در یکی دو سال اخیر، پس از افزایش قیمت ارز و به تبع آن تورم شدید ایجاد شده، همه ما کم و بیش با مسائل مربوط به این تغییرات مواجه شده‌ایم. فرقی نمی‌کند که هر کدام از ما چقدر سرمایه داریم. دغدغه حفظ ارزش پول برای همه ما یکسان است. در این شرایط برای اینکه بتوانیم سرمایه‌های خود را حفظ کنیم یا در حالت بهتر سرمایه خود را افزایش دهیم احتمالا به دنبال سرمایه‌گذاری‌هایی از قبیل سرمایه‌گذاری در سکه و طلا، سرمایه‌گذاری در ملک، سرمایه‌گذاری در بورس و … هستیم و به تبع آن سوالاتی هم در ذهن  ما ایجاد می‌شود. این که سود سرمایه‌گذاری در بورس، دلار، طلا، سکه و … چقدر است؟! هیچکدام از این سرمایه‌گذاری‌ها اشتباه نیستند! بلکه همه چیز به خود ما بستگی دارد…

سرمایه‌گذاری در بورس یا بانک؟!

شاید به نظر خیلی از شما، سرمایه‌گذاری در بورس ریسک زیادی دارد و سود سرمایه‌گذاری در بورس برای همه نیست! اما آیا سرمایه‌گذاری یا به عبارتی پس‌انداز کردن در بانک بجای سرمایه‌گذاری در سایر بازارها کار مناسبی است؟! آیا به نظر شما سرمایه‌گذاری در بانک در چند سال اخیر مناسب بوده؟! آیا سرمایه‌گذاری در بانک توانسته ارزش پول شما در برابر تورم  را حفظ کند؟! پاسخ این سوالات به عهده خود شما … (مرجع رسیدن به پاسخ این سوالات در سایت بانک مرکزی موجود است اما در همین حد بدانید که با توجه به شرایط تورمی کشور ما، همیشه در بلند مدت سرمایه شما در بانک از تورم عقب می‌ماند و در واقع شما متضرر خواهید شد!)

سود سرمایه‌گذاری در بورس چقدر است؟!

اگر بخواهم خیلی کوتاه پاسخ این سوال را بدهم باید بگویم که “همه چیز به خود شما بستگی دارد!”

ممکن است یک سرمایه‌گذار در یک سال به اندازه سود بانکی، کمتر از آن و یا حتی ده‌ها برابر آن (بله درست است ده‌ها برابر!) سود کسب کند. میزان سودی که شما در بورس به دست می‌آورید ارتباطی مستقیمی با دانش، تجربه و مهارت شما دارد. پس اگر به دنبال سود بدون دردسر و یک شبه پولدار شدن هستید، وقت خود را تلف نکنید و در جایی بجز بورس به دنبالش باشید …

اصولا من معتقدم که هیچ ثروتی بدون برداشتن قدم به دست نمی‌آید! پس اگر اراده کافی برای ثروتمند شدن را داری پر قدرت ادامه بده…

آیا سود تضمینی در بورس وجود دارد؟!

در بورس اوراق بهادار روش‌هایی برای کسب سودهای تضمینی وجود دارد. سرمایه‌گذاری در اوراق مشارکت، اوراق اجاره و اوراق خزانه اسلامی که سود آن‌ها توسط بانک مرکزی ضمانت شده از این دست روش‌ها هستند. سود سرمایه‌گذاری در این اوراق نسبت به سرمایه‌گذاری در بانک‌ها حدود ۵% بیشتر است. اما قطعا شما هم می‌دانید که برای ثروتمند شدن ۵% عدد قابل توجهی نخواهد بود!

اما سود سرمایه‌گذاری در بورس به همین اعداد محدود نمی‌شود….

واقعیت این است که هیچ کسب و کاری به شما ضمانت ثروتمند شدن نمی‌دهد! ضمانت موفقیت در همه کسب و کارها تنها دانش و اراده شماست. مثلا کسی که قصد راه‌اندازی یک کافه یا رستوران را دارد، آیا ضمانتی برای موفقیتش هست؟! کسی که قصد دارد یک کارگاه کوچک تولیدی تأسیس کند چه؟! همان‌طور که موفقیت در این کسب و کارها نیازمند تلاش و اراده است، موفقیت در بورس هم به تلاش و اراده شما و البته آموزش بورس بستگی دارد. هرچقدر که این عوامل در شما تقویت شود، میزان سودآوری شما در بورس و در خرید و فروش سهام، بیشتر خواهد شد.

این نکته را فراموش نکن که همه افرادی که کافه یا رستوران تاسیس می‌کنند موفق نمی‌شوند، همه افرادی که کارگاهی را تاسیس می‌کنند موفق نمی‌شوند، پس عامل موفقیت شما در بورس نیز صرفا با حضور شما در این بازار میسر نیست و قطعا به پارمترهای مختلفی از جمله آموزش بستگی دارد.

می‌خواهم روزانه مقدار زیادی سود کنم!

حداکثر میزان نوسان سهام در بورس روزانه ۵% مثبت و یا ۵% منفی است. این یعنی اگر شما ۱۰۰ میلیون تومان در این بازار سرمایه‌گذاری کنید، روزانه ممکن است حداکثر ۵ میلیون تومان سود و یا ۵ میلیون تومان ضرر کنید! البته همانطور که گفته شد عدد ۵ درصد حداکثر نوسان بوده و به طور معمول این عدد بین ۱ یا ۲ درصد است.

