مشاهده ویدئو از طریق‌:

وقتی با یک چالش بزرگ که احتمال شکست در اون خیلی نزدیک به نظر میاد روبرو می‌شیم، شاید این نصیحت رو قبلش شنیده باشیم: ” اعتماد به نفس خودت رو بیش‌تر کن…

وقتی با یک چالش بزرگ که احتمال شکست در اون خیلی نزدیک به نظر میاد روبرو می‌شیم، شاید این نصیحت رو قبلش شنیده باشیم: ” اعتماد به نفس خودت رو بیش‌تر کن! ” و به احتمال زیاد وقتی این حرف رو می‌شنویم به این فکر می‌کنیم که کاش به همین سادگی بود!!

برای افزایش اعتماد به نفس چه کنیم؟!

برای افزایش اعتماد به نفسم چیکار کنم؟!

اعتماد به نفس یعنی چی؟

داشتن این اعتقاد که با ارزش، مهم و توانا هستیم، و این که عزت نفس داریم، خوشبین هستیم و در مورد توانمندی‌هامون مطمأن هستیم، از کجا میاد؟؟ وقتی با این اعتقادات قدرت گرفتید، شجاعانه عمل می‌کنید. پس مستقیما با چالشی که پیش روی شماست مواجه می‌شید! این یعنی اعتماد به نفس! اعتماد به نفس، افکار رو به عمل تبدیل می‌کنه!

حالا اصلا این اعتماد به نفس از کجا میاد؟ چندین عامل روی اعتماد به نفس اثر می‌گذارن:

  • چیزی که باهاش به دنیا اومدید! مثل ژن‌هاتون که بر چیزایی مثل تعادل مواد شیمیایی و عصبی در مغز شما تاثیرگذار هستند!
  • این که چطور باهاتون رفتار بشه! این عامل شامل فشارهای اجتماعی محیط زندگی شما می‌شه!
  • بخشی که روی اون کنترل دارید و انتخاب‌هایی که می‌کنید. همچنین ریسک‌هایی که می‌پذیرید و این که نظرتون نسبت به چالش‌ها و موانع چی هست و چطور به اون‌ها واکنش نشون میدین!

ممکن نیست بتونید به طور کامل بر این سه عامل غالب بشید (شاید هم بشه!). اما انتخاب‌های شخصی ما مطمأنا نقش مهمی در بالا رفتن اعتماد به نفسمون دارند. خب! حالا با بخاطرسپردن چند نکته عملی، قدرت بارور کردن اعتماد به نفستون رو پیدا خواهید گرد!

اعتماد به نفس یعنی چی؟!

ترمیم فوری اعتماد به نفس

چند ترفند هست که می‌تونه در کوتاه مدت اعتماد به نفس بالا و فوری‌ بهتون بده! وقتی با یک وظیفه دشوار شروع می‌کنید، موفقیتتون رو تصویرسازی کنید. یا مثلا کاری به سادگی گوش دادن به موسیقی با صدای بلند رو انجام بدین! این کار احساس قدرت رو تقویت می‌کنه. حتی می‌تونید یک ژست قدرتمند بگیرید یا به خودتون امیدواری بدین!

اعتماد به نفس

ایمان به توانایی‌ها

به تواناییتون برای پیشرفت ایمان بیارید! اگر دنبال یک تغییر طولانی مدت هستید، طرز فکرتون نسبت به توانایی‌ها و استعدادهاتون رو زیر نظر بگیرید. به نظر شما توانایی‌هاتون در زمان تولد تثبیت شدند یا مثل ماهیچه‌ها قابلیت تقویت‌شدن دارند؟؟

این طرز فکرها مهمن چون می‌تونن روی نحوه‌ی عملکردتون هنگام روبرو شدن با موانع تاثیر بگذارن.

