(ویدئو در اردیبهشت ۱۳۹۹ تهیه شده است)

مشاهده ویدئو از طریق‌:

سلام به تو دوست پر قدرت و پرتوان!
طبق معمول امیدوارم هر جای این کره خاکی که هستی، زندگی بر وفق مرادت باشه …

در زمانی که این ویدیو رو دارم تهیه می‌کنم (اردیبهشت ماه سال ۹۹)، بورس روزهای پر هیجانی رو داره سپری می‌کنه. شاخص کل بعد از یک رشد شدید در محدوده ۱ میلیون واحدی قرار گرفته و بسیاری از اقشار جامعه دسته دسته و گروه گروه دارن وارد بورس میشن! صف‌های بسیار طولانی از افراد در مقابل کارگزاری‌ها و دفاتر پیشخوان دولت شکل می‌گیره که نشون میده استقبال خیلی خوبی از بازار صورت گرفته! حمایت دولت و نهادهای دولتی هم به این موضوع دامن زده و شدت ورود مردم به بازار رو بیشتر کرده!

از هیجانات بورس در سال ۹۹ بترسیم؟!

طبیعی هست که خیلی از افراد از این هیجانات به وجود اومده می‌ترسند. این گروه معتقدن که هر موقع دیدیم یک بازار بیش از حد مورد توجه قرار گرفته، احتمالا در اواخر رشد خودش هست. مشابه اتفاقاتی که در سال‌های گذشته برای ارز یا طلا رخ داده بود! اون‌ها میگن قیمت‌های فعلی سهام دیگه ارزنده نیست و قیمتِ سهامِ خیلی از شرکت‌ها به لحاظ بنیادی حباب داره!

اما بسیاری از افراد تازه وارد هم هستن که دیدگاه برعکسی دارن و هنوز نسبت به رشد قیمت سهامشون در بورس خوش‌بیین هستن. این گروه از افراد اعتقاد دارن که بورس در سال ۹۹ هم می‌تونه همچنان به رشد خودش ادامه بده و با توجه به تورم موجود در کشور، سرمایه‌گذاران میتونن سودهای خیلی زیادی رو در بازار به دست بیارن.

سرمایه‌گذاری در بورس نیاز به دانش داره؟!

من همیشه و از سال‌ها قبل توصیه کردم و می‌کنم که شما برای حضور مستقیم در بورس باید حتما علم و دانش لازم رو داشته باشید. یا اگر خودتون به هر دلیلی نمی‌خواید یا نمی‌تونید به صورت مستقیم در بورس فعالیت کنید، بهتر هست که از روش‌های غیر مستقیم سرمایه‌گذاری در بورس استفاده کنید. حواستون باشه که اگر دانش و مهارت کافی برای حضور مستقیم در بورس رو ندارید، شاید در کوتاه مدت و به صورت مقطعی سودهایی هم کسب کنید، اما قطعا این موفقیت‌ها پایدار نخواهند بود و ممکنه که هر اتفاقی تو این بازار براتون بیفته!

مروری بر اتفاقات دو سال گذشته در بورس

سال ۹۸ برای فعالان بازار سرمایه سال بسیار خوبی بود. قیمت سهام اکثر شرکت‌ها رشدهای چند برابری داشتن و سود خوبی نصیب سهامداران خودشون کردن. اما با شروع سال ۹۹ و استقبال بی‌نظیر مردم از بورس، رشد بازار شدت بیشتری به خودش گرفت. به طوری که طی کمتر از ۲ ماه (از فروردین تا اواسط اردیبهشت) به اندازه کل سال ۹۸ نقدینگی و پول وارد بورس شده و شاخص کل هم در این دو ماه حدود ۱۰۰% رشد کرده!

شاید براتون این موضوع هم جالب باشه؛ من یادمه تقریبا دو یا سه سال پیش، میانگین ارزش معاملات روزانه بورس چیزی در حدود ۳۰۰ میلیارد تومن بود. یعنی طی یک روز به صورت میانگین ۳۰۰ ملیارد تومن سهم جابجا می‌شد. این رقم در حال حاضر ۷۰ تا ۸۰ برابر شده و به بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومن در روز رسیده! یا تعداد کدهای بورسی فعال در بورس از حدود ۱۰۰ هزار کد بورسی به حدود ۳ میلیون کد بورسی تبدیل شده!

