اکسپرت معامله‌گر (Expert Advisor ، ربات معامله گر)

expert adibnia com
دوره‌های آموزشی

در آکادمی ادیب نیا

اکسپرت معامله‌گر (EA) چیست ؟ (Expert Advisor ، ربات معامله گر)

اگر قرار باشد بصورت لغوی Expert Advisor را ترجمه کنیم، شاید بتوان آن را به مشاور متخصص، کارشناس متخصص، دستیار متخصص و یا چیزی شبیه به این ترجمه کرد. پس همانطور که مشخص است EA قرار است به عنوان دستیار، کاری را برای ما انجام دهد. اما این دستیارها به چه شکلی قرار است به ما کمک کنند؟

برای تشریح این موضوع باید بدانیم که در بازارهای مالی نرم‌افزارهای مختلفی توسط بروکرها و کارگزارها در اختیار کاربران قرار می‌گیرد تا افراد معاملات شخصی خود را از طریق این پنل‌های معاملاتی انجام دهند. متاتریدر را می‌توان یکی از معروف‌ترین نرم‌افزارهایی دانست که بروکرها در اختیار معامله‌گران قرار می‌دهند تا افراد ابزارهای مالی مثل سهام و جفت ارزها و… را معامله کنند. حالا اگر شما اصطلاحا اکسپرت یا دستیار معامله‌گر هوشمندی داشته باشید که معاملات شما را بصورت اتوماتیک یا نیمه‌اتوماتیک بر اساس استراتژی‌های شما انجام دهد قطعا از افراد دیگری که این قابلیت را ندارند هوشمندانه‌تر عمل خواهید کرد.

robot trading forex adibnia com

دستیار معامله‌گر

پس اکسپرت ادوایزر (Expert Advisor) نرم افزاری است که معاملات شما را بصورت اتوماتیک یا نیمه‌اتوماتیک انجام می‌دهد. نرم افزار متاتریدر علاوه بر اینکه یک پنل معاملاتی می‌باشد، این قابلیت را دارد که به وسیله یک زبان برنامه نویسی (MQL)، استراتژی معاملاتی افراد را به یک اکسپرت هوشمند تبدیل کند تا دیگر نیاز نباشد افراد بصورت دستی معاملات خود را انجام دهند. البته که این کار نیاز به چندین تخصص دارد:

۱. تخصص برنامه نویسی

۲. شناخت بازارهای مالی برای ساخت استراتژی معاملاتی

حال اگر کسی بتواند ایده معاملاتی خود را به یک اکسپرت ادوایزر تبدیل کند به راحتی می‌تواند معاملات خود را بدون دخالت دست بصورت اتوماتیک انجام دهد و در واقع از یک دستیار متخصص و هوشمند در کنار خود بهره ببرد.

 

پس قرار است EA توسط متاتریدر خروجی گرفته شود و به وسیله‌ی آن قیمت‌های بازار دنبال شود و با تجزیه و تحلیل داده‌های بازار که از قبل برایش تعریف شده است ورود و خروج از معامله را تشخیص دهد و به صورت خودکار با سنجش موقعیت‌های معاملاتی اقدام به خرید و فروش دارایی مورد نظر کند. مزایای این ربات‌های معامله‌گر این است که در کسری از ثانیه اطلاعات را جمع آوری کرده و تحلیل می‌کنند و اگر لازم باشد معامله خود را انجام می‌دهند این در حالی است که انسان برای جمع آوری این اطلاعات ساعت‌ها زمان نیاز دارد. در واقع ربات‌ها هیچ احساساتی در معامله‌ی خود ندارند و در ۲۴ ساعت شبانه روز و در طول هفته در دسترس هستند و بدون هیچ استراحتی به صورت خودکار به آنالیز بازار و اجرای فرمان‌هایی می پردازند که از قبل برایشان تعریف شده است.

نظرات این مطلب

امیرحسین ادیب نیا

با رویکردی موثر در این فضا حضور دارم.
امیدوارم حال و انرژیِ خوب، در زندگیِ من و تو جریان یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

امیرحسین ادیب نیا

با رویکردی موثر در این فضا حضور دارم.
امیدوارم حال و انرژیِ خوب، در زندگیِ من و تو جریان یابد.