ریزش بورس تا کجا ادامه دارد؟!

Final Pic
۱۱ دیدگاه

ریزش بورس تا کجا ادامه دارد؟!

۱۱ دیدگاه

(ویدئو در مهر ۱۳۹۸ تهیه شده است)

مشاهده ویدئو از طریق‌:

سلام به تو دوست پرقدرت و پرتوان!
امیدوارم هر جای این کره خاکی که هستی زندگی بر وفق مرادت باشه!

امروز ۲۵ مهر ماه سال ۹۸ هست. در هفته‌ای گذشت شاخص کل بورس با افتی که داشت از ۳۳۰ هزار واحد به حدود ۳۰۸ هزار واحد رسیده و به طور کلی تقریبا همه سهم‌ها با ریزش زیادی همراه بودند. این موضوع باعث نگرانی بین سهامداران شده و با تماس‌هایی که از طریق مختلف هم با من داشتند، این نگرانی خودشون رو در میون گذاشتند.

البته ریزش بورس، افرادی که سال‌هاست در این بازار سابقه دارند رو نگران نمی‌کنه! این اتفاق بیشتر افرادی رو نگران می‌کنه که هیجانی رفتار می‌کنند، شناخت کاملی از بازار ندارند و عموما هم زمان زیادی نیست که وارد بورس شدند!

به همین دلیل این ویدیو رو آماده کردم تا نظر خودم رو در مورد این شرایط در اختیار شما قرار بدم.

ریزش بورس ذات این بازار است!

در ویدیوهای گذشته من بارها در مورد این موضوع صحبت کردم که اصلاح در قیمت‌ها و این ریزش‌ها ذات بازار سرمایه و یک ضرورت هستند. این ریزش‌ها ضامن رشد قیمت‌ها در آینده خواهند بود! در واقع تا ریزش بورس اتفاق نیفته و تا زمانی که کاهش قیمت‌ها صورت نگیره، رشدی هم اتفاق نخواهد افتاد.

شاید جالب باشه که بدونید ریزش بورس و کلا این قبیل کاهش قیمت‌ها، برای افرادی که در این بازار سال‌هاست دارن کار می‌کنن جذاب هم هست! و نوعی فرصت برای سرمایه‌گذاری کردن محسوب میشه! چون اون‌ها میتونن سهام مناسبی که قبلا تحلیل کردن رو در قیمت‌های خیلی پایینی بخرن و روی اون‌ها سودهای خیلی خوبی به دست بیارن.

افزایش قیمت‌ها و رشد قیمت‌ها نه تنها در بورس، بلکه در سایر بازارها هم هیچ وقت به صورت پیوسته رخ نداده و نخواهد داد! این رو می‌تونید خودتون هم بررسی و تأیید کنید. در کل دنیا هم اگر برید و بررسی کنید می‌بینید که در بورس کشورهای مختلف و یا در سایر بازارها، این اصلاح‌ها وجود داره و اصلا نیاز هست که اتفاق بیفته!

دلایل ریزش بورس

رشد پیوسته ریسک معاملات را افزایش می‌دهد!

همیشه به این نکته بسیار مهم توجه کنید که اگر قرار باشه قیمت یک سهم پیوسته افزایش پیدا کنه، در واقع ریسک ورود به اون سهم هم داره افزایش پیدا می‌کنه و ممکنه با همون سرعتی که قیمت رشد کرده، با همون سرعت هم کاهش پیدا کنه! این یک قاعده در بازار هستش، هر چه رشدها سریع‌تر و اصطلاحا شارپ‌تر باشن، ریزش‌ها هم سریع و شارپ خواهند بود.

اما اگر ریزش‌ها و اصلاح‌ها وجود داشته باشن، در بازه‌های زمانی مختلف برای سرمایه‌گذاران این جذابیت به وجود خواهد اومد که سهام مختلف رو در قیمت‌های مناسب خریداری کنن و در واقع تضمین‌کننده رشدهای آینده باشن.

رفتار هیجانی، عامل ریزش بورس !

