فیلترنویسی در دیده‌بان سایت tsetmc

از سال ۱۳۴۶ که بازار سرمایه یا بورس اوراق بهادار در ایران تاسیس شد، همواره شرکت‌های زیادی به دنبال دریافت مجوز ورود به این بازار بوده‌اند. اولین شرکت‌هایی که سهام آن‌ها در بورس خرید و فروش می‌شد بانک توسعه صنعتی، نفت پارس، سیمان تهران و سیمان شمال بود. با گذشت بیش از ۵۰ سال از شروع به کار بورس در ایران، در حال حاضر سهام حدود ۱۰۰۰ شرکت در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران پذیرقته شده و معامله می‌شود.

اولین تابلو معاملات بورس در ایران

اولین تابلو معاملات بورس در ایران

شاید برای شما یا یکی از نزدیکانتان پیش آمده باشد که سهام یک شرکت در بورس را خریده باشید. احتمالا پس از مدتی با ضرر و یا شاید هم سود آن را فروخته‌اید، بدون آن که حتی بدانید چرا قیمت آن سهام افزایش یا کاهش یافته است!!

شاید هم تا به حال سهام هیچ شرکتی را نخریده‌اید! اما قطعا بالا و پایین رفتن قیمت سهام شرکت‌ها برای شما هم جذاب است و می‌خواهید از آن سر در بیاورید! به این فکر کنید که اگر دلیل این نوسانات را بدانید، چه درآمد غیر قابل تصوری را کسب خواهید کرد!

اگر تصمیم گرفته‌اید که به صورت اصولی و با دانش اقدام به فعالیت در بازار سرمایه کنید، می‌بایست با استفاده از روش‌های تحلیلی وضعیت سهام شرکت‌های بورسی را بررسی نمایید. در مقاله “چگونه یک سهام خوب انتخاب کنیم؟” گفتیم که دو روش اصلی تحلیل در بازار سرمایه تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال است. همچنین توضیح دادیم که تحلیل بنیادی، وضعیت داخل شرکت‌ها، میزان تولید و خدمات، سودآوری و چیزهایی از این دست را بررسی می‌کند. در حالی که تحلیل تکنیکال با استفاده از نمودارهای قیمتی و الگوهای آن‌ به پیش‌بینی قیمت سهام در آینده می‌پردازد.

اما آیا یک تحلیلگر نیاز دارد که به صورت همزمان سهام تمامی شرکت‌های پذیرفته شده در بورس را بررسی نماید؟! اصلا به نظر شما بررسی دقیق وضعیت یک شرکت چقدر زمان می‌برد؟! امکان انجام این بررسی‌ها برای همه ۱۰۰۰ شرکت پذیرفته شده در بورس هست؟!

قطعا پاسخ منفی است. هیچ فردی نمی‌تواند ادعا کند که به صورت همزمان وضعیت همه شرکت‌های موجود در بورس را تحت نظر داشته و از زیر و بم آن با خبر است! بررسی هر کدام از شرکت‌های بورسی حداقل به چندین ساعت تحلیل نیاز دارد، لذا برای شناسایی سهام مناسب به هیچ وجه منطقی نیست که تمام سهام موجود در بازار را همزمان بررسی نماییم!

فیلترنویسی

فیلترنویسی

اما راه حل چیست؟! چگونه می‌توان با یک دسته‌بندی مناسب از حدود ۱۰۰۰ سهام موجود در بازار تعداد اندکی را جدا کرده و تحلیل نمود ؟!

یکی از روش‌هایی که شرکت مدیریت فناوری بورس تهران (tsetmc.com) برای فعالین بازار سرمایه فراهم کرده، فیلترنویسی است. یک فیلتر مجموعه‌ای از دستورات است که کاربر در فضایی مشخص از سایت وارد نموده تا فقط سهام شرکت‌هایی که ویژگی فوق را دارند در صفحه نمایش داده شوند. مثلا اگر شما بخواهید تنها نماد شرکت‌هایی را که با صف خرید یا صف فروش همراه هستند را ببینید می‌توانید فیلتر مربوط به آن را در سایت نوشته و آن را اجرا کنید. یا فرض کنید که قصد دارید تنها نمادهایی برای شما نمایش داده شود که ارزش شرکت آن‌ها بیش از ۲۰۰۰ میلیارد تومان است. این کار به راحتی با اجرای فیلتر مربوطه امکان‌پذیر است و دیگر نیازی به بررسی همه نمادها نخواهید داشت.

اجازه دهید گام به گام پیش برویم. برای شروع شما باید به قسمت دیده‌بان بازار سایت tsetmc بروید. در بالای صفحه قسمتی به نام فیلتر را مشاهده خواهید کرد که می‌توانید دستورات و کدهای مربوطه را در آن جا وارد کنید. تعدادی از فیلترهای کاربردی و پراستفاده را می‌توانید از لینک زیر دانلود کنید.

دانلود فیلترهای کاربردی در دیده‌بان سایت tsetmc

همچنین در صورتی که شما قصد داشته باشید فیلترهای شخصی خود را نوشته و از آن‌ها استفاده نمایید، با استفاده از راهنمای ساخت فیلتر که در همان صفحه قرار دارد، به راحتی این کار برای شما امکان‌پذیر خواهد بود.

قسمت فیلترنویسی در دیده‌بان سایت tsetmc

قسمت فیلترنویسی در دیده‌بان سایت tsetmc

چکیده مطلب:

در سال‌های اخیر با پیشرفت و گسترش استفاده از ابزارهای الکترونیک و رایانه‌ها، این تحولات هر روز تاثیر بیشتری بر روی بازارهای مالی می‌گذارند. در کشور ما هم با وجود کمی‌ها و کاستی‌های، می‌توان این پیشرفت را روز به روز بیشتر حس نمود. یکی از ابزارهایی که در سال‌های اخیر برای استفاده تحلیل‌گران و جهت شناسایی سهام در نظر گرفته شده فیلترنویسی است. واضح است که رصد تمامی سهام بازار به صورت همزمان برای یک فرد یا حتی یک مجموعه امکان‌پذیر نیست. اما فعالان و تحلیل‌گران بازار سرمایه می‌توانند با استفاده از فیلترنویسی سهام با ویژگی‌های خاص را دنبال کرده و در بازه‌های زمانی مختلف تحت نظر داشته باشند…

نظرات این مطلب

امیرحسین ادیب نیا

با رویکردی موثر در این فضا حضور دارم.
امیدوارم حال و انرژیِ خوب، در زندگیِ من و تو جریان یابد.

۱۲ دیدگاه. شما هم نظر خود را بنویسید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

امیرحسین ادیب نیا

با رویکردی موثر در این فضا حضور دارم.
امیدوارم حال و انرژیِ خوب، در زندگیِ من و تو جریان یابد.