از گذشته‌های دور تا به امروز بشر همواره در تلاش برای بهبود کیفیت زندگی و رفع نیازهای خود به بهترین شکل ممکن بوده است. این موضوع گاها به چنان دغدغه‌ای تبدیل می‌شود که تمام اصل و حاشیه زندگی را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد. به طوری که تلاش برای افزایش ثروت و دارایی و رسیدن به حد مطلوب استقلال مالی از بدیهی‌ترین اهداف اکثریت افراد جوامع مختلف است. در این مقاله قصد داریم پس از ارائه یک مقدمه اجمالی به معرفی خدمات سبدگردانی به عنوان یکی از بهترین روش‌های افزایش دارایی‌ها بپردازیم…

در مقالات قبلی گفتیم که یکی از بهترین و مناسب‌ترین روش‌ها برای کسب ثروت و افزایش دارایی‌ها سرمایه‌گذاری است. سرمایه‌گذاری‌ در لغت به معنای قرار دادن سرمایه در جایی برای کسب منفعت است. حال آن که به بیان دیگر، ما دارایی فعلی خود را با هدف کسب بیشترین سود و بازدهی در زمانی معین و استفاده از آن در آینده سرمایه‌گذاری می‌کنیم.

در گذشته افراد به صورت سنتی و در بازارهایی نظیر املاک و مستغلات، کالاهای اساسی (نظیر گندم)، کالاهای گران‌بها (مثل طلا) و … و به گمان کسب سود و منفعت آتی سرمایه‌گذاری می‌کردند. با گذشت زمان و پیشرفت‌های ایجاد شده در صنایع مختلف و همچنین گسترش بازارهای مالی، سرمایه‌گذاری در کسب و کارها، شرکت‌ها، بنگاه‌های اقتصادی، کارخانجات و … با حداقل سرمایه و به راحتی برای همه افراد امکان‌پذیر گردیده است. در سال‌های اخیر و با گسترش روزافزون روش‌های سرمایه‌گذاری و تنوع و پیچیدگی‌ بازارهای مالی، علوم نوینی چون اقتصاد (Economics)، مدیریت مالی (Financial Management)، تحلیلگر سرمایه‌گذاری (Investment Analyst)، سبدگردانی (مدیریت سبد یا Portfolio Management) و… پدید آمده‌اند. 

مقدمه‌ای بر سبدگردانی

یکی از تخصصی‌ترین و پیچیده‌ترین مشاغل مرتبط به حوزه سرمایه‌گذاری، “سبدگردانی” یا “مدیریت سبد دارایی” است. به لحاظ پیچیدگی و حساسیت همین بس که بدانیم در کشور ما هر سبدگردان، بسته به مهارت و تجربه خود، سالانه میلیاردها و حتی ده‌ها میلیارد تومان سرمایه را مدیریت می‌کند. لذا هر تصمیم درست یا غلط برای او و سرمایه‌گذاران مربوطه، می‌تواند تبعات مثبت یا منفی زیادی ایجاد کند. پس شایسته است که دقیق‌ترین و اصولی‌ترین روش‌ها و محاسبات مالی و اقتصادی برای رسیدن به نتایج مورد نظر و کسب بهترین بازدهی برای سرمایه‌گذاران توسط سبدگردان استفاده شود.

خوشبختانه طی سال‌های اخیر در کشور ما مطابق با استانداردهای جهانی، نهادهای مالی و حقوقی تحت عنوان شرکت‌های سبدگردان تأسیس شده‌اند. این شرکت‌ها دارای مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار بوده و تمامی سبدگردان‌ها و فعالین این حوزه می‌بایست در چارچوب همین شرکت‌ها به فعالیت بپردازند.

آشنایی با مفهوم سبدگردانی

از نظر لغوی واژه سبدگردانی از دو کلمه “سبد” و “گردان” تشکیل شده است. لذا خوب است که برای درک بهتر این عبارت ابتدا به تعریف این دو کلمه بپردازیم.