یکی از عوامل مهم ریزش بورس در روزهای اخیر رفتار هیجانی و اصطلاحا دسته جمعی سهامداران بود. متأسفانه در بازار ما رفتارهای هیجانی به شدت زیاد هستن و در روزهای این چنینی تأثیر منفی روی بازار میذارن! معمولا افرادی که دانش و آگاهی کافی رو ندارن و نمیدونن که دارن روی چه سهامی سرمایه‌گذاری می‌کنن، با کوچترین ریزشی همه سهام خودشون رو می‌فروشن. دلیل این موضوع هم ترسی هست که سهامداران تازه‌وارد دارن و نمی‌خوان سرمایه‌های خودشون رو از دست بدن. غافل از این که این رفتار دقیقا منجر به از دست رفتن سرمایشون میشه …

در موارد این چنینی معمولا همه سهم‌ها، چه سهامی که واقعا ارزنده هستند و چه سهامی که بی‌جهت رشدهای چند برابری داشتند، با همدیگه شروع به ریزش می‌کنند و در واقع تر و خشک بازار با هم می‌سوزند.

در زمان‌های رشد هیجانی هم دقیقا همین اتفاق متأسفانه در بازار ما رخ میده! و سرمایه‌گذاران بدون دانش کافی و بی توجه به این که آیا سهامشون ارزنده هست یا نه، شروع به خرید سهام می‌کنند تا نکنه از رشد کلی بازار جا بمونن! در روزهای گذشته هم سیل عظیمی از افراد رو می‌دیدیم که دنبال ورود به بورس بودن، بدون این که علم و دانش لازم برای این کار رو داشته باشن … و این هم در بلند مدت جز ضرر و زیان عاید کسی نخواهد کرد …

در واقع بهترین نوع معاملات در بورس، معاملات متعادل و به دور از هیجان هست که در این روزها متأسفانه کمتر دیده میشه!

“نتیجه گرفتن در بورس اول نیاز به دانش کافی و بعد نیاز به صبوری سرمایه‌گذاران دارد!” – امیرحسین ادیب‌نیا

اگر نگران ریزش بورس هستید…

اگر زمان ریزش یا اصلاح بازار نگران هستید دو حالت بیشتر نداره!

 • یا بازار سرمایه و ذات اون رو نمی‌شناسید و باهاش آشنا نیستید!
 • و یا سهامی که خریدید رو نمی‌شناسید و تحلیل مناسبی روش نداشتید!

دنباله‌رو دیگران نباشید!

مورد دیگه‌ای که لازم هست بهش اشاره کنم این موضوعه که بسیاری از افرادی که تازه‌ وارد بورس میشن به دنبال یک سری افراد، کانال‌های تلگرام، صفحات اینستاگرام و یا فضاهای این‌چنینی هستند که بهشون سهام معرفی کنن و اصطلاحا بهشون سیگنال بدن! و صرفا با همون سیگنال و بدون این که خودشون تحلیل مناسبی روی سهام داشته باشن اقدام به خرید و فروش می‌کنن!

خب معمولا زمانی که کلیت بازار در حال رشد هست، ممکنه چند تا از این سیگنال‌ها هم درست از آب در بیاد و باعث بشه که افراد به صورت مقطعی سودهایی رو داشته باشن. اما به محض این که کلیت بازار کمی با ریزش همراه میشه، این افراد تازه یاد ما و سایر فعالین با سابقه بازار میفتن و به نوعی کاسه چه کنم چه کنم دستشون می‌گیرن…

توصیه‌ای که من می‌تونم به شما بکنم این هستش که اصلا جای نگرانی وجود نداره. ذات بازار سرمایه نوسان هست و قطعا در بعضی از بازه‌های زمانی ریزش بورس هم کاملا طبیعی هست. نگرانی شما در حال حاضر هیچ فایده‌ای نداره. و اتفاقا این نگرانی باید برای شما یک زنگ خطری باشه که اگر دانش کافی رو ندارید، حتما به دنبال آموزش و یادگیری باشید تا بتونید بر اساس دانش خودتون و تحلیل‌های خودتون سرمایه‌گذاری کنید، نه سیگنال سایر افرادی که هیچ مسوولیتی رو هم در قبالش به عهده نمی‌گیرن!