این‌ها همه رکوردهایی هستن که فقط طی دو سال اخیر جابجا شدن و نشون میدن که فصل جدیدی از تاریخ بورس در ایران در حال رقم خوردن هست…

پیش‌بینی بورس در سال ۹۹

من در دوره‌های آموزشی در مورد انواع روش‌های ارزش‌گذاری سهام و پیش‌بینی قیمت سهام کامل توضیح دادم. طبق همین محاسبات اگر ما بخوایم P/E بازار رو با توجه با نرخ سود بانکی (۱۵ تا ۱۶ درصد در حال حاضر) بین ۶ تا ۷ در نظر بگیریم، بسیاری از سهام از قیمت‌های ذاتی خودشون فاصله گرفتن! و در شرایط فعلی شاید ارزش‌گذاری بیشتر سهام بازار بر اساس روش P/E خیلی درست نباشه! به نظر می‌رسه که قیمت‌های فعلی سهام بر اساس خالص ارزش دارایی (Net Asset Value) اون‌ها داره معامله میشه.

لذا با توجه به مواردی که گفته شد و رشدهای اخیر در بازار، من دو سناریوی محتمل در مورد پیش‌بینی بورس در سال ۹۹ رو می‌تونم داشته باشم:

 • سناریوی اول : یک تورم شدید در بازارهای موازی ایجاد بشه که بتونه قیمت‌های فعلی سهام رو توجیه کنه. برای مثال اگر قیمت زمین، املاک و دارایی‌های شرکت‌ها رو همراه با بحث تورم اندازه‌گیری کنیم، احتمالا بسیاری از سهام بازار همچنان ارزنده هستند.
 • سناریوی دوم : میانگین P/E بازار دیگه از اعداد ۴ تا ۱۰ (برای صنایع مختلف) فاصله بگیره و این باور برای سرمایه‌گذاران و فعالان بازار ایجاد بشه که P/E تحلیلی بازار در صنایع مختلف می‌تونه حتی بین ۱۰ تا ۲۰ هم باشه! به این تغییرِ باورِ جمعی در اصطلاح Belief Manipulation هم گفته میشه.

آیا باید نگران ریزش یا اصلاح بازار باشیم؟!

با توجه به صحبت‌هایی که این روزها در کوچه و بازار و میان خانواده‌ها رخ میده و به نوعی همه شاید نگران آینده بورس در سال ۹۹ هستن، لازم می‌دونم که به یک نکته بسیار مهم اشاره کنم. قطعا اگر شما درک درستی از این موضوع به دست بیارید دیگه نگران هیجانات زودگذر بازار نخواهید بود و با یک آرامش خاطر می‌تونید در بورس حضور داشته باشید و از کسب سودهای خودتون لذت ببرید …

به نظر من بهترین راه و روش برای حضور در بورس و سرمایه‌گذاری کردن در اون، داشتنِ دید بلند مدت یا Long Term در این بازار هست. من همیشه گفتم و میگم که در بازه‌های زمانی بلندمدت همواره بورس بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری بوده. اما امروز میخوام برای اثبات این موضوع با آمار و ارقام با شما صحبت کنم! به خاطر همین ما یک تحقیقی رو در این مورد انجام دادیم و داده‌های موجود در مورد بازدهی بازارهای سرمایه‌گذاری مختلف مثل مسکن، سکه، دلار، سپرده بانکی، تورم و در نهایت بورس رو از ابتدای سال ۷۰ تا به امروز جمع‌آوری کردیم.

پس از اون بازه‌های زمانی مختلف ۲۰، ۱۵، ۱۰، و ۵ ساله رو با هم مقایسه کردیم. و نتایجی که به دست اومد شگفت‌انگیز بود!

بهترین سرمایه‌گذاری با نگاه ۲۰ سال

در ابتدا ما اومدیم بازه‌های زمانی رو به صورت ۲۰ ساله در نظر گرفتیم. از سال ۷۰ تا سال ۹۰، سال ۷۱ تا ۹۱ و به همین ترتیب از سال ۷۸ تا ۹۸ … در این بررسی متوجه شدیم که اگر فردی در یک بازه زمانی ۲۰ ساله در بورس حضور داشت، فارغ از این که چه سالی کار خودش رو شروع می‌کرد و در چه زمانی وارد بورس می‌شد، به احتمال ۱۰۰% و با اختلاف بسیار زیاد نسبت به بازارهای دیگه نتیجه بهتری می‌گرفت! یعنی در همه بازه‌های ۲۰ ساله بازدهی بورس چند برابر بیشتر از سایر بازارهای سرمایه‌گذاری بود!

و نکته دیگه این که اگر فردی سال ۷۸ وارد بورس می‌شد و تا سال ۹۸ در این بازار فعالیت می‌کرد، به صورت میانگین سرمایش تا الان بیش‌تر از ۶۰۰ برابر شده بود! باورتون میشه؟! ۶۰۰ برابر!