واژه “گردان” از ریشه گرداندن و به معنای اداره کردن و مدیریت کردن یک سیستم و یا یک دارایی است.

سبد دارایی (Portfolio)

سبد یا پورتفولیو (Portfolio) به گروهی از دارایی‌های مالی مثل سهام، اوراق مشارکت، اوراق خزانه، پول نقد، و  … که برای کسب سود طی یک دوره زمانی مشخص نگهداری می‌شوند گفته می‌شود. هر چند که یک سبدِ دارایی می‌تواند شامل دارایی‌های فیزیکی مثل کالاهای اساسی (Commodities)، املاک و مستغلات و … هم باشد، اما به طور معمول و در علوم مربوط به مدیریت مالی و سرمایه‌گذاری از واژه “سبد” در مورد دارایی‌های مالی استفاده می‌کنند.

آشنایی با خدمات سبدگردانی

 

سبدگردانی (Porfolio Management)

با توجه مطالبی که گفته شد درمی‎یابیم که “سبدگردانی” در یک تعریف ساده به معنای مدیریت دارایی‌ها و اداره کردن آن‌ها برای کسب منفعت بیشتر طی یک بازه زمانی خواهد بود.

بر اساس دستورالعمل تأسیس و فعالیت سبدگردان زیر نظر سازمان بورس و اوراق بهادار، سبدگردانی عبارت است از “تصمیم به خرید، فروش یا نگهداری اوراق بهادار به نام سرمایه‌گذار معین توسط سبدگردان در قالب قراردادی مشخص، به منظور کسب انتفاع برای سرمایه‎گذار.

پس تا این جا دریافتیم که سبدگردانی یا مدیریت سبد (Portfolio Management) فرآیندی است که در آن یک فرد حرفه‌ای و خبره بر اساس اطلاعات و تجزیه و تحلیل‌های مالی و اقتصادی موجود و با توجه به تنوع و پیچیدگی‌ بازارهای مالی و همچنین میزان سرمایه، ریسک‌پذیری و خصوصیات سرمایه‌گذار، سبدی از دارایی را برای فرد سرمایه‌گذار انتخاب می‌کند. پس از انتخاب بهترین ترکیب دارایی‌ها، سبدگردان به صورت مستمر بر دارایی‌ها نظارت کرده و در صورت لزوم و با توجه به تغییر متغیرهای اقتصادی و نیاز سرمایه‌گذار، تغییراتی را نیز اعمال می‌کند تا حداکثر بازدهی برای سرمایه‌گذار به دست آید.

چه افرادی قادر به انجام فعالیت سبدگردانی هستند؟!

در تعریف سبدگردانی گفتیم که سبدگردان فردی خبره و حرفه‌ای است که توانایی تجزیه و تحلیل بازارهای مالی و شرایط اقتصادی را داشته باشد. اولین روش برای کسب این دانش کسب تحصیلات آکادمیک و دانشگاهی است. در حال حاضر دانشگاه‌های معتبر داخلی و خارجی در رشته‌هایی نظیر اقتصاد، مدیریت مالی، امور مالی شرکت‌ها، حسابداری و … در مقاطع کارشناسی تا دکتری به تعلیم و تربیت مدیران مالی و سرمایه‌گذاری می‌پردازند.

علاوه بر مدارک دانشگاهی معمولا در کشورهای مختلف قوانینی برای صدور گواهینامه‌های معتبر توسط سازمان‌ها و نهادهای مرتبط وجود دارد. در کشور ما نیز علاقمندان می‌توانند با شرکت در آزمون‌های بازار سرمایه نسبت به اخذ گواهینامه مدیریت سبد و سبدگردانی اقدام کنند. اما آیا داشتن مدارک دانشگاهی یا گواهینامه‌های بازار سرمایه برای انجام فعالیت سبدگردانی کافی است؟! پاسخ این سوال منفی است! در واقع داشتن مدارک و گواهینامه‌های مربوط صرفا به معنای اخذ مجوز سبدگردانی است. حال آن که برای موفقیت در سرمایه‌گذاری و کسب بازدهی مناسب در بورس، علاوه بر دانش آکادمیک و تئوری، داشتن مهارت و تجربه (همراه با موفقیت) دو عنصر لازم و بسیار مهم هستند.