اگر دیدگاه تثبیت‌شدن توانایی‌هاتون رو داشته باشید به این معنا که فکر کنید استعدادتون یک جا قفل شده، ممکن هست جا بزنید و فرض کنید کاری رو که اصلا توش استعداد ندارید رو کشف کردید!

ولی اگر دیدگاه رشد داشته باشید و فکر کنید تواناییتون قابلیت تقویت‌شدن داره، یک چالش برای شما در واقع یک فرصت برای یادگیری و رشد هست!

علوم اعصاب از دیدگاه رشد حمایت می‌کنند. ارتباطات مغزی شما با مطالعه و تمرین قوی‌تر می‌شن و رشد می‌کنند. همچنین ثابت شده افرادی که دیدگاه رشد دارند به طور متوسط موفق‌تر عمل می‌کنند، نمره‌‌های بهتری می‌گیرند و در مقابل چالش‌ها بهتر عمل می‌کنند.

اگه می‌خوای اعتماد به نفس داشته باشی، باید اول خودت رو باور کنی!

اگه می‌خوای اعتماد به نفست زیاد شه، باید اول خودت رو باور کنی!

تمرین شکست برای افزایش اعتماد به نفس

قبول کنید که گاهی شکست می‌خورید. همه شکست می‌خورند! قبل از این که یک ناشر قبول کرد “هری‌پاتر” رو منتشر کنه، دروازده ناشر کتاب آقای “جی.کی.رولینگ” رو رد کرده بودند! برادران رایت بر اساس تلاش‌های شکست‌خورده‌ی تاریخی در پرواز، که چند تا از اون‌ها هم برای خودشون بود(!)، یک هواهپیمای موفق رو طراحی کردند!

مشاهدات نشون می‌دهند که کسانی که به طور مرتب شکست می‌خورند و در هر صورت به تلاششون ادامه ‌می‌دهند، برای واکنش‌های بهتر در مواجهه با چالش‌ها و موانع در یک مسیر سازنده مجهز شدند. اون‌ها یاد می‌گیرند چطور استراتژی‌های مختلف رو امتحان کنند. از دیگران راهنمایی بخوان و استقامت کنند.

پس به چالشی که می‌خواید باهاش روبرو بشید فکر کنید! درک کنید که کار راحتی نیست. بپذیرید که گاهی اشتباه می‌کنید و وقتی اشتباه می‌کنید با خودتون مهربون باشید! به خودتون امید بدین، بایستید و به دنبالش برید! وقتی می‌دونید نتیجه هرچی که باشه شما به هرحال دانش و درک بیشتری به‌دست میارید، هیجان زایدالوصفی رو حس می‌کنید! این یعنی اعتماد به نفس!

تمرین شکست برای افزایش اعتماد به نفس

چکیده مطلب:

اعتماد به نفس و خودباوری از مهم‌ترین دلایل موفقیت افراد است. افراد موفق کسانی هستند که همواره به توانایی‌های خود ایمان دارند. قدم‌های خود را استوار و بی‌هیچ ترسی برمی‌دارند. و از شکست نمی‌هراسند. در واقع آن‌ها به جای ترسیدن از عواقب شکست‌های احتمالی، به استقبال آن می‌روند. آن‌ها هر روز تلاش می‌کنند تا راه‌های رسیدن به موفقیت را برای خودشان هموارتر کنند! دوستان من به توانایی‎‌های خودتان ایمان داشته باشید. از شکست نترسید. شکست خوردن و درس گرفتن از آن را تمرین کنید. افکار خود را تغییر دهید و رویاهای خود را باور کنید.? ☺

نظرات این مطلب

امیرحسین ادیب نیا

با رویکردی موثر در این فضا حضور دارم.
امیدوارم حال و انرژیِ خوب، در زندگیِ من و تو جریان یابد.

۱ دیدگاه. شما هم نظر خود را بنویسید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

امیرحسین ادیب نیا

با رویکردی موثر در این فضا حضور دارم.
امیدوارم حال و انرژیِ خوب، در زندگیِ من و تو جریان یابد.