نمی‌تواند به صورت همزمان تمامی این سهام را زیر نظر داشته و بررسی کرده باشد.

واچ لیست چیست؟!

تحلیلگران و فعالان بازار با توجه به فیلترها و استراتژی‌ها خاص خودشان اصطلاحا واچ‌لیست (Watch List) هایی را تهیه می‌کنند تا تعداد محدودتری سهام که از پتانسیل‌های بیشتری برخوردار هستند را زیر نظر داشته باشند. پس واچ لیست یا دیده‌بان عبارت است از لیستی از سهام مورد نظر که با توجه به استراتژی‌ها و فیلترهای مختلف برگزیده شده‌اند.

قبل‌تر و در مقاله تحلیل سهام با روش کانسلینم (CANSLIM) یکی از استراتژی‌های پرکاربرد در انتخاب سهام واچ‌لیست را توضیح داده‌ایم.

قدم بعدی: تحلیل سهام

بعد از تشکیل واچ‌لیست تازه نوبت به تحلیل سهام از نظر بنیادی و تکنیکال است. برای تحلیل بنیادی نیاز به بررسی شرکت از جوانب مختلف است. همچنین ابزارهایی بسیار متنوعی برای تحلیل تکنیکال وجود دارد. پس پر واضح است که تحلیل درست و دقیق از سهام یک شرکت نیازمند صرف زمان زیادی است. نهایتا از واچ لیست تهیه شده تعدادی سهم به عنوان خروجی برای سرمایه‎‌گذاری مناسب انتخاب می‌شود.

 پس معرفی سهم و یا ارائه نظر به صورت سطحی در مورد یک سهام خاص، نه تنها کمکی به شما نمی‌کند بلکه ممکن است باعث ضرر شما هم بشود. توجه کنید که تنها خود شما هستنید که می‌تواند سهام مورد نظرتان را به صورت کارشناسی و جزء به جزء و با صرف زمان کافی بررسی کنید.

چکیده مطلب:

به نظر من بهتر است که شما به عنوان یک سرمایه‌گذار، به دنبال معرفی سهم توسط سایر افراد و یا پرسیدن نظر سطحی و کوتاه توسط آن‌ها نباشید. قطعا در این بازار افراد متخصصی هم هستند که که با توجه به تخصص و مهارت و با صرف زمان کافی می‌توانند این کار را برای شما انجام دهند. اما احتمالا یا مبالغی را به عنوان حق مشاوره از شما دریافت می‌کنند و یا در غیر این صورت باید اعتماد و اطمینان از تخصص و مهارت او توسط شما احراز شود. شرکت‌های مشاوره سرمایه‌گذاری دارای مجوز و تحت نظارت سازمان بورس دقیقا با همین هدف تشکیل شده‌اند.

در پایان باز هم لازم است که توصیه کنیم “به هیچ وجه به نظرات سطحی افراد مختلف در این زمینه توجه نکنید و روی پای خودتان بایستید!”

نظرات این مطلب

امیرحسین ادیب نیا

با رویکردی موثر در این فضا حضور دارم.
امیدوارم حال و انرژیِ خوب، در زندگیِ من و تو جریان یابد.

۱۸ دیدگاه. شما هم نظر خود را بنویسید:

 • سلام وخداقوت استادگرامی ایاکانال vipبرای نوسانگیری دارید ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
 • سلام من تازه وارد بورس شدم به نظر چه سهمی رو بخرم سود می کنم ممنون

  پاسخ
 • خیلی ممنونم استاد عزیز

  پاسخ
 • بحث معقولی داشتید ما زیاد در مورد سیگنال و این چیزا میشنویم ولی وقتی ازش انتقاد میشه هم بندرت کسی دقیق توضیح میده که بابا سیگنال دادن به بقیه تنها به گفتن اینکه فلان خوبه یا بده محدود نمیشه و … مرسی

  پاسخ
 • سلام
  کسی میدونه اندیکاتور logmoving average رو از کجا میشه دانلود کرد ؟

  پاسخ
  • ابوالفضل عرفانیان
   ۲۰ مهر ۱۳۹۸ ۰۸:۵۰

   سلام
   منظور شما رو از این سوال متوجه نشدم
   اندیکاتورها بر روی پنل‌های معاملاتی و یا نرم‌افزارهای تحلیل تکنیکال موجود هستند

   پاسخ
 • جناب ادیب نیا تشکر از توضیحات صادقانه شما ، عالی بود تشکر

  پاسخ
 • مرتضی محمدی
  ۱۸ تیر ۱۳۹۸ ۲۲:۲۳

  سلام استاد ادیب نیا عزیز
  من یه بار تو پیج اینستاگرام بهتون دایرکت دادم راجب شرکت در دوره آموزشی شما میخواستم ببینم که تخفیف نمیدین .بنظر من یکم قیمتش بالا هست البته با توجه به سرمایه من

  پاسخ
 • منصور حاجی آقایی اصفهانی
  ۷ تیر ۱۳۹۸ ۰۸:۲۷

  جناب آقای ادیب نیا
  با سلام و تشکر از تدریس متقن و علمی شما،امیدوارم در تدریس مبانی بورس همواره موفق باشید .

  پاسخ
 • سلام استاد عزیز جسارتا چطور میتونم فایل های آموزشی تحلیل یک سهام رو تهیه کنیم

  پاسخ
  • امیرحسین ادیب نیا
   ۱۲ خرداد ۱۳۹۸ ۰۱:۲۸

   سلام
   میتونید از دوره آموزشیمون که از صفر تا صد هست استفاده کنید
   اطلاعات دوره از طریق ایمیل براتون ارسال شد

   پاسخ
 • سلام مثل همیشه عااالی، من یکسالی هست وارد بورس شدم و البته سه سال قبلش در حال مطالعه بودم چون پول زیادی نداشتم که سریع ریسک کنم برای همین مطالعه زیادی انجام دادم الان هم در حال کسب تجربه و خداروشکر خیلی چیزا یاد گرفتم راستش یادگیری بورس برام جذاب تر و جذاب تر میشه، ازتون ممنونم

  پاسخ
 • سلام اقای ادیب نیا وقتتون بخیر
  راستش من هنوز اموزشم تموم نشده
  فعلا قسمت ٨ کلوپ هستم
  ولی از مطالب مفیدی که برام ایمیل میزنید ممنونم

  پاسخ
 • سیروس مرادی
  ۲ خرداد ۱۳۹۸ ۲۲:۰۶

  سلام عالی بود استاد عزیز

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

امیرحسین ادیب نیا

با رویکردی موثر در این فضا حضور دارم.
امیدوارم حال و انرژیِ خوب، در زندگیِ من و تو جریان یابد.