لذا یک سبدگردانِ خوب فردی است که علاوه بر طی مدارج عالی دانشگاهی و کسب مدارک معتبر، دارای دانش کاربردی، مهارت و تجربه موفق در بازار سرمایه باشد…  

چه افرادی قادر به انجام فعالیت سبدگردانی هستند؟!

سبدگردان خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟!

 • داشتن تحصیلات دانشگاهی در یکی از رشته‌های مرتبط با حوزه مالی (مدیریت مالی، حسابداری و …) و یا اخذ گواهینامه‌های حرفه‌ای بازار سرمایه
 • تسلط بر علم اقتصاد کلاسیک و تحلیل بنیادی و روش‌های ارزشگذاری دارایی‌ها
 • تسلط بر علوم مالی رفتاری و تحلیل تکنیکال و همچنین روانشناسی بازارهای سرمایه‌گذاری
 •  داشتن تجربه موفق در بازار سرمایه به عنوان یک معامله‌گر حرفه‌ای

چکیده مطلب:

در این مقاله علاوه بر ارائه تعریف جامع و کامل از خدمات سبدگردانی، سعی کردیم به ویژگی‌های یک سبدگردان مناسب اشاره کنیم. هر چند که در سال‌های اخیر سعی شده که مجوزهای مربوط به سبدگردانی تنها به افراد دارای صلاحیت داده شود، اما آگاهی از این موارد پایه و توجه به آن‌ها بسیار مهم و حیاتی است! چه بسیار افرادی را دیده‌ایم که سرمایه‌های خود را بدون توجه به این اصول، در اختیار افراد بدون صلاحیت قرار داده‌‌اند و حاصل سال‌ها کار و تلاششان طی مدت کوتاهی از دست رفته است! پس توصیه اکید ما این است که سرمایه خود را در اختیار هر فردی قرار ندهید…

نظرات این مطلب

امیرحسین ادیب نیا

با رویکردی موثر در این فضا حضور دارم.
امیدوارم حال و انرژیِ خوب، در زندگیِ من و تو جریان یابد.

۳۱ دیدگاه. شما هم نظر خود را بنویسید:

 • اسماعیل بابایی
  ۱۶ آبان ۱۳۹۹ ۱۸:۱۹

  باسلام و خسته نباشید و تشکر از مقلات بسیار جالب و آموزنده و مفید….در ضمن درآمد هر سبدگردان حدودا در سال یا ماه چقدر میتواند باشد؟

  پاسخ
 • خیلی ممنون ازنظرات ومطالب ارائه شده استفاده کردیم واز عنایت ولطف شما متشکرم.

  پاسخ
 • سلام بسیار مفید بود اگر سبد گردانی مورد تایید رو معرفی کنید و شرایطش را ممنون می شوم

  پاسخ
  • ابوالفضل عرفانیان
   ۵ شهریور ۱۳۹۹ ۱۰:۴۲

   سلام
   در مقالات بعدی معرفی خواهد شد

   پاسخ
  • حمید رضا بابایی
   ۲ مهر ۱۳۹۹ ۱۸:۳۷

   باسلام خواستم بدونم سبدگردان میتونه از پرتیفوی من که دارم کارهای خرید و فروش را انجام بده یا باید سرمایه نقدی به سبد گردان بدم اونا خرید و فروش را انجام بدن و سودشو میدن راهنمایی بفرمایید ممنون

   پاسخ
 • عالی بود ؛ ممنون از راهنماییهای ارزشمندتون

  پاسخ
 • استادفرهیخته وارجمندجناب ادیب نیای عزیز
  درودبرشمامهمترین ویژگی انسانی شمااینه که واسه ماهاوقت میذاریدبی چشمداشتی واین لطفتون بسیارستودنیه پابرجاباشید
  اگه امکان داره لطفادوسه تاسبدگردانی که موردتاییدتونه معرفی فرمایید
  سایتون برقرار