بورس در سال 99 : بهترین سرمایه‌گذاری با نگاه 20 سال

در بازه‌های ۱۵ ساله بهترین بازار سرمایه‌گذاری کدام است؟!

در بازه‌های ۱۵ ساله‌ای که بررسی شد، بازار سرمایه یا بورس تقریبا در تمامی موارد باز هم عملکرد بهتری نسبت به سایر بازارها داشت. این یعنی اگر فردی از سال ۷۰ به بعد، در هر زمانی وارد بورس می‌شد و ۱۵ سال در این بازار فعالیت می‌کرد، قطعا نسبت به تورم، بانک، دلار، مسکن و سکه، بازدهی به مراتب بهتری رو کسب می‌کرد!!

بورس در سال 99 : بهترین سرمایه‌گذاری با نگاه 15 سال

بهترین سرمایه‌گذاری با نگاه ۱۰ سال 

در بازه‌های ۱۰ ساله هم بورس با اختلاف زیاد نسبت به سایر بازارها عملکرد بهتری داشت. یعنی اگر فردی طی سال‌های گذشته وارد بورس شده بود و حداقل ۱۰ سال در این بازار فعالیت می‌کرد، با احتمال بیشتر از ۹۰%، بازدهی بیشتری نسبت به سایر بازارها کسب کرده بود. طی حدود ۱۹ دوره‎‌ای که در این بخش بررسی شد، بعد از بورس و با اختلاف زیاد، سکه طلا عملکرد نسبتا مناسبی داشت.

بورس در سال 99 : بهترین سرمایه‌گذاری با نگاه 10 سال

بهترین سرمایه‌گذاری در ۵ سال آینده ؟!

اما برای افرادی که خیلی صبر و تحمل ندارند، ما بازه‌های زمانی ۵ ساله رو در نظر گرفتیم. یعنی از سال ۷۰ تا ۷۵، ۷۱ تا ۷۶ و به همین ترتیب تا بازه زمانی بین سال‌های ۹۳ تا ۹۸ …

جالبه بدونید که در بازه‌های زمانی کوتاه مدت‌تر (۵ ساله)، باز هم احتمال موفقیت در بورس بسیار بیشتر از سایر بازارها بود. در این بررسی متوجه شدیم که اگر کسی پس از سال ۷۰ وارد بازار سرمایه می‌شد، و حداقل ۵ سال در این بازار باقی می‌موند، به احتمال تقریبا ۷۰% موفقیت بیشتری نسبت به سایر بازارها کسب می‌کرد! مجموع بازارهای دیگه فقط ۳۰% احتمال موفقیت رو برای سرمایه‌گذارها به ارمغان آورده بودن…

بورس در سال 99 : بهترین سرمایه‌گذاری با نگاه 5 سال

چکیده مطلب:

با توجه به آمار و ارقامی که در این مقاله هم ارائه شد، میشه با قطعیت گفت که اگر کسی قصد سرمایه‌گذاری در بورس رو داره و به دنبال موفقیت در سال ۹۹ هست، باید حداقل یک بازه ۵ ساله رو در این کار درنظر بگیره! در این صورت نه تنها نگران روزهای پر هیجان بازار نیست، بلکه با آرامش خیال می‌تونه از حضور در این بازار لذت ببره و روز به روز هم به دانش و مهارت خودش اضافه کنه.

پس در پاسخ به افرادی که به دنبال پیش‌بینی بورس در سال ۹۹ هستن، دوست دارم در آخر این نکته رو بگم: قطعا بورس در زمان‌های مختلف با افت و خیرهایی همراه هست، اما موفقیت پایدار و واقعی در این بازار از آنِ کسانی هست که اولا نگاه بلند مدت داشته باشن و ثانیا به دنبال آموزش اصولی و حرفه‌ای برن!

نظرات این مطلب

امیرحسین ادیب نیا

با رویکردی موثر در این فضا حضور دارم.
امیدوارم حال و انرژیِ خوب، در زندگیِ من و تو جریان یابد.

۴۷ دیدگاه. شما هم نظر خود را بنویسید:

 • سلام استاد گرامی ,جناب ادیب نیا, منم از اشنایی با شما بسیار خوشحالم, مطالب بسیار ارزنده و با ارزش هستند , امیدوارم در کنار شما به اوج موفقیت برسیم . با تشکر

  پاسخ
 • سلام
  خیلی ممنون ازبرنامه آموزنده تون
  من تازه واردبورس شدم ومتاسفانه اطلاعات چندانی از چگونگی انجام معاملات ندارم امیدوترم با پیگیری مطالب شما بتونم درراه موفقیت گام بردارم
  صمیمانه تشکر می کنم و متاسفم که دیربا شماآشناشدم
  ❤❤❤

  پاسخ
 • باسلام وممنون از زحمات استاد
  به نظرم سیاست نگاه بلند مدت پاسخ به خیلی از استرسهاست ولی مربوط به کسانی است که از پس انداز برخوردار هستند اما در شرایط فعلی ورودبعض افراد که عددشان را نمیدانیم برای امرار معاش و حل مشکلات جاری آنهاست وفکر میکنند در کوتاه مدت باید سود ببرند .