در زمان ریزش بورس من هم ضرر می‌کنم!

خود من زمانی که بازار نزولی هست در فضای مجازی مثل اینستاگرام میگم که خیلی ناراحت و نگران نیستم. خیلی‌ها فکر می‌کنند که من همینجوری الکی این حرف رو می‌زنم! البته درسته که من هم ممکنه در زمان ریزش بورس ضرر کنم، اما واقعیت اینه که من خیلی نگران نیستم، چون که قبلا هم از این موارد زیاد دیدم و میدونم که سهام ارزنده که با تحلیل خریدم بالاخره به قیمت واقعی خودشون خواهند رسید…

نکته بسیار مهم این هست که شما باید حتما بر اساس تحلیل خودتون روی سهام سرمایه‌گذاری کنید. حالا هم تحلیل بنیادی که پایه و اساس تحلیل سهام هست و هم ابزارهای تحلیل تکنیکال که قطعا به شما کمک خواهند کرد. در کنار این دو تحلیل، مباحث روانشناسی بازار و تابلوخوانی هم وجود دارن که می‌تونید از اون‌ها هم استفاده کنید. و اگر سرمایه‌گذاری شما بر اساس تحلیل درست باشه، توی این افت و خیزهای بازار اصلا نگران نخواهید بود…

از روش‌های غیر مستقیم سرمایه‌گذاری در بورس استفاده کنید

توصیه من باز هم این هست که حتما برای ورود به این بازار آموزش ببینید.

اما اگر دانش کافی برای سرمایه‌گذاری در بورس رو ندارید و به هر دلیلی نمی‌خواید برای یادگیری اون زمان بذارید و فرصتش رو ندارید، توصیه می‌کنیم از روش‌های غیر مستفیم سرمایه‌گذاری در بورس استفاده کنید. روش‌هایی مثل سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها و سبدگردانی اختصاصی و یا گرفتن مشاوره تخصصی از افراد خبره، می‌تونن به شما کمک کنن. در این صورت مدیریت سرمایه شما رو افراد حرفه‌ای بازار انجام میدن و دیگه نیازی نیست که شما در زمان ریزش بورس نگران و ناراحت باشید. چون خیالتون راحت هست و می‌دونید که مدیریت سرمایه شما داره به درستی انجام میشه.

توصیه‌های آخر در زمان ریزش بورس !

نهایتا توصیه‌ای که در این روزها به شما عزیزان دارم این هست که اصلا نگران نباشید! حتی اگر ضرر کردید، این باید یک تجربه و درس برای شما باشه که بعد از این بتونید آگاهانه سرمایه‌گذاری کنید. به زودی ریزش بازار هم به پایان میرسه و بازار متعادل میشه. و در اون زمان هست که سهامی که به لحاظ بنیادی ارزنده هستند، حتی در بازار ریزشی و فرسایشی هم به قیمت‌های واقعی خودشون خواهند رسید.

یادتون نره که حتی توی بازارهای نزولی هم همیشه فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بورس وجود دارند. البته به شرطی که شما مترصد استفاده کردن از فرصت‌ها باشید و از ضررهای قبلی خودتون درس گرفته باشید … توصیه دیگه‌ای که میتونم بکنم این هست که سعی کنید در بازار سرمایه سرمایه‌گذاری با دید بلند مدت رو در اولویت خودتون قرار بدید و خیلی دنبال نوسان‌های کوتاه مدت نباشید. تجربه نشون داده که همواره سرمایه‌گذاری با دید بلندمدت نتیجه بهتری رو برای فعالین این حوزه در پی خواهد داشت.

در زمان ریزش بورس چه کنیم؟!