  پاسخ
 • بسیار مفید مثل همیشه

  پاسخ
 • ماشااله اسدى نيك
  ۲۸ مرداد ۱۳۹۹ ۰۱:۰۱

  جناب ادیب نیا ، با سلام و خسته نباشید و تشکر از مطالب مطرح شده جنابعالى در جهت روشن شدن و کسب دانش مفید ترى در زمینه بورس ، براى من این سئوال پیش امده است چرا با توجه به اینکه کلیه صندوق هاى بورسى با عنایت به اینکه از کارشناسان زبده و مجرب و تحصیلکرد اى بهره گرفته اند تفاوت سود دهى صندوق ها تا این اندازه فاحش است ، بعنوان مثال در مقایسه روز ٢۶/۵/٩٩ بازدهى یکساله صندوقى ٨۶٩/۵٨ و دیگرى ٣٣١/۶١ در صد میباشد ؟ دلیل را در چه میبینید ؟ وایا همواره میتوان این تفاوت را در خبره بودن کارشناسان ان صندوق دانست و یا اینکه مسائل دیگرى هم غیر از انچه شما و یا دیگران میگویند میباشد؟ ممنون میشوم چنانچه پاسخ بفرمایید .

  پاسخ
  • امیرحسین ادیب نیا
   ۲۸ مرداد ۱۳۹۹ ۱۲:۵۳

   سلام
   مدیریت صندوق توسط انسان هایی مثل من و شما انجام میشود و قطعا نظرات و سلیقه های هر فردی در بازار متفاوت هست.
   قرار نیست پیش بینی هر کسی به طور ۱۰۰ درصد محقق بشه.

   پاسخ
 • محمدصدیق حاتمی
  ۲۶ مرداد ۱۳۹۹ ۲۱:۰۶

  مقالات شما استاد گرامی بی نظیر است، ارایه مطالب مفید بدون چشمداشت، آرزوی آبرومندی وسلامتی همراه با وضعیت مالی عالی برای شما دارم

  پاسخ
 • ابوالقاسم تازیکی
  ۲۶ مرداد ۱۳۹۹ ۲۰:۱۳

  سلام چطور و با چه معیاری شرکت های سبد گردان موفق را شناسایی کنیم آیا سایت یا شرکتی اعتبارسنجی این سبد گردانها را انجام وافشا می نماید

  پاسخ
  • ابوالفضل عرفانیان
   ۲۷ مرداد ۱۳۹۹ ۰۸:۴۱

   سلام
   از طریق سایت این شرکت‌ها میتونید اطلاعات خوبی در مورد عملکرد اون‌ها به دست بیارید

   پاسخ
 • مسعود خوشرفتار
  ۲۶ مرداد ۱۳۹۹ ۱۹:۴۱

  سلام استادعزیز،باتوجه به اینکه بنده بازنشسته امورمالی وزارت نفت هستم اما بخاطر اینکه درابتدای کار معامله گری دربورس با ویدیوها ومطالب ارزشمندی که هم بصورت ویدیو وهم بطورجامع شرح دادیدآشناشدم بسیارخرسندم شما به من نشون دادین که چطورمدیریت ریسک وریوارد رو درک کنم وبفهمم.شما یاددادین که چگونه دربورس طمع نکنم وغرورنداشته باشم وهمچنین باورهای اشتباه دربورس واینکه وقتی دربورس معامله میکنیم چگونه برترسمان غلبه کنیم و…رویاددادین ومن ازاین همه لطفی که به ما داشتید کمال تشکر را دارم.