  پاسخ
 • سلام
  ممنون از ویدئو های خوب و مفیدتون
  امیدوارم پاینده باشید

  پاسخ
 • عالی بود

  پاسخ
 • سلام استاد عزیز
  بنده خیلی استفاده کردم هم از این ویدیو هم از مطالب داخل سایت .
  تشکر عالی بود

  پاسخ
 • سلام
  بسیار عالی ومفید بود
  استاد شما راهنمایی جهت پرتفوی دارید؟

  پاسخ
  • ابوالفضل عرفانیان
   ۱ تیر ۱۳۹۹ ۰۹:۵۰

   سلام
   اگر منظورتون از راهنمایی پورتفو ارائه سیگنال خرید و فروش هست
   خیر ما اعتقادی به این موضوع نداریم

   پاسخ
 • ممنون از ویدیوی خوبتون

  پاسخ
 • با سلام و احترام
  ضمن تشکر از ارایه مطالب ارزشمند ، میخواستم با ذکر یک مثال واقعی بر روی مطلب اخیر شما صحه بگذارم ، من سال ۹۲ با مبلغ ۶۰۰ هزار تومان تعدادی سهام خریدم و البته بدون هیچ دانشی و در بهمن و اسفند ۹۸ آن سهام را فروختم مبلغی که نصیب من شد طی این ۶ سال چیزی حدود هفت یا هشت برابر بود ، ناگفته نمونه که من تقریبی اندازه گرفتم نه دقیق ، حال آنکه در مقایسه با سکه که در سال ۹۲ قیمتی معادل یک میلیون و پنجاه و چهار هزار تومان داشته و در بهمن و اسفند ۹۸ قیمت ۵.۸۰۰.۰۰۰ تومان (یعنی کمی بیش از ۵ برابر) پس میشه نتیجه گرفت که در آن ۶ سال برد در سرمایه گذاری در سهام بوده است……

  پاسخ
  • ابوالفضل عرفانیان
   ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۹:۰۳

   سلام
   بله دقیقا
   حالا اگه این سرمایه‌گذاری با دانش و مهارت هم همراه باشه قطعا این اعداد و ارقام بیشتر هم خواهد شد

   پاسخ
 • سلام. سپاس فراوان

  پاسخ
 • سلام عالی بود

  پاسخ
 • سلام
  ممنون از راهنمائیها و مطالب مفیدتون

  پاسخ
 • سلام مثل همیشه عالی
  لطفا در مورد pبر Bو تاثیر آن در ارزنده بودن سهام رو اگه میشه تحلیل کنید و ایا اصولا روش خوبی برای ارزنده بودن سهام هست یا خیر
  و ایا با توجه به این بازده های عجیب و غریب امکان تامین مالی برای شرکتها وجود داره یا خیر متشکرم

  پاسخ
  • ابوالفضل عرفانیان
   ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۸:۵۴

   سلام
   منظور از P بر B قیمت سهام (Price) تقسیم بر ارزش دفتری (Book Value) هر سهم هست
   توی ایران بیشتر از روش‌های P بر E و یا NAV برای ارزشگذاری سهام استفاده میشه
   در مورد سوال دومتون هم متوجه نمیشم که ارتباط بین بازده‌های عجیب و غریب با تأمین مالی برای شرکت‌ها چی هست

   پاسخ
 • استاد نطرتون در مورد تحلیل سهم سدید…نگهداری یا کم کم خروج ؟؟؟ ممنونم

  پاسخ
 • سلام و تشکر و ارادت خدمت استاد که با صرف وقت گرانمایه در راهنمایی و ارشاد و امیدواری دوستان هم گروهی تلاش و اهتمام دارند ..براتون از خداوند متعال ارزوی موفقیت و سرربلندی و تندرستی رو ارزومندم.

  پاسخ
 • اگر اعداد کنار نمودار ها بود ، میشد باور کرد.بنظرم بصورت اغراق آمیزی نمودار ها ساختگی هستند.