چکیده مطلب:

در پایان لازم دونستم که جمع‌بندی نکات این ویدیو رو یک بار دیگه با هم مرور کنیم. امیدوارم که پاسخ سوالاتتون رو گرفته باشید…

 • نگران این روزهای پر نوسان بازار نباشید.
 • از ضررهای خودتون درس بگیرید.
 • همیشه به دنبال آمورش بورس و یادگیری اون باشید.
 • دید بلندمدت در سرمایه‌گذاری داشه باشید.
 • با تحلیل بنیادی و تکنیکال سهام ارزنده رو شناسایی کنید.
 • دنباله‌رو سایر افراد و گرفتن سیگنال از اون‌ها نباشید.
 • فقط با افراد خبره و با سابقه این بازار مشورت کنید.
 • به سیگنال‌های رایگان و یا با هزینه اندک اعتماد نکنید.
 • اگر دانش کافی رو ندارید، از روش‌های غیر مستقیم سرمایه‌گذاری در بورس استفاده کنید.

نظرات این مطلب

امیرحسین ادیب نیا

با رویکردی موثر در این فضا حضور دارم.
امیدوارم حال و انرژیِ خوب، در زندگیِ من و تو جریان یابد.

۱۱ دیدگاه. شما هم نظر خود را بنویسید:

 • سلام وعرض ادب،ویدیوهای رایگان به ایمیل
  من ارسال نشد!؟

  پاسخ
 • فاطمه غافربه
  ۲۹ مهر ۱۳۹۸ ۰۰:۱۸

  سلام برای تحلیل بنیادی ما باطلاعات مربوط بشرکت مورد نظر رو داریم چطور باید باین اطلاعات دسترسی پیدا کنیم

  پاسخ
  • امیرحسین ادیب نیا
   ۲۹ مهر ۱۳۹۸ ۰۱:۰۶

   سلام
   در سامانه کدال تمام این اطلاعات موجود است.
   اما نحوه استفاده از این اطلاعات نیاز به ساعت‌ها آموزش داره که در کلاس‌های آموزشی مفصل توضیح میدم.

   پاسخ
 • سلام
  خوشبختانه من چند روز قبل از ریزش شاخص تقریبا کامل نقد شدم ولی برای کسایی که تازه وارد این بازار شدند واقعا ناراحتم ،متاسفانه اکثر کارگزاریها فقط بلدند کد صادر کنند و در ابتدا حداقل یک جلسه توجیهی هم برای افراد برگزار نمیکنند و اینجوری خیلی از اونها بازار رو برای همیشه ترک میکنند.
  تشکر از مطالب مفیدتون

  پاسخ
 • سام من تازه کد بورسی گرفتم و هیچ شناختی ندارم . حالا هم که میخوام وارد بشم شنیدم ریزشیه ( که البته من دقیقا معنیشو نمیدونم و فقط متوجه شدم اونایی که خرید کردند، دارن ضرر میکنن ) . میشه لطفا راهنماییم کنید الان باید دقیقا چکار کنم ؟

  پاسخ
  • ابوالفضل عرفانیان
   ۲۸ مهر ۱۳۹۸ ۲۱:۰۰

   سلام
   الان شما باید دقیقا آموزش ببینید
   چون بدون آموزش قطعا ضرر خواهید کرد

   پاسخ
 • متشکرم از توصییه عالیتان

  پاسخ
  • الهام اوحدی
   ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ ۱۹:۱۶

   سلام واقعا مطالبتون بسیار ارزنده و با براوردی عمیق و بررسی همه ابعاد مطرح شده بود.
   خداوند به شما اجر جزیل عنایت فرماید.
   متشکرم من چجوری می تونم همه مطالب شما رو پیگیری کنم؟ باید عضو گروه یا کانال خاصی بشم؟
   لطفا راهنمایی بفرمائید.

   پاسخ
 • حسین قشقایی
  ۲۷ مهر ۱۳۹۸ ۱۹:۰۹

  سلام با تشکر از نظرات کارشناسانه ی شما

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

امیرحسین ادیب نیا

با رویکردی موثر در این فضا حضور دارم.
امیدوارم حال و انرژیِ خوب، در زندگیِ من و تو جریان یابد.