  پاسخ
 • سلام از اطلاعات خوبتون بسیار سپاسگزارم. ولی اگر امکانش باشه که درهمین مختصر موارد فنی وتکنیکال رو توضیح بفرمایید ممنون میشم.درپناه حق استاد عزیز

  پاسخ
  • ابوالفضل عرفانیان
   ۲۷ مرداد ۱۳۹۹ ۰۸:۳۸

   سلام
   خواهش میکنم
   البته که موارد فنی و تحلیلی بسیار مفصل هستند و در قالب یک یا چند مقاله نمی‌گنجند
   اما در برخی مقالات سایت سعی کردیم مطالبی رو عنوان کنیم

   پاسخ
 • میثم طاهرخلنی
  ۲۶ مرداد ۱۳۹۹ ۱۹:۱۹

  با سلام
  از مطالب مفیدتون استفاده کردم ولی سبد سهام مجموعه ای شرکت های پالایشی و سهام های بزرگ چون فولاد و ذوب و تک سهمی مانند دماوند و ثاخت و یک گروه بانکی ( وبصادر ) است با توجه منفی بودن شدید بازار و اینکه این سهم ها در منفی قیمت خرید خود هستند شما در نظر تان در مورد آینده بازار و سبدگردانی این سهم ه ممنون میشم بفرمایید با تشکر

  پاسخ
  • ابوالفضل عرفانیان
   ۲۷ مرداد ۱۳۹۹ ۰۸:۳۶

   سلام
   متاسفانه متوجه سوال شما نشدم
   اما به طور کلی اصلاح قیمت‌ها ذات و طبیعت همه بازارهای مالی است

   پاسخ
   • جلیل وارسته
    ۲۷ مرداد ۱۳۹۹ ۲۰:۱۶

    با سلام. خواستم بدونم در کارگزاری شما آیا افراد ی هستند که سبد گردانی با مبلغ ۱۵۰ تومان انجام بدهند. وچطور می توانم با آنها ارتباط برقرار کنم.

    پاسخ
 • سلام ممنون از مقاله وزین شما

  پاسخ
 • سلام .شما تعریف سبد گردان گفتید چطور میتوانیم در این صندوقها سرمایه گذاری کنیم و میزان سود ان چگونه است

  پاسخ
  • ابوالفضل عرفانیان
   ۲۷ مرداد ۱۳۹۹ ۰۸:۳۴

   سلام
   سبدگردانی با صندوق متفاوت هست! و کلا سود تضمین شده‌ای هم در بورس وجود نداره!

   پاسخ
   • سلام ببخشد با ده میلیون میتونم تو بورس سرمایه گزاری کنم وسود مرکب چجوری بهش تعلق میگیره میخوام ده سال بهش دست نزنم

    پاسخ
    • ابوالفضل عرفانیان
     ۳۰ مرداد ۱۳۹۹ ۲۳:۵۸

     سلام دوست من
     سود مرکب برای کسب هست که اول از همه بتونه تو این بازار به سود برسه!
     که اون هم با باید خودتون دانش و تخصص لازم رو داشته باشید و یا از تخصص سایر افراد (روش‌های غیر مستقیم سرمایه‌گذاری در بورس) استفاده کنید
     وگرنه نه تنها سود نمی‌کنید بلکه ضرر هم خواهید کرد

     پاسخ
 • باسلام.بسیارعالی .متشکرازاطلاعاتتون

  پاسخ
 • سلام برای بستن قرارداد با سبدگردان حداقل مقدار ارزش سبد ما چقدر باید باشد و آیا این کار باید از طریق کارگزاری مرتبط با ما انجام شود؟

  پاسخ
  • ابوالفضل عرفانیان
   ۲۷ مرداد ۱۳۹۹ ۰۸:۳۴

   سلام
   خدمات سبدگردانی فقط باید توسط شرکت‌های دارای مجوز انجام بشه
   بعضی از کارگزاری‌ها هم مجوز مربوطه رو دارن
   حداقل مبلغ هم به صورت توافقی مشخص میشه
   اما معمولا اعداد بالای ۱۰۰ میلیون تومن رو باید در نظر بگیرید

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

امیرحسین ادیب نیا

با رویکردی موثر در این فضا حضور دارم.
امیدوارم حال و انرژیِ خوب، در زندگیِ من و تو جریان یابد.