  پاسخ
  • امیرحسین ادیب نیا
   ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۲۳:۵۴

   شما باور نکن و به همون چیزی که باور داری عمل کن
   مطمئنم که نتیجه بهتری می‌گیرید

   پاسخ
   • سلام استاد توی آموزش های رایگان، دوره ی تخصصی آموزش تکنیکال و نمودار خانی هم رایگان ارسال میشه یا نه هزینه داره باید کلاس تخصصی شرکت کنیم

    پاسخ
    • امیرحسین ادیب نیا
     ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۰:۱۵

     سلام
     این دوره رایگان فقط مسیر رو به شما نشون میده و فرد رو در انتخاب اینکه این بازار با روحیاتش سازگار هست یا خیر کمک میکنه.
     قطعا برای مباحث تخصصی‌تر باید آموزش‌های بیشتری ببینید.

     پاسخ
 • سلام به نظرتون این اصلاح تموم میشه یا فعلا زمان میبره؟

  پاسخ
 • بر دل میشینه نصیحتات….دمت گرم

  پاسخ
 • سلام ممنون از ویدیوی خوبتون
  آقای ادیب نیا ممکنه در مورد سهام عدالت هم به توضیحی بدید که آیا از روش مستقیم استفاده کنیم و بیاریمش تو حساب خودمون یا روش غیر مستقیم ؟؟

  پاسخ
 • سلام چجوری میتونم این ویدئوها و متنها تون رو کپی داشته باشم

  پاسخ
  • ابوالفضل عرفانیان
   ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۸:۴۶

   سلام
   اگر در مرورگر کامپیوتر یا لپتاپ ویدیو رو باز کنید
   قسمت پایین سمت راستو ویدیو گزینه دانلود رو خواهید دید

   پاسخ
 • بسیار عالی استاد همانند همیشه لطف کردید.بسیارمفید بود و راهنما

  پاسخ
 • منظورتون از سرمایه گذاری در بلند مدت برای خریدن سهام صرفا سهام یک شرکت است یا شرکتهای متفاوت و خرید و فروش؟

  پاسخ
  • ابوالفضل عرفانیان
   ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۴:۲۱

   سلام
   منظور حضور بلندمدت در بازار هست
   چه با روش غیر مستقیم و چه حضور مستقیم افراد در بازار
   حالا حضور مستقیم هم می‌تونه با نگاه سرمایه‌گذاری (خرید و فروش با نگاه چند ساله) و یا با نگاه معامله‌گری (خرید و فروش‌های کوتاه مدت) باشه

   پاسخ
 • سلام ممنون از زحمات شما عالی بود

  پاسخ
 • سلام بسیار عالی بود ممنون برا ما که تازه وارد بازار شدیم خوب یود تشکر فراوان

  پاسخ
 • سلام
  مطالبتون بسیار مفهومی جذاب و ساده بیان شده اند
  از این بابت از شما سپاسگزارم
  میشه سهم دانا را برای من تحلیل کنید ونظرتون رو در مورد آینده دوسه ماهه این سهم بیان کنید.
  باتشکر

  پاسخ
  • ابوالفضل عرفانیان
   ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۳:۲۰

   سلام
   در این ویدیو می‌تونید نظر ما در مورد معرفی سهام در بورس رو ببینید

   پاسخ
   • ممنون از ویدیو …آمارها عالی بود.مشت محکمی بر دهان همه کسانی که هر روز رو مخ ما میرن بورس حباب …پولتو بیار بیرون 😬😬پشیمون میشی🤦‍♀️😬

    پاسخ
    • با سلام من منظور شما رو از روش غیرمستقیم برای کسی که آموزش ندیده بهتره متوجه نمیشم من یک جوان دانشجوی سی و چندساله هستم که ویدیوهای شما رو دیدم و بخوبی متوجه میشم چی میگید و با مطالعات توی سایتهای مختلف تقریبا متوجه شدم چی به چی هست و میخام از ۵۰۰ هزار شروع کنم و کم کم به سرمایم اضافه کنم تا به هدفم برسم ولی منتظرم کد بورسی بیاد و انجام بدم ولی هنوز خریدی نکردم برسم بنظر شما بازم باید غیرمستقیم انتخاب کنم

     پاسخ
  • ممنون وتشکر فرآوان از توضیحات شما

   پاسخ
 • بسیار عالی و مفید بود،خیلی ممنونم

  پاسخ
 • سلام امیرحسین جان. عالی بود.
  خیلی روشن کننده تر از مطالبی که سایرین میگن.
  ممنون واقعا
  ایشالا موفق باشی

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

امیرحسین ادیب نیا

با رویکردی موثر در این فضا حضور دارم.
امیدوارم حال و انرژیِ خوب، در زندگیِ من و تو جریان یابد.