عده‌ای اما به محض ورود به این بازار می‌خواهند که از این نوسانات روزانه استفاده کرده و در اصطلاح نوسان‌گیری کنند! توجه کنید که نوسان‌گیری در بورس به دانش، تجربه، مهارت و ابزار بسیار زیادی نیاز دارد. تجربه نشان داده کسانی که بدون آمورش و مهارت کافی قصد دارند تا از نوسانات روزانه بازار استفاده کنند، در بلند مدت متضرر خواهند شد. پس بهتر است بدانید که امکان گرفتن سودهای زیاد روزانه برای سرمایه‌کذاران تازه وارد امری سخت و نشدنی است.

لذا توصیه أکید ما سرمایه‌گذاری با دید بلند مدت است نه معاملات روزانه…!

درـمد ماهیانه یا سود سرمایه‌گذاری در بورس ؟!

درآمد ماهیانه و شغل اول!

سود سرمایه‌گذاری در بورس ماهانه چقدر است؟!

بسیاری از افراد هستند که هدفشان از ورود به بورس کسب درآمد ماهیانه و تأمین مخارج زندگی است. اما آیا بورس برای کسب درآمد ماهیانه بازار مناسبی است؟!

دوست من باید بگویم هیچ کاری نشد ندارد!

اما حواست باشد که بورس بازاری است برای سرمایه‌گذاری و افزایش دارایی‌های شما، نه جایی برای کسب درآمد ماهیانه! پس اگر هیچ شغلی نداری و می‌خواهی از بورس به عنوان شغلی استفاده کنی که درآمد ماهانه برایت به همراه داشته باشد، به جرأت می‌توانم بگویم که احتمالا شکست خواهی خورد.

اصولا افراد موفق و ثروتمند هم هیچگاه به دنبال سود ماهیانه نبوده‌ و نیستند! کسانی به دنبال درآمد ثابت ماهیانه هستند که به دنبال چالش‌ها نمی‌روند. این افراد عموما درگیر یک زندگی روزمره و اصطلاحا کارمندی هستند.

البته همان‌طور هم که گفتیم سود بورس (خرید و فروش سهام) تضمین شده نیست! ممکن است چند ماه سود خوبی کسب کنید و چند ماه هم به هیج سودی نرسید! پس درآمد ماهیانه و سود سرمایه‌گذاری در بورس وابستگی شدیدی به تخصص، مبلغ سرمایه‌گذاری و مهارت شما دارد و ممکن است از صفر تا رقم‌های باورنکردنی تغییر کند.

توصیه می‌کنم که نگاه خود را در این مورد تغییر دهید. بورس یک بازار سرمایه‌گذاری بلند مدت است، و نه شغلی که برای شما درآمد به ارمغان آورد! مثل این است که بگوییم یک فرد در ملک سرمایه‌گذاری کند و به دنبال درآمد ماهیانه از آن باشد! اگر تا الان به دنبال درآمد ماهیانه از بورس بودی و هنوز قانع نشدی توصیه می‌کنم این ویدیو را از دست ندهی:

نوسان‌گیری و درآمد ماهیانه در بورس

چکیده مطلب:

با مطالعه این مقاله احتمالا متوجه شده‌اید که سود سرمایه‌گذاری در بورس یک عدد ثابت نبوده و به آموزش کافی، دانش، مهارت و تجربه شما بستگی دارد. با گسترش زیرساخت‌ها در چند سال اخیر، می‌توان به صورت آنلاین و با کمترین سرمایه (حدود ۱۰۰ هزار تومان) وارد دنیای هیجان‌انگیز بورس شد. آمارها نشان می‌دهد که بازار سرمایه یا همان بورس نسبت به بازارهای دیگر مثل مسکن، ارز، دلار و … از پتانسیل بالاتری در سودآوری برخوردار است. اگر شما هم قصد ورود به این بازار را دارید توصیه می‌کنم از همین امروز شروع کنید.

نظرات این مطلب

امیرحسین ادیب نیا

با رویکردی موثر در این فضا حضور دارم.
امیدوارم حال و انرژیِ خوب، در زندگیِ من و تو جریان یابد.

۲ دیدگاه. شما هم نظر خود را بنویسید:

 • سلام
  بازده سبد سهام مون و چگونه میتونیم حساب کنیم؟؟ که بفهمیم از سود بانکی جلو هستیم یا خیر (محاسبه سالانه سود سبد سهام)

  پاسخ
  • ابوالفضل عرفانیان
   ۲ شهریور ۱۳۹۸ ۲۲:۳۵

   سلام
   برای محاسبه بازدهی خرید و فروش یک سهم، شما باید سود کسب شده رو تقسیم بر قیمت خرید خودتون بکنید و نهایتا اون رو در ۱۰۰ ضرب کنید تا بازدهی به درصد به دست بیاد.
   مثلا وقتی یک سهمی رو با قیمت ۱۰۰ تومن بخرید و ۱۵۰ تومان بفروشید، بازدهی شما میشه ۵۰ تقسیم بر ۱۰۰ که میشه ۰/۵ که اگر اون رو در ۱۰۰ ضرب کنید عدد ۵۰% به دست خواهد اومد.
   این بازدهی برای خرید و فروش یک سهم هست و ممکنه در یک بازه زمانی یک ماهه، ۳ ماهه و یا حتی ۶ ماهه اتفاق بیفته!
   برای این که ببینید در یک سال چقدر بازدهی کسب کردید کافیه همین محاسبات رو برای سرمایه خودتون انجام بدید … یعنی سود کسب شده در یک سال رو تقسیم بر سرمایه اولیه خودتون کنید تا بازدهی سالانه سبد سهامتون به دست بیاد!

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

امیرحسین ادیب نیا

با رویکردی موثر در این فضا حضور دارم.
امیدوارم حال و انرژیِ خوب، در زندگیِ من و تو جریان یابد.